Zobudíte sa, podujmete sa na bežnú rannú rutinu a pri pohľade do zrkadla sa zľaknete. Nie preto, že by ste vyzerali zle, ale preto, že sa vám aj napriek vyššiemu veku spravilo zopár nepekných vyrážok. Že akné súvisí iba s pubertou? Bohužiaľ, vyvedieme vás z omylu! Existujú rôzne formy akné a ak pleť dospelých môže byť postihnutá akné.
Ak sa vám spraví na tvári vyrážka, prvé, čo urobíte, okrem kozmetických úprav, je, že začnete pátrať po príčine. Väčšinou akné súvisí so zlou stravou, stresom, hormonálnymi zmenami alebo alkoholom. Súhlasíte? Pozrite sa na ďalšie veci v domácnosti, ktoré sú častými spúšťačmi akné a má ich každá z nás!
Akné je spôsobené nielen hormonálnymi zmenami
Akné nie je ničím iným, ako prejavom zápalu, ktorý sa v tele deje a vyvrcholí v podobe bieleho pupáku. Najčastejšie sa s ním stretávame v puberte, kvôli hormonálnym zmenám, ktoré naše telo podstupuje. Ak vás akné trápi aj po puberte, niekde nastala chyba.
Príčiny môžu byť naozaj rôzne, ale najčastejšie bývajú spúšťačmi: zlá strava, fajčenie, znečistené prostredie a stres či nesprávna starostlivosť o pleť. Toto všetko môže spolu s baktériami podmieňovať vznik zapálených a hnisavých vyrážok.
Napriek všetkým snahám akné dnes patrí k neliečiteľným chorobám, pretože sa ťažko zisťujú a liečia príčiny. My poznáme ďalšie veci, ktoré veľmi často stoja za akné a určite by vás nenapadlo, o ktoré ide. Čítajte ďalej.
Odpadneš: Nový vedecký objav: Vieš, čo znamená pojem kožná mikroflóra?
Akné a genetická predispozícia
Naša koža je unikátny systém, ktorý je pripravený naozaj na všetko. Dokáže odolať UV žiareniu, znečistenému prostrediu, ktorému sme denne vystavení, dokonca aj cigaretovému dymu. Postupom času, ako starneme, sa táto schopnosť kože zhoršuje, no a my sa musíme o svoju pleť starať intenzívnejšie.
Rovnako sa na našej koži nachádza veľké množstvo baktérií, ktoré majú pre naše telo veľký význam – chránia ho pred ostatnými zlými baktériami. Avšak tie na tvári nemusia byť iba prospešné! Ľudia, ktorí majú genetickú predispozíciu a chýba im fytosfingozín-salicylát (FS), majú často akné.
Táto látka dokáže zabíjať baktérie, ktoré spôsobujú akné. Okrem toho, táto látka ubúda aj s vekom, čiže nikto z nás nie je „v bezpečí“. Aby ste sa vyhli zbytočnému akné, kupujte si krémy s FS a aktívne ho dopĺňajte do pokožky.
Je najčastejšou príčinou akné v dospelosti strava?
Jednou z najčastejších príčin vzniku akné je strava, ktorá môže spôsobiť zhoršenie stavu pleti. Nadmerne mastné jedlá, potraviny bohaté na éčka, rôzne iné konzervanty a mnoho sacharidov sú ideálnym spúšťačom vyrážok. Hlavne cukry a potraviny s vysokým glykemickým indexom stoja za touto neplechou.
Cukry totiž dodávajú baktériám energiu a sú vhodným substrátom na ich aktivitu. Navyše sa vďaka takejto strave spúšťa aj hormonálna kaskáda, ktorá v konečnom dôsledku spôsobí zápal, vylučovanie mazu, upchávanie pórov, a teda akné.
Problémy vyvoláva aj mlieko a rôzne mliečne výrobky, okrem jogurtov. Riešenie je trošku náročnejšie – snažte sa na sebe odpozorovať, po ktorej potravine sa vám akné spustí a tú potom vysaďte. Pozor, strava nemusí pôsobiť na každého rovnako.
Odporúčame: Pečené jablká s lístkovým cestom podľa Miriam Kalisovej – rýchla, no lahodná maškrta!
Zhoršenie pleti s akné kvôli telefónu?
Koľkokrát do dňa s niekým telefonujete? Ak viac ako dva či trikrát, je pravdepodobné, že máte vyrážky. Na obrazovku našich smartfónov sa totiž počas celého dňa nachytá toľko špiny, že sa niet čomu čudovať. Pot a maz z tváre a vlasov, make-up, odtlačky mastných prstov sa veľmi ľahko počas opakovaného telefonovania dostanú na tvár a podnietia vznik akné.
Tlakom sa dostanú hlbšie do pokožky, upchajú sa póry, pokožka nebude môcť dýchať a zápalový proces príde ako nič. Riešenie je jednoduché – čistite si telefón niekoľkokrát do dňa alebo telefonujte cez reproduktor.
Vznik akné kvôli špinavému vankúšu
Okrem telefónu býva sídlom baktérií, mŕtvych buniek či potu z tváre, obliečka na vankúši. Tieto nečistoty, ktoré sa nám počas noci prenesú z tváre na vankúš, sa ďalšiu noc dostanú naspäť. Hlavne pokiaľ máte tendenciu spať s tvárou na vankúši.
Predísť tomu môžete veľmi ľahko – ak budete používať obliečky z prírodného materiálu, ktoré sú vzdušné. Rovnako nepoužívajte ani zmäkčovadlá. Tie môžu zanechávať voskové zvyšky, ktoré ľahko upchajú póry. Nezabudnite tiež pravidelne vymieňať posteľnú bielizeň a pred spaním nezabúdajte na dôkladné a pravidelné čistenie pleti.
Zaujme ťa: Opary a akné: Čo majú spoločné? Budeš sa diviť, ale niečo určite!
Tvorbu akné môžu podporovať aj špinavé kozmetické pomôcky
Poslednou vecou, ktorá dokáže nepríjemne pôsobiť na našu pleť, sú štetce, rôzne púdrenky a labutienky na tvár. Na jednej strane nimi nanášame make-up alebo púder, no zároveň nimi aj prenášame baktérie, mŕtve bunky či prebytočný maz.
Je teda vhodné čistiť štetce každý deň sprejom na to určeným alebo vlhčenými obrúskami. Raz do týždňa sa odporúča štetce umyť pomocou šampónu.
Výskyt akné môžu zhoršovať vlasové prípravky
Malou zaujímavosťou je, že rovnaký účinok na pleť majú aj vlasové prípravky, ktoré obsahujú bambucké maslo, oleje alebo ropu. Dokážu upchávať póry a tiež dráždiť pokožku, čo môže vyvolať vznik vyrážok. Preto ak si budete najbližšie ošetrovať a upravovať vlasy, chráňte si tvár!
Tipy na boj proti akné:
- zvoľte vhodné prípravky proti akné – obvykle je k vzniku akné náchylnejšia mastná pleť, mastná pokožka totiž produkuje viac mazu a pri nedostatočnom čistení sa ľahšie upchávajú póry, preto voľte v prvom rade prostriedky určené na čistenie mastnej a problematickej pleti,
- pleti doprajte 1 až 2 razy týždenne exfoliáciu, ktorá pleť hĺbkovo vyčistí a zbaví ju nadbytočného kožného mazu a hlavne odumretých buniek, ktoré by pleť upchávali, pri zapálených vyrážkach ale nepoužívajte mechanické peelingy, skôr jemnejšie enzymatické,
- pravidelne si doprajte aj čistiace pleťové masky s protizápalovými účinkami,
- kozmetika proti akné by mala byť nekomedogénna, teda by nemala upchávať póry,
- hľadajte kozmetiku, v ktorej je napríklad zinok, kyselina salicylová, niacínamid, tea tree olej či AHA kyseliny,
- nezabúdajte na opaľovací krém, resp. krém s SPF – slnko môže zhoršovať akné, navyše niektoré produkty používané proti akné môžu zvyšovať citlivosť pleti na slnečné žiarenie,
- vylepšite svoj jedálniček, doprajte si dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, znížte podiel spracovaných potravín, polotovarov,
- dodržiavajte dostatočný pitný režim,
- nikdy sa nedotýkajte počas dňa tváre rukami,
- liečba závažných foriem akné (napr. cystická forma akné) patrí do rúk odborníkov, profesionálna starostlivosť môže výrazne pomôcť zlepšiť stav pleti,
- zvládanie stresu prostredníctvom relaxačných techník môže pomôcť, pretože stres môže zhoršovať akné.
Článok aktualizovaný 8.12.2023