S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi, pribúda aj počet bežcov, ktorých stretnete na jarnej vychádzke.
Beh je ten najprirodzenejší šport pre vaše telo, a preto je toľko odporúčaný mnohými trénermi.
Začiatočníci by si však mali pred prvým behom naštudovať základné informácie, aby sa vyhli zdravotným nepríjemnostiam.
Nepodceňujte sa
Pred behom si vždy naplánujte svoju trasu. Budete si tak vedieť lepšie rozložiť svoje sily a nevydáte zo seba maximum po niekoľkých metroch. Dĺžka trasy záleží od vašej kondície, radšej zvoľte dlhšiu trasu, pri ktorej si dáte niekoľko prestávok.
Odporúčame prečítať: Fitness v tehotenstve? A prečo nie?
Behajte viackrát do týždňa
Dobrá bežecká obuv je základom. Jej účelom je stlmiť náraz pred tvrdým dopadom a taktiež zľahčiť beh. Bežecké tenisky bývajú veľmi ľahké a prevzdušnené, aby sa vaše chodidlo mohlo vetrať. Investícia do dobrej obuvi sa vám vráti už pri niekoľkých zabehnutých kilometroch.
Každý šport vyžaduje istú pravidelnosť a beh nie je výnimkou. Ideálne je naplánovať si beh aspoň dva až trikrát do týždňa, aby si váš organizmus zvykol. Postupom času môžete zvyšovať dĺžku trasy alebo sa behu venovať viac dní v týždni.
Odporúčame prečítať: Cvičenie v prírode je najprirodzenejšie
Správne techniky pri behu
Počas behu je dôležité správne dýchanie. Mnohokrát ľudí trápi pichanie v bohu, čo je spôsobené práve zlou technikou dýchania. Správne je dýchať pomocou brušných svalov a nie pomocou hrudníka. Pri nádychu by sa malo zdvíhať brucho a nie váš hrudník. Všetko je to o kontrole a cviku. Nebojte sa, po čase tak budete dýchať automaticky.
Beh nie je len o nohách. Mali by ste zapojiť celé telo, a to najmä ruky a trup. Ramená nechajte uvoľnené a chrbát vystretý. Pri behu sledujte trasu pred sebou a nepozerajte sa na nohy. Postupným tréningom sa pre vás stane beh relaxom a vy si ho budete užívať.
Odporúčame prečítať: Fitness pre začiatočníčky - rady a tipy
www.thinkstockphotos.com