Skúšali ste už niekedy držať hladovku? Jej moderná obdoba dokazuje, že hladovka nemusí byť až taká drastická, ako znie. Ak ešte neviete, čo je fasting a ako sa správne praktizuje, potom čítajte ďalej.
Vďaka tejto modernej očiste tela naštartujete svoj metabolizmus, budete hýriť energiou a dokonca môžete aj schudnúť, bez únavného počítania kalórií či deprimujúcich striktných jedálničkov. Zásady fastingu sú veľmi jednoduché a navyše veľmi podobné klasickému pôstu, ktorý poznáme napríklad z náboženstva. Poďme si teda bližšie posvietiť na moderný spôsob hladovky, menom fasting!
Pozri aj: Arteterapia alebo liečba umením: Vieš, ako funguje?
Definícia a podstata fastingu
Mnohí ľudia si fasting zamieňajú za to, že pri tomto spôsobe stravovania nejete absolútne vôbec. To však fasting nie je. Fasting nie je diéta, je to skôr životný štýl a založený je na abstinovaní od potravy počas určitých časových období.
Aj keď sa fasting skloňuje v súčasnosti oveľa viac, ako napríklad pred rokom, nie je to nič nové. Fasting existuje tisíce rokov, a to najmä v rôznych náboženstvách, kedy sa veriaci postia po určitý čas.
Pozor, ak si myslíte, že sa v určité stanovené obdobia budete jedla strániť a potom to v ostatné časy rozbalíte naplno, fasting fungovať nebude. Aj keď mimo pôstneho obdobia môžete jesť v podstate, čo chcete, musíte sa stravovať s rozumom. Inak výhody fastingu na sebe neucítite.
Typy fastingu
Ako už bolo naznačené vyššie, fasting je založený na abstinencii od jedla v určitých periódach. Takže je logické, že existuje niekoľko druhov fastingu. Dôležité je, aby ste si zvolili cyklus, ktorý vám najviac vyhovuje a dodržiavali ho striktne a bez pochybení. Tu sú typy fastingu, ktoré si môžete zvoliť:
- Cyklický fasting alebo prerušovaný fasting je založený na tom, že sa budete postiť určitý čas a potom budete určitý čas jesť. Najčastejšie sa ľudia postia14-18 hodín, škála by však nemala presiahnuť 36 hodín, čo je najdlhší čas prerušovaného fastingu.
- Časovo obmedzený fasting je najčastejšia forma fastingu. Ľudia sa vtedy postia 12-16 hodín medzi jednotlivými jedlami.
- 16/8 fasting je takisto forma časovo obmedzeného fastingu. Postíte sa 16 hodín, jete 8 hodín denne.
- Bojovnícky fasting je forma pôstu, kedy sa celý deň držíte zeleniny a ovocia a večer sa najete plnohodnotného jedla.
Bude sa ti páčiť: Na čo slúži cibuľová kúra? Neuveríš, ale jej účinky sú obdivuhodné!
Medzi ďalšie typy fastingu patria také, kedy sa nepostíte úplne, ale obmedzíte príjem kalórií na absolútne minimum, napríklad na 25 percent vášho bežného príjmu. Takto možno fungovať napríklad každý druhý deň alebo dva dni v týždni, zatiaľ čo ostatných 5 fungujete normálne.