Na trhu je v súčasnej dobe k dispozícii obrovské množstvo najrozličnejších olejov, pričom mnohé sú určené len na vonkajšie použitie, iné je možné aj konzumovať. Nepochybne veľmi populárne sú olivový, kokosový, avokádový či ľanový olej. Čo tak spoznať nejakého nového pomocníka, ktorého je možné využiť v kuchyni aj pri starostlivosti o krásu? Takzvaný chufa olej má blahodarný vplyv na kardiovaskulárny systém, no dokonale dokáže rozmaznávať aj zrelú pleť. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, z čoho sa vlastne tento olej vyrába, aké má účinky a ako ho používať.
Z čoho sa vyrába?
Chufa olej sa pripravuje z podzemných hľúz šachora jedlého lisovaním za studena. Domovinou tejto rastliny s latinským názvom Cyperus esculentus je Afrika, pričom ju poznali už starí Egypťania. Z tohto kontinentu sa rozšírila aj na juh Európy či do Ázie. Šachor vytvára asi 40 až 60 centimetrov vysoké steblá svetlozelených listov. Zaujímavosťou je, že v mnohých krajinách je označovaný za nebezpečnú burinu, pretože sa veľmi rýchlo a agresívne rozrastá. Charakteristický je hlavne svojimi drobnými olejnatými podzemnými hľuzami.
Tie majú príjemnú orieškovú chuť a sú vhodné na konzumáciu. Známe sú aj pod názvami chufa, tigrie orechy alebo aj podzemné mandle. Vyzerajú trochu ako zoschnuté lieskové oriešky a ich chuť pripomína práve chuť mandlí. Tigrie orechy si údajne spomínaní Egypťania tak veľmi cenili, že ich zosnulým faraónom pridávali aj do posmrtnej výbavy. Sú bohaté na zdravé tuky aj bielkoviny. Olej z tigrích orechov je charakteristický zlatohnedou farbou a orieškovou arómou. Po chufa oleji sa môžete poobzerať v lekárni, na internete či v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami.
Pozri aj: Tri zdravé jarné recepty: Priprav si menu zo sezónnych potravín!
Aké sú jeho účinky?
Kvalitný chufa olej má vyššiu oxidačnú stabilitu než ostatné oleje a je zdrojom mnohých cenných látok. Okrem cenných aminokyselín a zdravých tukov, vrátane omega-9 a omega-6 mastných kyselín, je tiež bohatý na vitamíny C aj E. Rovnako sa v ňom skrývajú mnohé z vitamínov skupiny B a minerály, ako sú draslík, horčík či mangán. Chufa olej má blahodarný vplyv na kardiovaskulárny, čiže srdcovo-cievny systém. Napomáha rozširovať cievy a znižuje riziko vzniku krvných zrazenín. Okrem toho má pozitívny vplyv aj na hladinu cholesterolu v krvi a činnosť srdca. Predstavuje tak dobrú prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré radíme v dnešnej dobe medzi jedny z najčastejších príčin úmrtí.
Okrem toho má tento jedinečný olej blahodarný vplyv aj na tráviaci systém človeka. Podporuje dobrú funkciu čriev a zabezpečuje úľavu pri zápche. Účinne tak znižuje aj riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Chufa olej tiež môže byť nápomocný pri menštruačných bolestiach a kŕčoch. Taktiež prispieva k vstrebávaniu vápnika v kostiach a upokojuje nervový systém. Telu dodáva energiu a potláča stres. Okrem toho má blahodarný vplyv aj na pokožku tela. Zlepšuje totiž elasticitu pleti a pokožku zanecháva jemnú a posilnenú. Dokonca napomáha spomaľovať procesy starnutia v bunkách.
Môžete ho používať zvonka i zvnútra
Chufa olej je určený na vonkajšie aj vnútorné použitie. Ak chcete jeho jedinečné účinky vyskúšať na vlastnej koži, musíte počítať s vyššou cenou, ktorá sa zvyčajne pohybuje okolo 10 eur za 100 ml balenie. Väčšie balenia bývajú často cenovo výhodnejšie. Pri zdravotných ťažkostiach, napríklad vysokom cholesterole či tráviacich problémoch, ho môžete ráno nalačno, prípadne i večer pred spaním priamo užívať, pričom stačí jedna čajová lyžička. Chufa olej je však vítaný aj v kuchyni, napríklad v Taliansku či Španielsku je často využívaný pri príprave rozličných špecialít. Tento olej je pomerne stabilný a odolný voči teplu, takže je ho možné aj tepelne upravovať. Ak však z neho chcete vyťažiť maximum, zaraďte ho skôr do studenej kuchyne. Pridajte ho do čerstvého zeleninového šalátu, jogurtu či cestovín.
Chufa olej môžete aplikovať aj priamo na pokožku, prípadne pridať do obľúbeného telového mlieka alebo inej kozmetiky. Predstavuje ideálnu starostlivosť o starnúcu kožu a pleť. Je skvelým pomocníkom v boji proti drobným vráskam, suchej a podráždenej pokožke tela, malým jazvám či chrastám. Vyskúšajte ho, ak vás trápi akné, ekzém či iné kožné ochorenie. Ak vám starosti robia lámavé nechty, pravidelne do okolia nechtového lôžka aplikujte chufa olej. Rovnako si z neho môžete pripraviť zábal na lámajúce sa, poškodené či farbené vlasy bez lesku s nadmerne sa štiepiacimi končekmi. Ak máte citlivú pokožku, môžete olej z tigrích orechov využiť aj na jej regeneráciu po epilácii. Tento prírodný olej dokonca môže mať vplyv na obmedzenie rastu chĺpkov.
Odporúčame: Sezóna kliešťov (I. časť): Odkedy a kde striehne nebezpečenstvo?