Ako zachrániť presolené jedlo? Máme množstvo overených tipov!

Nehody v kuchyni sa stávajú a tie so soľou sa nevyhnú ani tej najšikovnejšej gazdinke. Uhrať to slovami „som zamilovaná“, keď čosi presolíme, nám možno prejde, ale jedlo by sa tak či onak patrilo zachrániť. Čo ak sme pri varení použili príliš veľa soli?

Ak si neviete rady, privolajte na pomoc pár šikovných tipov, ktorých zárukou je, že si ich odskúšali už naše prababičky. Aj presolené jedlo sa totiž vďaka rýchlemu zásahu môže zmeniť na dokonalú dobrotu. Chce to len nepodliehať panike.

Tak teda ako na to? Medzi hlavných pomocníkov by v prípade presoleného jedla mali patriť zemiaky, voda, prípadne kocka cukru. Niekedy sa zamaskovať presolené jedlo ani nedá a jedlo zachránite len jedlom druhým. 

Teda musíte zvýšiť dávku jedla z jednej na dve, pričom tá druhá už bude bez soli a premiešate ich. Nezabudnite chutnať, pretože je dosť pravdepodobné, že pôvodnú výraznú chuť budete musieť nanovo vytvoriť. Ako zachrániť presolenú polievku? Ako zachrániť presolenú omáčku? Z týchto geniálnych trikov si vyberiete!

Overené triky, ako zachrániť polievku

  • Kým varíte, pridajte do nej aspoň jeden očistený zemiak. Ten má totiž skvelú vlastnosť vsiaknuť do seba soľ. Podobne zafunguje aj kocka cukru, s ňou ale opatrnejšie. Cukor do polievky ponorte, chvíľku ho v nej podržte a potom vytiahnite von. Polievku premiešajte, ochutnajte a pokiaľ sa vám zdá, že je ešte stále slaná zopakujte „mágiu“ s cukrom ešte raz.
  • Ako špongia na soľ funguje aj obyčajná žemľa. Inšpirované cukrom, vyskúšajte čosi podobné aj s týmto kúskom pečiva. Žemľu ale vyberte až tesne pred servírovaním. Takto sa vám môže podariť zachrániť jedlo.
  • Pridajte kyselú alebo sladkú zložku: Trochu citrónovej šťavy, octu alebo cukru môže pomôcť vyvážiť príliš slanú chuť. Použite tieto prísady opatrne, aby ste nevytvorili nový problém s chuťou.
  • Krémové polievky môžete zjemniť mliekom, alebo ďalšou dávkou smotany. Zníži sa slanosť jedla. Popri miešaní vždy ochutnávajte, aby ste nestratili chuť samotnej polievky.
  • Ak nič nefunguje je tu ešte možnosť zväčšiť objem polievky a pridať vodu, resp. viac tekutiny. Je však pravdepodobnosť, že polievka bude slabá a nevýrazná.
  • Pokiaľ ide o presolený vývar, vlejte doň surové bielko. Povarte, až kým sa bielko nezrazí a vyberte ho von. 

Odporúčame prečítať: Solíme veľa, prečo je to nezdravé?

Ako zachrániť omáčku, ktorú sme presolili?

  • Do príliš slanej omáčky môžete nastrúhať surový zemiak. Jednak ju tým zahustíte a jednak do seba zemiak vpije prebytočnú soľ. Ak chcete skôr jemnejšiu chuť, omáčku na záver sceďte.
  • Podobný efekt dosiahnete aj nakrájaným jablkom, ktoré na konci varenia z omáčky vyberte.
  • Presolenú omáčku zachráni aj fazuľa z konzervy. Pridajte za lyžicu fazule z konzervy do omáčky a chvíľu ju povarte. Fazuľu následne z omáčky vyberte alebo ju tam nechajte – omáčku o niečo vylepší.
  • Pre presolenom jedle sa chytajte toho, čo doma máte. Ak chýba zemiak, ale aj jablko, omáčku sa snažte zjemniť inými ingredienciami. Pomôcť (v závislosti od chuti) môže napríklad ocot, smotana, mlieko, vajíčko, kokosové mlieko, kyslá smotana, ale aj med.
  • Má vaša omáčka zeleninový základ? Doplňte ho ešte. Do presolenej omáčky môžete nastrúhať mrkvu, petržlen, zeler, či pridať kaleráb. Aj takto sa dá zachrániť slanšia omáčka.
  • Soľ vytiahnu aj kúsky tmavého pečiva. Nechajte v omáčke rozvariť kúsky chleba, alebo čosi ako hrianku (či starší chlebík) do nej ponorte a po chvíli vytiahnite.
  • Pridajte viac základu: Ak je to možné, rozrieďte omáčku pridaním viac základnej zložky bez soli, ako je neosolený vývar, rajčiakový pretlak bez soli alebo voda či smotana. To zmierni celkovú slanosť jedla.

