„Ja z teba zošediviem,“ hovoria často rodičia svojim potomkom. A zatiaľ, čo predtým si ľudia mysleli, že je to obyčajný povzdych nad neposlušnými deťmi, dnes je jasné, že je to pravda. Stres hrá kľúčovú úlohu v rýchlosti, s akou sa šediny objavujú. Vieme, prečo šedivejú vlasy!
Aké sú príčiny šedivenia? Je za tým stres, genetika alebo niečo úplne iné? Dá sa zabrániť šediveniu? Ako zvrátiť proces šedivenia? Čo robiť, aby sa šedivé vlasy neobjavovali už v skorom veku? Viac v článku!
Poznáte kortizol?
Vedci už dlho vedeli, že existuje spojenie medzi stresom a šedinami. V nedávnej štúdii sa však podrobnejšie zamerali na mechanizmus, ktorý za procesom stojí. Najprv sa preto zamerali na hormón kortizol, ktorému sa tiež hovorí stresový hormón.
To preto, že jeho hladina v tele narastá, keď sa človek ocitne v ohrození a má buď bojovať, alebo utiecť. Je to dôležitá funkcia, ktorá pomohla ľudstvu prežiť, ale trvalo zvýšená hodnota kortizolu so sebou nesie rad negatívnych zdravotných následkov.
Kortizol, stres a proces šedivenia
Kortizol ovplyvňuje nervový systém. Nervy sú po celom tele a prenikajú aj do každého vlasového folikulu. A tu je ukrytý hlavný problém. Chemikálie uvoľňované počas stresovej reakcie spôsobujú aktiváciu všetkých buniek, teda aj buniek produkujúcich pigment. A pretože tie sú neustále v pohotovosti, zásoby pigmentu pre vlasy sa čoskoro vyčerpajú.
Odporúčame: Začína sa sezóna medvedieho cesnaku. Tu sú TOP tipy na jeho použitie!
Shutterstock®Prečo vlasy šedivejú? Genetika má zásadný vplyv!
Ale stres nie je jediným dôvodom, prečo väčšina ľudí šedivie, dokonca ani tým hlavným. Vo väčšine prípadov je hlavným vinníkom genetika. Šedivé vlasy spôsobuje strata melanocytov (pigmentových buniek) vo vlasovom folikule. Je to počas starnutia bežný jav. Genetické faktory určujú, kedy zošednú. Z lekárskeho hľadiska neexistuje nič, čo možno urobiť, aby sa proces zvrátil, keď je geneticky predurčený.
Ďalšie príčiny šedivenia vlasov – výživové nedostatky, fajčenie
Ďalším rizikovým faktorom, ktorý môže spôsobiť predčasné šedivenie, je fajčenie. Ak chcete vlastnú farbu čo najdlhšie, podľa vedcov by ste s ním mali okamžite prestať. Tiež sa na farbe vlasov môže podpísať zlá výživa. Nízky príjem proteínov, vitamínu B12, medi a železa je rizikový.
Prirodzene šedivé vlasy ako neoddeliteľná súčasť starnutia
Za šedivenie môže aj starnutie spôsobené akumuláciou oxidačného stresu. Tento stres vyvoláva nerovnováhu medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú tkanivo, proteíny a DNA. Určitý stupeň oxidačného stresu je prirodzenou súčasťou života. Množstvo šedín sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom, pričom normálne je ich nárast asi o 10 percent počas desiatich rokov. Bežne sa šediny začínajú objavovať po tridsiatke.
Pozri aj: Psychopati v zamestnaní: Toto je 7 povolaní, v ktorých je ich najviac
Shutterstock®Ako zabrániť šediveniu vlasov?
Ako sme spomenuli vyššie, genetiku nemožno oklamať a nemožno úplne zvrátiť šedivenie vlasov. Avšak proces môžete oddialiť. Zabrániť úplne prirodzeným procesom, ako je šedivenie vlasov či starnutie organizmu, nie je možné. Existujú však spôsoby, ako tieto procesy spomaliť a podporiť zdravie vlasov aj celkový vzhľad. Prevencia predčasného šedivenia vlasov si vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa stravu, životný štýl a správnu starostlivosť o telo i myseľ.
