Milujeme slané jedlá a dôkazom toho je aj fakt, že Slováci solia dvakrát viac ako je odporúčaná denná dávka.
Údené mäso, slanina, šunka alebo paštéty. Aj to sú jedlá, v ktorých sa nachádza veľké množstvo soli, ktorú musí naše telo spracovať. Preto nebuďte ľahostajní a sledujte množstvo soli v zloženiach výrobkov.
Denná dávka soli
Denná dávka soli by sa mala pohybovať okolo 6 gramov. Slováci si posunuli tento priemer na 10 až 15 gramov dennej dávky, čo sa odzrkadľuje najmä na zdravotnom stave. Pri prijatí denného doporučeného množstva soli náš organizmus využije potrebné minerály a soľ v strave nebude problémom.
Odporúčame prečítať: Doprajte si kvalitné mäso, vieme ktoré to je
Aj málo soli škodí
Kuchynská soľ je chemickou zlúčeninou sodíka a chlóru, ktoré zabezpečujú správne fungovanie buniek v organizme. Podieľajú sa na udržovaní rovnováhy vody v bunkách a sú potrebné pre správne fungovanie srdca, nervov a svalov.
Nedostatok sodíka v tele môže spôsobiť svalové kŕče, dehydratáciu organizmu alebo bolesti hlavy či nesústredenosť. S týmito problémami sa však stretnete ojedinele, pretože soľ sa nachádza vo veľkom množstve potravín.
Odporúčame prečítať: Šošovica, ktorá vyrieši problémy s nadúvaním
Solenie s mierou
Nadbytočný príjem soli môže mať za príčinu poškodenie funkcie obličiek a problémy s krvným tlakom. Lekárske výskumy dokázali, že ak je denný príjem soli nad 8 gramov denne, človek má vyššiu pravdepodobnosť, že v budúcnosti bude trpieť vysokým krvným tlakom.
Problémom je, že približne 80 percent denne prijatej soli pochádza zo spracovaných potravinárskych výrobkov, a preto je nutné obmedziť solenie tam, kde máte možnosť. Na svojom tanieri.
Odporúčame prečítať: Nie všetky "éčka" sú škodlivé
www.thinkstockphotos.com