Odporúčame prečítať: Bývate často unavená? Dôvod vás možno prekvapí

Čo robiť pri presolenom mäse?

Určite ho nevyhadzujte a nevzdávajte to! Ak sa vám podarilo mäso presoliť, tak jeho chuť vybalansujte nesolenou prílohou (ryža, zemiaky). To znamená, že sa odporúča slanú chuť mäsa dorovnať nesolenou ryžou alebo zemiakovou kašou, zeleninou alebo cestovinami.

Mimochodom, ak ako prílohu použijete cestoviny, tak nesolenú vodu z uvarených cestovín môžete rovnako použiť na stiahnutie slanosti polievky alebo mäsa. 

Zachránia vás aj bublinky

Či už ste boli pri varení zamilované alebo sa vám len pošmykla ruka, pripravené jedlo rozhodne nevyhadzujte. Aj keď je slané, zjesť ho môžete, ale zapíjajte ho bublinkami. Či už perlivou minerálkou, šumivým vínom alebo pivom – bublinky údajne prebijú slanú chuť pripraveného pokrmu. 

Prečo si dávať pozor na nadmerné solenie?

Telo potrebuje určité množstvo sodíka (ktorý sa nachádza v soli) na normálne fungovanie, ale v moderovanom množstve. Avšak, nadmerné solenie jedál a dlhodobý vysoký príjem soli, resp. sodíka, môžu mať negatívne zdravotné dôsledky. Tu sú hlavné dôvody, prečo by ste si mali dávať pozor na nadmerné solenie:

  • Vysoký krvný tlak (hypertenzia): Soľ, presnejšie sodík v nej obsiahnutý, má schopnosť zvyšovať objem krvi v cievach, čo môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku. Vysoký krvný tlak je závažný rizikový faktor pre vznik srdcových ochorení a mŕtvice.
  • Srdcové ochorenia a mŕtvica: Dlhodobá hypertenzia môže poškodiť srdce a cievy, čo zvyšuje riziko srdcových ochorení a mŕtvic.
  • Poškodenie obličiek: Vysoký krvný tlak môže poškodiť obličky, čo môže viesť k obličkovému zlyhaniu. Okrem toho, obličky regulujú rovnováhu sodíka v tele, a pri nadmernom príjme soli sa zvyšuje ich zaťaženie.
  • Osteoporóza: Existujú dôkazy naznačujúce, že vysoký príjem sodíka môže zvýšiť vylučovanie vápnika močom, čo môže prispieť k vyčerpávaniu zásob vápnika v kostiach a zvýšiť riziko osteoporózy.
  • Zadržiavanie vody a opuchy: Nadmerný príjem soli môže viesť k zadržiavaniu vody v tele, čo môže spôsobiť opuchy, najmä v dolných končatinách, a zvýšiť zaťaženie srdca.

Článok aktualizovaný 5.4.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

25.08.2015 15:44

občas sa mi veru stane že je jedlo presolené ale nie tak aby sa to nedalo zjesť :-)

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

11.09.2015 21:29

to sa stalo už asi každému :) našťastie sa to dá zachrániť

Vaše meno:

Miriama Šimorová

Miriama Šimorová

09.10.2015 14:16

Dobre vedieť, určite si na to spomeniem keď sa mi pošťastí :)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

20.09.2018 21:44

Už sa mi stalo ,ale pomohol zemiačik.Nabudúce vyskúšam aj iné ...

Vaše meno:

Andrea Hrtúsová

Andrea Hrtúsová

09.11.2018 15:06

S presolenym jedlom máme skúsenosti určite všetci.Dakujem za ďalšie tipy

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

24.06.2023 18:46

zaujímavé rady...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.