Zdravá a vyvážená strava
Strava je kľúčová pri udržiavaní mladistvého vzhľadu a vitality vlasov. Dbajte na dostatok živín, ktoré podporujú zdravie vlasových folikulov:
- Vitamíny skupiny B – Vitamín B12 a B6 sú nevyhnutné na produkciu melanínu, pigmentu, ktorý dodáva vlasom farbu. Nájdete ich v mäse, vajciach, mliečnych výrobkoch a celozrnných výrobkoch.
- Omega-3 mastné kyseliny – Vlašské orechy, ľanové semienka a mastné ryby (losos, makrela) sú skvelými zdrojmi omega-3, ktoré zlepšujú hydratáciu vlasov a znižujú zápalové procesy v tele.
- Železo a meď – Tieto minerály podporujú tvorbu pigmentu vo vlasoch. Doprajte si špenát, strukoviny, mandle a morské plody.
- Antioxidanty – Potraviny bohaté na vitamíny C a E, ako sú citrusy, čučoriedky, orechy a zelený čaj, bojujú proti oxidačnému stresu, ktorý môže urýchliť proces starnutia.
Redukcia stresu
Ako sme spomenuli, stres hrá významnú úlohu pri predčasnom šedivení vlasov. Zníženie hladiny stresu môže nielen ochrániť vlasy, ale aj zlepšiť celkové zdravie. Skúste nasledujúce techniky:
- Meditácia a dychové cvičenia – Pomáhajú upokojiť myseľ a znižujú hladinu kortizolu.
- Fyzická aktivita – Pravidelný pohyb, ako je joga, plávanie alebo prechádzky, podporuje uvoľňovanie endorfínov, čo zmierňuje stres.
- Spánkový režim – Kvalitný spánok je základom regenerácie tela a správneho fungovania hormonálneho systému.
Odvykanie od zlozvykov
Zlozvyky, ako fajčenie alebo nadmerná konzumácia alkoholu, urýchľujú proces starnutia. Nikotín znižuje prietok krvi ku vlasovým folikulom, čo môže spôsobiť ich oslabenie a predčasnú stratu pigmentu. Alkohol zase znižuje hladinu živín v tele, čím ovplyvňuje kvalitu vlasov.
Odporúčame: Hudba ako tréningový partner: Prečo nás motivuje pri cvičení?
Starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy
Správna starostlivosť o vlasy dokáže výrazne oddialiť ich poškodenie:
- Používanie jemných šampónov a kondicionérov – Vyhýbajte sa agresívnym chemikáliám a sulfátom.
- Masáže pokožky hlavy – Zlepšujú prietok krvi ku vlasovým folikulom a podporujú ich zdravie.
- Ochrana pred slnkom a znečistením – UV žiarenie a toxíny z prostredia môžu poškodzovať vlasovú štruktúru. Používajte špeciálne vlasové ochranné prípravky.
Hydratácia
Dostatočný príjem vody podporuje zdravie pokožky, vrátane pokožky hlavy, čo je základ pre zdravé a silné vlasy.
Prírodné doplnky stravy a bylinné prípravky
Okrem bežnej stravy môžete zaradiť prírodné doplnky stravy a byliny:
- Ashwagandha – Adaptogén, ktorý pomáha znižovať stres a podporuje zdravie vlasov.
- Reishi a iné medicinálne huby – Pomáhajú regulovať hormonálnu rovnováhu a podporujú vitalitu organizmu.
- Amla (indický egreš) – Bohatá na vitamín C, podporuje produkciu melanínu a zdravie vlasov.
Prevencia oxidačného stresu
Oxidačný stres je jedným z hlavných faktorov starnutia. Chráňte svoje telo dostatočným príjmom antioxidantov a vyhýbajte sa zdrojom voľných radikálov, ako sú spracované potraviny a znečistené prostredie.
Aktualizovaný článok: 15.11.2024