Naučte sa správne stravovať

Všetci to poznáme. Rýchly životný štýl, zhon a stres. Raňajky za pochodu do práce alebo cestou do škôlky s deťmi, následne rýchly obed za počítačom a zakončenie dňa v podobe neskorej večere.

 

To všetko sa časom odzrkadlí na našom trávení, a teda aj na životnom komforte. Niekedy pritom stačí iba trocha spomaliť a osvojiť si jednoduché stravovacie návyky.

 

 

 

O tom ako na to sme sa rozprávali s renomovaným gastroenterológom, doktorom Petrom Minárikom, z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Vysvetlil nám, akú dôležitú úlohu zohráva v našom jedálničku ovocie a zelenina, ako aj to, aké sú dostupné rôzne alternatívy ich konzumácie. 

 

Odporúčame tiež:  Rady do kuchyne: Ako počas adventu maškrtiť zdravo a nepribrať

Peter Minárik

Zdroj: Shutterstock®

Ako by mala vyzerať naša životospráva počas celého dňa? Ako zaviesť princípy zdravého životného štýlu do našej domácnosti?

 

Mnohí si myslia, že je to veľmi náročné, alebo majú univerzálnu výhovorku typu nemám čas, nestíham a pod. Pravdou ale je, že všetko sa dá, ak sa chce. Stačí naučiť seba aj rodinu pár pravidlám, spoznať určité potraviny a chute, a naopak, s niektorými sa rozlúčiť. Mnohí oponujú aj tým, že zdravé stravovanie je finančne náročné, no jedným dychom nemajú problém zásobovať svoju domácnosť kopou sladkostí, slaných výrobkov, polotovarov, tučných syrov a ďalšími, nie práve najlacnejšími výrobkami.

 

Osvojenie si zdravých návykov je otázkou presvedčenia a chcenia. Dokážu to aj zaneprázdnení rodičia alebo ,,vorkoholici“. Dôležité je dopriať si dostatočné množstvo ovocia a zeleniny (odporúčaných je aspoň päť porcií denne), predovšetkým tej sezónnej, dostatok vlákniny a bielkovín v podobe strukovín, celozrnného pečiva a vhodných mliečnych výrobkov, ako je napríklad tvaroch alebo acidofilné mlieko. Samozrejme nesmú chýbať ani ryby a chudé, predovšetkým biele hydinové mäso v primeraných intervaloch. Týmto určite nenabádame ľudí, aby konzumovali masové výrobky ako sú údeniny, salámy či klobásy. Čo sa týka nápojov je vhodné piť minerálky, citrónovú vodu alebo v primeranom množstve aj kvalitné 100% džúsy.  

 

Odporúčame tiež:  Prvá čerstvá citrónová kôra od Dr.Oetker​

ako sa správne stravovať

Zdroj: Shutterstock®

Zaujali nás tie džúsy na konci. Mnohí sa v ich  prípade obávajú cukru...

 

Pokiaľ sa džúsy konzumujú v náležitom množstve, potom je obava v tomto prípade zbytočná. 100% ovocné šťavy sa dajú zaradiť medzi zdravé nápoje a zdravú výživu. V rámci medzinárodnej kampane ,,Džúsy a pyré – vitamíny v SMART forme“ sa odporúča jedna porcia 100% džúsov denne. Samozrejme, je potrebné čítať etikety a voliť kvalitné džúsy, a taktiež aj pyré, ktorú sú taktiež vhodnou alternatívou. Je potrebné voliť 100% džúsy a pyré bez pridaných konzervačných látok a cukrov. Tieto produkty sú vhodnou voľbou a súčasťou päť porciového jedálnička ovocia a zeleniny. Netreba zabúdať, že aj surová zelenina či ovocie obsahujú prírodný cukor. Navyše, v súčasnosti legislatívne predpisy zakazujú pridávať do 100% džúsov a pyré umelé prísady, t.j. farbivá, príchute alebo konzervačné látky.

ako sa správne stravovať

Zdroj: Shutterstock®

Čiže je vhodné piť džúsy alebo jesť takéto pyré?

 

Džúsy obsahujú vitamíny, minerály, antioxidanty a iné potrebné živiny pre ľudské telo. Napríklad, pomarančový džús je zdrojom vitamínu C. Dokonca aj WHO uvádza, že v rámci jednej z piatich odporúčaných porcií ovocia a zeleniny počas dňa je džús alebo pyré vhodnou náhradou takejto jednej porcie. Navyše, tieto produkty neovplyvňuje sezónnosť, sú nám k dispozícii po celý rok. Samozrejme, hovoríme o kvalitných džúsoch, prírodných produktoch vyrobených zo 100% ovocia a zeleniny, bez umelých prísad.

 

Odporúčame tiež: Štýlová párty na Silvestra? Jedine s novinkami od Dr.Oekter

smoothies

Zdroj: Shutterstock®

Ako ich teda vhodnou formou začleniť do každodennej stravy?

 

Je viacero foriem, treba si nájsť tú, ktorá je nám pocitovo najbližšia. Obecne je vhodnejšie konzumovať ovocie v doobedných hodinách, napríklad vo forme pohára džúsu k raňajkám, ako vitamínový doplnok alebo pyré ako výživná desiata do školy. Svojou praktickou formou sú ideálnou voľbou pre rýchle doplnenie vitamínov počas dňa. Vítajú ich preto napríklad zaneprázdnení ľudia pod stresom. Nie vždy je totiž čas pripravovať si ovocný či zeleninový šalát a pod.  

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

ivana pistovičová

ivana pistovičová

16.12.2015 11:21

najlepsie by bolo mat doma osobneho dietologa a kuchara, ktorý by na to dohliadal :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

30.12.2015 19:55

skvelo sa to číta len škoda že v praxi je to zložitejšie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.