Čo takto dať si špenát? Patrí do vášho jedálnička? Alebo vás už v škôlkárskej jedálni vydesila jeho špecifická farba a konzistencia? Nevadí, veď nikdy nie je neskoro dať špenátu druhú šancu. Rozhodne za to stojí. Ide totiž o jednu z najvýživnejších potravín na svete. Táto zelenina, ktorej pôvodným domovom je Ázia, obsahuje najviac živín spomedzi všetkých jeho listových súrodencov. A naopak, takmer žiadne kalórie. Chcete vedieť o špenáte viac? Čítajte!
Špenát a jeho vzácne zloženie
Dnes už špenát nie je len zelený prívarok s vajíčkom, ale získal si oveľa bohatšie využitie. Obľúbili sme si ho v šaláte, v cestovinách, polievkach, ale aj v populárnych smoothie nápojoch. Vysoké množstvo proteínu, minerálov, vitamínov, kyseliny listovej, šťaveľovej, horčíka, mangánu a železa, robí zo špenátu takzvaného kráľa listovej zeleniny. Dôležitý pre organizmus je najmä preto, že účinne zadržiava vápnik, čo je tá najlepšia prevencia pred osteoporózou.
Aby ste však mali istotu, že prostredníctvom špenátu dostávate do svojho tela samé zdravé a výživné zložky, konzumujte predovšetkým čerstvý a surový špenát. Nič sa nedá vytknúť ani tomu mrazenému, ak bol zmrazený ihneď po zbere, no pri tom plechovkovom už sa na zdraviu prospešné živiny príliš nespoliehajte.
Neprehliadni: Jarná únava: Zažeň ju prostredníctvom tejto zázračnej zložky!
Špenát ako skvelý pomocník v tehotenstve
Ak šťava, tak riedená v pomere 1:4 a v rozumnom množstve, teda nevypite jej naraz príliš veľa. Nezanedbateľným faktom je aj to, že špenát je významnou prevenciou proti rakovine, vďaka jeho obsahu vzácnych flavonoidov a karotenoidov. Zároveň, ak je váš organizmus prekyslený, spoľahnite sa na pomoc špenátu. Ten má však aj významné ochranné vlastnosti na sietnicu a zrak všeobecne. Nestačí? Nuž, v tom prípade by ste mali vedieť aj o ďalších pozitívnych účinkoch špenátu na zdravie. Pri dlhodobej konzumácii znižuje cholesterol, v tehotenstve chráni plod a prospieva srdcu aj pečeni.
Špenát nezanedbáva ani vonkajšiu krásu
Príjem špenátu by mali zvýšiť aj ženy, ktoré sa pokúšajú o bábätko, a to pre obsah vzácnej kyseliny listovej. Špenát ďalej podporuje trávenie, znižuje krvný tlak, dokonca účinne bojuje proti stresu a únave. Neodporúča sa však konzumovať špenát viac ako dvakrát týždenne, pretože kyselina šťaveľová, ktorú obsahuje, bráni vstrebávaniu vápnika v črevách. V rozumnom množstve je to veľká pomoc pre organizmus, no vo veľkom, naopak, škodí. Špenát sa dokonca môže podpísať aj pod pevné nechty, zdravé zuby či silné vlasy.
Pozri aj: Obľúbený chlebík vo vajíčku trochu inak? Pozri, ako ho ozvláštniť!
V neposlednom rade špenát odvodňuje a pomáha pri redukcii nadváhy. Pokiaľ ide o chuť špenátu, dokonalou kombináciou je špenát a cesnak. Skvelou pochúťkou sú koláče z lístkového cesta, plneného špenátom, ako aj zapekané špenátové lasagne alebo omeleta. Najzdravší spôsob tepelnej úpravy špenátu je však jeho sparenie vodou, pričom dbajte na čo najkratší čas parenia. Pri kúpe si všímajte, či sú lístky špenátu tmavozelené – vtedy je mladý a kvalitný. Keď sú ale jeho lístky fľakaté či žltkasté, neodporúča sa ho kupovať.
Po kúpe špenát čo najskôr skonzumujte alebo zamrazte. Ideálne však je, keď máte možnosť vypestovať si ho samy. V takom prípade nezabúdajte špenát často polievať a hnojiť. Takže? Čo takto dať si špenát?