Lupiny vo vlasoch – aké sú príčiny a možnosti riešenia tohto problému?

Ktorá žena netúži po krásnej hrive, s ktorou by nemala žiadne problémy? Žiaľ, takéto šťastie má skutočne len máloktorá žena. Jedny sa trápia suchými a lámavými vlasmi, iné zase bojujú s nadmerne sa mastiacimi vlasmi. Ďalšie ženy zvádzajú večný boj so svojimi kučerami a iné už ani nevedia, ako by pomohli svojim nadmerne padajúcim vlasom

Medzi najčastejšie problémy s vlasmi, ktoré ani zďaleka netrápia len ženy, patria i lupiny. Tento hlavne estetický problém rieši nemalé percento žien aj mužov. Prečo vlastne vznikajú? Ktoré faktory môžu stav vlasovej pokožky s lupinami ešte zhoršovať? A tá najdôležitejšia otázka, ako sa lupín zbaviť? Zistite viac v nasledujúcom článku. 

Trápia vás suché alebo mastné lupiny?

Lupiny môžeme označiť za jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení pokožky hlavy. Majú vzhľad menších či väčších šupiniek, ktoré sú tvorené kúskami odumretých kožných buniek z vlasovej pokožky. Pomalé olupovanie malého množstva kožných buniek je prirodzené a za normálnych okolností je odstránené z pokožky hlavy pri bežnom umývaní. Ak však dochádza k nadmernému olupovaniu kožných buniek, vzniká problém s lupinami, ktoré sú viditeľné nielen pri korienkoch vlasov, ale niekedy aj po ich celej dĺžke. 

Na lupinách neraz býva najhoršie nielen to, že sú viditeľné vo vlasoch a na oblečení, ale aj to, že bývajú sprevádzané ďalšími nepríjemnými ťažkosťami, ako je napríklad svrbenie či začervenanie pokožky hlavy. Rozlišujeme pritom dva základné druhy lupín, a to suché a mastné lupiny.

 • Suché lupiny – majú vzhľad menších bielych alebo bielosivých šupiniek, ktoré obvykle samovoľne padajú z vlasov a možno ich vidieť na ramenách na oblečení. Tento typ lupín sa objavuje prevažne u ľudí so suchou vlasovou pokožkou, no vyskytnúť sa môže aj u osôb s rýchlo sa mastiacimi vlasmi. Bežne bývajú sprevádzané svrbením pokožky hlavy.
 • Mastné lupiny – bývajú obvykle väčšie, žlto sfarbené a typicky mastné, dokonca môžu zapáchať. Často z vlasov nevypadávajú, ale sú na nich prilepené, ťažko sa vyčesávajú. Bežne sa vyskytujú hlavne na pokožke hlavy náchylnejšej k nadmernej tvorbe kožného mazu. Mastné lupiny vznikajú vtedy, keď sa nadmerné množstvo olúpených kožných buniek zmiešava s nadbytkom kožného mazu. 

Odporúčame: ​Účes, ktorý musíš vyskúšať: Milujú ho všetky ženy, pretože nezaberie viac ako minútu!

príčiny lupín

Zdroj: Depositphotos

Príčiny a rizikové faktory vzniku lupín

Príčiny vzniku lupín sú skutočne rôznorodé. Okrem toho je známych množstvo rizikových faktorov, ktoré môžu stav pokožky postihnutej lupinami ešte zhoršovať. Rozsah tvorby lupín sa neraz mení v závislosti od ročných období, veku, spôsobu starostlivosti o vlasovú pokožku a mnohých iných činiteľov. 

Medzi najčastejšie príčiny vzniku otravných lupín sú radené kvasinky rodu Malassezia furfur. Tie sa prirodzene nachádzajú v zdravej vlasovej pokožke. Avšak, keď dôjde k ich premnoženiu z mnohých rôznorodých príčin, vzniknutý zápal vedie k nadmernej obnove kože, následkom čoho sú lupiny. Za mastnými lupinami môže stáť iné kožné ochorenie, a to najčastejšie seboroická dermatitída, pri ktorej sú mastné šupiny neraz prítomné aj na iných častiach tela, a to napríklad okolo obočia či u mužov na zarastenej brade.

Faktory podporujúce vznik lupín môžu byť nasledovné:

 • genetická predispozícia,

 • hormonálna nerovnováha alebo hormonálne zmeny v puberte, tehotenstve, menopauze,
 • veľmi suchá koža,
 • nedostatočná alebo nadmerná starostlivosť o vlasy,
 • nevhodná kozmetika (napr. s dráždivými zložkami),
 • oslabená imunita,
 • nezdravá strava,
 • veľká psychická záťaž a dlhodobý stres,
 • iné kožné ochorenie, napr. lupienka, ekzém.

