Vedeli ste, že nielen mydlá môžu byť tuhé? Šampóny v kocke sa pomaly dostávajú aj do našich obchodov a kúpeľní. Sú ekologickejšie, šetrnejšie, i keď mierne drahšie. Mnohí si ich obľúbili pre ich jednoduché používanie a veľkosť - šampón je ideálny na festivaly, stanovačky alebo zahraničné dovolenky.
Doma vyrobené šampóny sú navyše skvelým darčekom pre blízkych a môžete si ich vyrobiť prakticky zo všetkých možných olejov, bylín či korenín. Poradíme vám, ako si doma vyrobiť takýto šampón s kokosovým olejom, po ktorom budete mať vlasy hebké a lesklé ako od kaderníka. Pridáme aj malý tip ohľadom starostlivosti o vlasy! Ako na výrobu tuhého šampónu?
Prečo si vyrobiť vlastný tuhý šampón?
Výhodou oproti kupovaným šampónom je aj to, že ručne robený šampón alebo aj mydlo neobsahuje sodium lauryl sulfate (SLS). Taktiež neobsahuje silikóny, ktoré nachvíľu pokryjú vlasy a bránia ich masteniu, no na druhú stranu vlasy vysušujú a spôsobujú krehkosť. Životnosť tuhého šampónu je asi rok, pokiaľ ho skladujete na suchom a studenom mieste.
Ako sa používa domáci tuhý šampón?
Ako si umyť vlasy s tou neforemnou kockou? Jednoducho! Stačí si šampón napeniť v rukách tak ako mydlo, vmasírovať od korienkov ku končekom a poriadne vlasy umyť. Pre úplnosť si môžete pripraviť domáci „kondicionér" – 8 kvapiek esenciálneho oleja (rozmarín a mäta sú univerzálne pre všetky typy vlasov) a ½ pohára jablčného octu, ktorý doplníme vodou do ¾ pohára. Aplikujeme na vlasy na 2-3 minúty a následne zmyjeme. Použiť jablčný ocot na vlasy je odporúčané hlavne pri tvrdej vode.
Odporúčame: Prečo dať avokádo do mrazničky? Už nikdy ho nebudeš skladovať inak
pinterest.comPríprava tuhého šampónu
Ingrediencie na kvalitný tuhý šampón:
- 1000 ml kokosového oleja
- 376 ml vody
- 157 g hydroxidu sodného – na normálne vlasy; na suché vlasy pridáme menšie množstvo
- 1 g esenciálnych olejov
- nádobky na hotový šampón, vystlané papierom
Recept na tuhý šampón
Navážime si všetky ingrediencie. Kokosový olej dáme do hrnca a zohrejeme na najmenšom plameni. Medzitým si nalejeme vodu do sklenenej misky a opatrne prisypeme hydroxid – nikdy nie naopak! Ideálne je miešať kovovou lyžicou, ktorá sa po dôkladnom umytí môže ďalej používať, naopak keď použijete drevenú varechu, s tou sa už k jedlu nepribližujte.
Používame ochranné rukavice, poprípade ochrannú masku – aby sme nevdýchli výpary. Zmes bude veľmi horúca, tak sa nezľaknite. Po zmiešaní to necháme 5-10 minút odstáť.
Odporúčame: Ktorých 5 otázok vás dovedie k úspechu? Pridajte ich do svojho života a uvidíte posun
pinterest.comZriedený hydroxid opatrne pridáme ku kokosovému oleju a chvíľu miešame. Budúci šampón, by mal teraz vyzerať ako biely puding, ktorý premiešame ponorným mixérom. Prikryjeme a varíme asi 45 – 60 minút a občas premiešame, pretože nám to bude peniť. Zmes bude hotová, keď nadobudne polopriesvitnú farbu, ako vazelína, a zmiznú olejové oká zo stredu.
V tomto bode, ponoríme do hrnca, na otestovanie, pH papier. Hodnota pH by mala byť medzi 7-10, pokiaľ je vyššia musíme zmes ešte povariť. Druhý test urobíme tak, že si trochu hmoty dáme medzi prsty a zistíme či sa lepí alebo nie. Šampón by mal byť na dotyk voskový. Je veľmi dôležité aby sa všetok hydroxid premenil, inak nám môže mydlo začať horieť.
Pokiaľ je všetko v poriadku, pridáme olej a zmes dáme do predpripravených nádob. V prípade, že chceme šampón rezať na menšie pláty, je potrebné to urobiť čo najskôr, pretože kokosový olej z neho spraví tvrdý kameň. Zhruba po 2-3 týždňoch ho môžete prvýkrát použiť.
Musíš vidieť: Ako využiť aviváž v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!
pinterest.comEkologická stránka tuhých šampónov
Tuhé šampóny sa stávajú obľúbenou voľbou nielen pre svoje praktické využitie, ale aj pre svoj ekologický prínos. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú ekologickejšie ako bežné tekuté šampóny, je ich obal. Väčšina tuhých šampónov je balená do ekologických, recyklovateľných materiálov alebo vôbec nevyžaduje obal.
To výrazne znižuje množstvo plastového odpadu, ktorý vzniká pri používaní tradičných šampónov v plastových fľašiach. Mnohé značky navyše podporujú koncept „zero waste,“ čo znamená, že sa snažia minimalizovať odpad v celom procese výroby a balenia.
Ďalším dôležitým aspektom je šetrenie vody. Pri výrobe tuhých šampónov sa spotrebováva menej vody v porovnaní s tekutými variantmi, ktoré sú väčšinou založené práve na vode. Okrem toho, keď používame tuhý šampón, neplytváme vodou pri jeho aplikácii, pretože sa rýchlo pení a nevyžaduje množstvo oplachovania. To robí tuhý šampón ekologickejšou voľbou pre domácnosti, ktoré sa snažia znižovať svoju spotrebu vody.
Tuhé šampóny sú navyše vyrábané s prírodnými zložkami, čo znamená, že sú šetrnejšie k prírode aj k pokožke. Väčšina z nich neobsahuje agresívne chemikálie, ako sú silikóny alebo sulfáty, ktoré sa často vyskytujú v bežných šampónoch. Tieto chemikálie môžu byť škodlivé pre životné prostredie, pretože sa dostávajú do vôd a negatívne ovplyvňujú ekosystémy. Výroba a používanie tuhých šampónov tak prispieva k ochrane životného prostredia a zároveň ponúka bezpečnú starostlivosť o vlasy bez zbytočných chemických látok.
Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock®
Článok aktualizovaný 25.9.2024
Aktualizovaný článok: 25.09.2024