Vedieť správne kombinovať jedlo a víno je hotová veda. Ak vám však skutočne záleží na gurmánskom zážitku, a to nielen vašom, ale aj na zážitku vašich blízkych, mali by ste si tieto kombinácie osvojiť. Nemusíte byť na to ani vyškolenou somelierkou. Stačí rešpektovať základné pravidlá a určite to zvládnete. Až vtedy sa stane vaša rodinná večera alebo romantická večera vo dvojici tým pravým gastronomickým zážitkom.
Posuňte svoje gastronomické zručnosti na vyšší level!
Ako na to? Je to naozaj jednoduché – stačí myslieť na niekoľko princípov a zásad. Veď víno a jedlo sú odjakživa dokonalými parťákmi. Už len nájsť tú správnu kombináciu... A prečo je to také dôležité? Nuž, ak skombinujete výrazné víno s chuťovo neutrálnym jedlom alebo naopak, pikantné jedlo s ľahkým vínom, celková chuť vyznie rušivo. Preto je podstatné nájsť správnu rovnováhu medzi týmito kombináciami. Základná poučka teda znie: Ľahšie a menej chuťovo výrazné jedlo potrebuje aj ľahšie a málo aromatické víno. A naopak.
Odporúčame: Vieš, aké druhy medu existujú a na čo sú dobré? Zorientuj sa v nich!
K čomu červené a k čomu zase šumivé?
Biele víno sa dokonale hodí k morským plodom, rybám, hydine a šunke. Červené víno tvorí ideálny pár s červeným mäsom, zverinou, kačicou, husou a tvrdým syrom. Staršie červené víno sa perfektne hodí k bravčovému mäsu. Na ružovom víne je vzácne, že sa hodí takmer ku každému jedlu. Sladké víno sa hodí, logicky, k sladkým jedlám. Dezertné víno sa zase dokonale hodí k slávnostnému menu, avšak pije sa v menšom množstve pre zvýšený obsah alkoholu. Vhodná je jeho kombinácia s vývarom. Ľadové víno je ako stvorené k syrom s modrou plesňou. Šumivé víno sa môže podávať aj pred jedlom, k zákuskom a ovociu. Vhodné je aj ku krémovým polievkam.
Niekoľko konkrétnych kombinácií, ktoré vám uľahčia výber
- Dezerty a ovocné predkrmy: Tramín červený
- Hovädzie mäso: Frankovka, Vavrinecké
- Hus, kačka, morka: Svatovavřinecké, Pinot Noir, Merlot, burčiak
- Hydina na čínsky spôsob: Rizling rýnsky
- Jahňacie mäso: Rioja, Cabernet Sauvignon
- Jedlá s ovocnou prílohou: Muškát, Viognier
- Kaviár: Champagne
- Losos: Rulandské modré, Beaujolais
- Ostré korenisté jedlá: Shiraz
- Ovčí syr: Furmint, Neronet, Pálava
- Prvotriedna sviečková: Cabernet Sauvignon
- Rizoto: Bardolino
- Steaky a divina: Brunello di Montalcino
- Syr s modrou plesňou: Madeira, Rulandské modré, Portské, Sauternes
- Teľacie mäso: Rizling rýnsky, Veltlínske zelené
- Údený losos a sushi: Silvánske zelené, Chenin Blanc, Rizling rýnsky, Saké
- Vyprážaný kapor: Rizling vlašský
- Zajac, bažant, jarabica: Modrý Portugal
- Zeleninové jedlá a šaláty: Muller Thurgau, Sauvignon, Chardonnay
Neprehliadni: Čo by sme nemali jesť na raňajky? Veci, ktorými si nevedome škodíme
Čo s vínom radšej nekombinovať?
Vína s typickou kyselinkou, ako napríklad Sauvignon blanc alebo Rizling rýnsky, sa dajú kombinovať prakticky s akýmikoľvek jedlami, navyše nabádajú zapíjať jednotlivé sústa. Akékoľvek víno v kombinácii s výraznou slanosťou však pokazí chuť každého vína, bez ohľadu na jeho arómu a kvalitu. Kombinácia slané čipsy či oriešky a víno je teda mimoriadne rušivá. S vínom sa ale neodporúčajú kombinovať ani surové paradajky bez tepelnej úpravy. Takisto narúšajú chuť vína. Presne to isté platí aj o octe, preto je lepšie nahrádzať ho citrónovou šťavou. Ani chren a víno či zmrzlina a víno netvoria práve idylické páry. Vraví sa, že akákoľvek kombinácia húb a alkoholu, teda aj vína, je absolútne nevhodná. Nie je to však úplne tak. Aj k hubovému jedlu môžete piť víno, ale v menšom množstve, pretože alkohol predlžuje trávenie húb. Takže všetko s mierou.
Pozri aj: Naozaj nám káva s mliekom škodí? Prečo zabudnúť na tento životabudič?
Pár dobrých rád na záver
- Červené víno sa nepodáva chladené.
- Ak sa podáva viac chodov jedla, postupuje sa od suchého kyslejšieho vína, cez sladšie, až po silnejšie a výraznejšie víno.
- Ak obľubujete fajčenie cigár, najvhodnejšou kombináciou k nim je rosé Champagne.