Milujeme ju takmer všetci a snáď na všetky možné spôsoby – varenú, grilovanú, jednotlivé zrniečka ako obloha, ale aj ako príloha, na pizzi, cestovinách či v šaláte, nakladané kukuričky, kukuričné lupienky, kaša polenta, dokonca ako „papierové“ chlebíky alebo v praženej forme v kine. Kukurica na rôzne spôsoby tvorí pre ľudí veľkú pochúťku už odnepamäti a je len ťažké jej odolať. No keďže každá minca má dve strany, pozreli sme sa na to, aké látky a v akých pomeroch do seba dostávame spolu s kukuricou. Na záver prinášame aj dva netradičné recepty. Ak aj teba zaujíma, či sa z kukurice priberá alebo, naopak, ju môžeme jesť pokojne aj na kilá, nikam neodchádzaj!
Bude sa ti páčiť: Najlepšia varená kukurica: Zisti zaujímavé fakty o tejto pochúťke!
Aká je pravda o kukurici?
Existuje len málo takých rozporuplných názorov a pohľadov, ako sú tie na kukuricu, pokiaľ ide o kalórie. Tak ako to teda je? Priberá sa z nej alebo nie? Na aký spôsob pripravená je ešte nízkokalorická a kedy už môžeme hovoriť o kalorickej bombe? Zmapovali sme viacero pohľadov a ak vás zaujíma, na čo sme prišli, čítajte ďalej! Je však nesporné, že kukurica nás dokáže zasýtiť.
Nakoľko obsahuje vysoký (až 25 %-ný) podiel sacharidov, jeden gram kukurice dodá telu 4 kJ energie. Pokojne ju ale môžeme nazvať nízkokalorickou, pretože jeden klas kukurice nemá ani 100 kalórií, čo je približne rovnaká hodnota ako v prípade jablka.
Obsahuje samé dobré veci
Kukurica takisto obsahuje približne 70 % vody, nechýbajú jej ani vitamíny B a C, fosfor, železo, mangán, horčík, vápnik, draslík, vláknina, kyselina pantoténová či proteíny. No uznajte, mohlo by mať niečo s takýmto vzácnym zložením zlé úmysly s naším telom? :-) V tejto súvislosti nesmieme zabudnúť na jeden pozoruhodný fakt, ktorý kukuricu odlišuje od ostatných potravín – varením sa jej obsah vzácnych antioxidantov ešte viac zvyšuje!
A hoci „hlásatelia“ nízkokalorických diét kukuricu pochovávajú pod čiernu zem a označujú ju za kalorické zlo, musíme povedať, že jej naozaj neprávom krivdia. Pokojne teda toto tvrdenie uzavrime ako mýtus.
Neprehliadni: Pitie teplej vody nalačno je údajne prospešné! Ale, aká je realita?
Toto radšej nie!
Na čo si však treba dávať pozor, to sú kukuričné cereálie, pražené na oleji, ktorých výsledným efektom je ukladanie tukov namiesto ich spaľovania. A čo také pukance? Na sto gramov obsahujú približne 400 kcal, ale len 4 gramy tuku, čo je oveľa menej, než solené čipsy alebo pražené arašidy. Kukuricu si dokonca môžete upiecť aj v rúre! Vedeli ste to? Navyše je to úplne jednoduché.
Neošúpané klasy položte na plech, vystlaný papierom na pečenie a pečte asi 25 minút pri 200 °C. Odporúčame zhruba po 15 minútach kukuricu otočiť na druhú stranu, aby sa prepiekla rovnomerne. Určite sa ale nezľaknite zhoreného šúpolia – je to prirodzené. Napokon celú kukuricu potrite maslom a mierne posoľte.
Vyskúšate čaj z kukuričných „fúzov“?
Hladinu cukru v krvi vám zaručene zníži čaj z kukuričných „vlasov“ či „fúzov“. Je to vďaka ich vysokému obsahu tanínu, vitamínov C a K a mnohých iných biologicky aktívnych látok. Nabudúce teda kukuričné vlasy (takzvané čnelky) nevyhadzujte, ale asi 50 gramov zalejte litrom vriacej vody a varte približne desať minút. Ak budete piť dve až tri šálky denne, nielenže vám poklesne hladina cukru v krvi, ale aj krvný tlak.
Záver je jasný – kukurice sa skutočne netreba obávať, práve naopak, či už varená, grilovaná alebo vo forme pukancov, nezanechá vám v tele suvenír v podobe tukových vankúšikov, ale dodá vám energiu, zasýti vás a ešte vás aj obdaruje samými zdravými vitamínmi a minerálmi. Čomu sa však radšej vyhnite, to sú kukuričné lupienky, ktoré vám veľkú službu nespravia, práve naopak, už o malú chvíľu po ich zjedení budete pociťovať doslova vlčí hlad.