U mnohých osôb môže problém s lupinami zhoršovať napríklad chladné počasie, ktoré vysušuje pokožku hlavy, alebo naopak teplé počasie, v dôsledku ktorého dochádza k zvýšenému poteniu. Medzi ďalšie činitele, ktoré u niektorých osôb zhoršujú stav pokožky hlavy, patrí napríklad dlhodobé nosenie čiapok, fénovanie vlasov horúcim vzduchom, príliš vlhké alebo prašné prostredie.

Ako sa zbaviť lupín?

Žiaľ, nemožno úplne hovoriť o nejakom jednom univerzálnom lieku, ktorý by natrvalo vyriešil problém s lupinami. Neraz je boj s lupinami behom na dlhú trať a riešenie spočíva v dlhodobej systematickej starostlivosti o vlasy. Platí pritom, že u každého jedinca môže fungovať niečo trochu iné. Liečbu lupín je potrebné nastaviť s ohľadom na druh lupín, typ vlasov (suché, mastné, normálne) aj závažnosť stavu. 

V prvom rade platí, že ak je problém s lupinami skutočne závažný a trápia vás veľké lupiny, nepríjemné svrbenie hlavy, pokožka hlavy je tiež nadmerne podráždená a začervenaná, vložte sa do rúk kožnému lekárovi. Potrebné totiž môže byť preliečenie pokožky hlavy špeciálnymi liečivami, a to najmä v prípade seboroickej dermatitídy, psoriázy alebo iného kožného ochorenia. 

V bežných prípadoch postačia na boj s lupinami aj voľnopredajné prípravky, najmä šampóny proti lupinám, prípadne aj vlasové séra a toniká. Takéto prípravky sa často vyznačujú antimykotickým účinkom (proti kvasinkám), exfoliačným účinkom, taktiež pomáhajú zmierňovať svrbenie. Pri suchých lupinách bývajú nápomocné prípravky s hydratačnými zložkami. Výber je najlepšie konzultovať s lekárnikom v lekárni. 

Pri starostlivosti o vlasy s lupinami dodržiavajte nasledujúce zásady:

 • prípravky proti lupinám používajte pravidelne, a to aj po ústupe ťažkostí (preventívne aspoň 1 až 2 razy týždenne), inak hrozí návrat problému,

 • vybraným prípravkom proti lupinám dajte vždy nejaký čas, aby začali správne účinkovať, ak nie sú výsledky dostatočné ani po niekoľkých týždňoch, je treba vyskúšať iné,
 • pri umývaní vlasov nepoužívajte príliš teplú až horúcu vodu,
 • prípravky proti lupinám do vlasovej pokožky vždy jemne vmasírujte,
 • umyté vlasy nefénujte horúcim vzduchom. 

Odporúčame: ​TOP domáce masky na vlasy z Aloe vera: Ktorú z nich si zamiluješ?

ako sa zbaviť lupín

Zdroj: Depositphotos

Babské rady na lupiny

 • Tea tree oil (čajovníkový olej) – pár kvapiek tohto esenciálneho oleja pridajte do šampónu počas umývania vlasov.
 • Jablčný ocot – zmesou jablčného octu a vody v pomere 1:1 opláchnite vlasy po umytí šampónom.
 • Soľ – vmasírujte si ju do suchej pokožky hlavy, následne vlasy umyte. Pomôžete tak odstraňovaniu odumretých kožných buniek.
 • Sóda bikarbóna – jedlú sódu zmiešajte s trochou vody tak, aby vznikla kašička. Tú jemne votrite do vlhkej pokožky hlavy, nechajte chvíľu pôsobiť a vlasy umyte bežným spôsobom.
 • Biely jogurt – dostatočné množstvo vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť hodinu. Potom vlasy umyte. Pomáha pri suchých lupinách.
 • Aloe vera – gél z listov Aloe vera naneste na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Následne vlasy umyte. Masku z Aloe vera pravidelne opakujte. 
 • Aspirín – rozdrvte jeden alebo dva aspiríny a liečivo pridajte do šampónu. Šampón po nanesení nechajte chvíľu pôsobiť a opláchnite. Priaznivý účinok má v tomto prípade obsiahnutá kyselina acetylsalicylová.
 • Žihľava, harmanček, brezové listy – z týchto bylín môžete pripraviť silnejší odvar a oplachovať si ním vlasy po umytí. 

Odporúčame: Folikulitída: Na pokožke hlavy spôsobuje svrbenie a vypadávanie vlasov. Ako si s tým poradiť?

1 komentár
Janka Komadova

Janka Komadova

18.11.2022 20:11

Rada som si prečítala a aloe vyskúšam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE