Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako spomaliť šedivenie vlasov a či je to vôbec možné?
Spomaliť či dokonca zastaviť šedivenie vlasov je skutočne reálne. Ak ani netušíte, ako na to, ste na správnom mieste. Veď len máloktorú ženu tento proces teší. Na mužoch šedivý preliv pôsobí naozaj príťažlivo. To sa ale rozhodne nedá povedať o ženách a už vôbec nie tých mladších. Čo teda s tým? Čítajte ďalej!
Čo môže za šedivenie vlasov?
K šediveniu dochádza prirodzenou stratou pôvodného pigmentu, ktorá prichádza s vekom, či sa nám to páči alebo nie. A keďže tmavé vlasy majú, logicky, viac pigmentu, šedivejú pomalšie. Hovoríme o melaníne, teda základnej pigmentovej zložke vlasov. Určite poznáte to staré známe „Ja z teba ošediviem!“. Zaužívalo sa totiž, že k šediveniu vlasov prispieva aj stres.
Je to však skutočne tak? Nuž, toto tvrdenie sa nikdy nepodarilo preukázať a hoci má stres na svedomí celú škálu nepríjemností v našom živote, zo šedín na hlave ho obviniť nemôžeme.
Pozri aj: Vyrážky, chlpy či kútik: Vieš, čo sa nám snaží telo naznačiť?
Peroxid ako jeden z vinníkov
Vedeli ste, že aj peroxid vodíka, ktorým sa zvyknú odfarbovať tmavšie vlasy, má svoj podiel „viny“ na šedivení vašej koruny krásy? Rozhodne to však nedávajte za vinu svojej kaderníčke, pretože peroxid produkujú vlasové bunky úplne prirodzene. Mnoho ľudí, ženy nevynímajúc, začína šedivieť veľmi skoro, teda naozaj v mladom veku. Môže za to genetika? Alebo zdravie či stravovanie?
V dnešnej dobe je mimoriadne rozšíreným ochorením celiakia. Tá prichádza, ruka v ruke, práve s predčasným šedivením. Je však zároveň preukázané, že už krátko po nasadení bezlepkovej diéty šedivenie vlasov ustúpi.
Zdravie a šedivé vlasy
Pomerne rýchly proces šedivenia býva aj vedľajším príznakom hormonálnej nerovnováhy. Vedci predpokladajú, že v šedivení vašej koruny krásy má prsty strata konkrétneho enzýmu, takzvanej katalázy. Vlas v tomto procese prechádza tromi fázami – najprv sa stane šedým, potom striebristým a napokon bielym. Je však načase prejsť k veci a pozrieť sa na to, ako šedivenie vlasov spomaliť. Sú na to určené viaceré prírodné metódy, takže žiadnych drastických chemických zákrokov sa netreba obávať.
Zaujme ťa: Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní
Ako zabojovať proti šedinám?
V prvom rade čo najskôr zaraďte do svojho jedálnička kyselinu listovú, ideálne v dávke 300 až 400 mikrogramov denne. Nielenže spomaľuje šedivenie, ešte dokáže aj znova vrátiť farbu šedivému vlasu. Určite ste už počuli aj o cibuľovej kúre na vlasy. Bez ohľadu na jej arómu, je to skutočne veľká pomoc, takže sa nebojte dať cibuli šancu. Práve cibuľa totiž odtraňuje nahromadený peroxid vodíka a regeneruje vlasové folikuly.
Odšťavenou cibuľou si masírujte pokožku hlavy, následne nechajte pôsobiť približne päťnásť minút a umyte si vlasy bežným šampónom. Účinky cibuľovej šťavy v boji proti šedinám sú preukázané. Túto kúru však treba aplikovať pred každým umývaním vlasov.
Okrem kyseliny listovej a cibuľovej šťavy siahnite vo väčšej miere aj po zinku, jóde a vápniku, pretože práve tieto minerály spomaľujú proces šedivenia. Posilnite aj príjem vitamínov A a B, vďaka ktorým dodáte organizmu viac spomínaného melanínu. Vašu prirodzenú farbu vlasov vám prinavráti aj kúra zo šalvie lekárskej. Pripravte si extrakt jednoducho a rýchlo tak, že sto gramov sušenej šalvie zalejete pol litrom horúcej vody. Po vychladnutí na prijateľnú teplotu vodu preceďte a aplikujte na vlasy po celej dĺžke.
Odporúčame: Acai: Zázračná bobuľa alebo škandalózny klamár?
Keď už ste natrafili na niekoľko prvých šedín, určite sa ich nezbavujte tým, že ich vytrhnete! Chápeme, že je to často afekt asi ako keď zapučíte pavúka na stene, ale naozaj je lepšie tomuto kroku sa vyhnúť. Porušíte si tým korienok a ďalší vlas už z neho nevyrastie. Keď už vás šedivý vlas skutočne priveľmi irituje, radšej si ho odstrihnite.