Sú izbové kvety neoddeliteľnou súčasťou aj vašej domácnosti? Izbové rastliny sú úžasnou dekoráciou do každej miestnosti a zároveň nám do domácnosti privádzajú kúsok prírody. Mnohé z nich sú pritom nenáročné na pestovateľské podmienky, a tak to s nimi zvládne aj neskúsený pestovateľ.
Stačí vedieť, čo konkrétna rastlina potrebuje. Aby sa jej dobre darilo, potrebuje hlavne svetlo a vodu. Samozrejme, niektoré rastliny obľubujú výdatnú zálievku, iným nadbytok vody škodí. Rovnaké je to aj v prípade požiadaviek na svetlo. Síce mnohé rastliny potrebujú veľa slniečka, iným sa darí aj v polotieni či výrazne tmavších miestnostiach.
A práve niektoré z nich si predstavíme v dnešnom článku. Nie každá izba v dome či byte musí byť dostatočne osvetlená slnečnými lúčmi, no i napriek tomu sa v nej dá niečo dopestovať. Stačí len vedieť, ktorým rastlinkám tieň nevadí. Ktoré izbové rastliny neocenia priame slnečné svetlo?
Pozri aj: Vieš, ktoré potraviny spôsobujú únavu? Tieto ti zaiste osvieženie neprinesú
TOP izbovky, ktoré prežijú v tmavom byte:
1. Zamiokulkas – bez väčších nárokov na svetlo, vodu i pôdu
Ak chcete pestovať rastliny aj v tmavších izbách domu či bytu, v prvom rade môže voľba padnúť na zamiokulkas, latinsky Zamioculcas zamiifolia. Ide v podstate o nezničiteľnú rastlinu, ktorá je vhodná aj pre úplných začiatočníkov.
Zamiokulkas je charakteristický hlavne svojimi tmavozelenými a výrazne lesklými listami. Dorásť môže do výšky jedného metra. Táto rastlina pritom znesie aj skutočne nevhodné zaobchádzanie. Vydrží dlhšie obdobie sucha, nedostatok svetla a nemá ani špeciálne nároky na zloženie pôdy.
2. Aglaonema
Do tmavého kúta nie príliš osvetlenej izby môžete umiestniť aj aglaonemu, latinsky Aglaonema commutatum. Táto rastlina je charakteristická najmä svojimi peknými zelenými listami so striebristými pruhmi či škvrnami. Razom tak skrášli a ozvláštni interiér každej izby.
Znáša svetlo, no nie priame slnko, ale aj polotieň či tieň. Vyžaduje si však pravidelnú zálievku. Ide opäť o značne odolnú rastlinu, ktorá navyše pomáha prečisťovať ovzdušie v miestnosti.
Odporúčame: Máš plastové okná? Tak v tom prípade, toto musíš vedieť!
3. Lopatkovec – vhodný aj do tmavších priestorov
Lopatkovec, latinsky Spathiphyllum, patrí medzi najznámejšie a najrozšírenejšie izbové rastliny v našich domácnostiach. Má veľké zelené listy a pekné biele kvety. Radíme ho medzi nenáročné kvetiny a zároveň najlepšie rastliny čistiace vzduch.
Má rád nepriame slnko, prípadne polotieň. Ak je však stanovisko skutočne tmavé, nemusí zakvitnúť. Obľubuje primerane vlhké prostredie. Na suchý substrát vás upozorní vädnutím listov. Tie sa však po zaliatí opäť vzchopia. Ak vám to so starostlivosťou o izbové rastliny veľmi nejde, lopatkovec je pre vás ideálny.
4. Potosovec
Ktorá ďalčia rastlina nepotrebuje veľa svetla? Do tmavších miestností si môžete zaobstarať aj potosovec zlatý, latinsky Epipremnum pinnatum. Je to znova nenáročná izbová rastlina, ktorá má rada aj svetlo, aj znesie tienisté stanovište.
Priame slnečné lúče môžu listy rastliny poškodiť. Potosovec má dlhé popínavé stonky, ktoré zdobia listy srdcovitého tvaru. Môžu mať biele či žltkasté škvrny.
Rastlinu je vhodné pravidelne zalievať, aby jej úplne nevyschol substrát. Potosovec skrášli aj moderne zariadené byty a nemusia sa ho báť pestovať neskúsení pestovatelia.
Odporúčame: 9 otázok zdravia, ktoré by si mala položiť svojej mame
5. Aspidistra
Aspidistra, latinsky Aspidistra elatior, je ďalšia izbová rastlinka, ktorá sa dobre prispôsobí životu v horších svetelných podmienkach. Navyše zvládne vlhko či sucho aj znečistené prostredie, dokonca je značne odolná voči chorobám i škodcom.
Dobre sa jej darí v miestnosti s bežnou izbovou teplotou. Cez leto ju však môžete pestovať i vonku. Má tmavozelené listy, ktoré sa podobajú listom konvalinky. Vášmu interiéru tak razom dodá zeleň a zároveň sa nemusíte obávať, že by ste jej pestovanie nezvládli.
6. Difenbachia
Nakoniec si pripomenieme ešte difenbachiu. Opäť ide o obľúbenú izbovú rastlinu, ktorá je pestovaná v mnohých domácnostiach. Má krásne veľké listy s bledým mramorovaním.
Uspokojí sa s tieňom či polotieňom. V prípade, že má dostatok živín, dokáže narásť do značných rozmerov. Spomenúť však musíme, že je jedovatá, preto je ju vhodné pestovať mimo dosahu zvierat aj malých detí.
Odporúčame: Tip, ako minimalizovať odpad v kuchyni – vyskúšaj zeleninový vývar zo zbytkov
Zdroj: Depositphotos
7. Monstera
Monstera deliciosa je populárna izbová rastlina pôvodom z tropických lesov Strednej a Južnej Ameriky. Táto rastlina je obľúbená pre svoje veľké srdcovité listy, ktoré majú charakteristické otvory alebo výrezy. Monstera deliciosa môže v interiéri dorásť do pôsobivých rozmerov, čo z nej robí výrazný dekoratívny prvok.
Táto rastlina preferuje vlhkú, ale dobre odvodnenú pôdu a pravidelnú zálievku, avšak medzi jednotlivými zálievkami by pôda mala mierne preschnúť. Vysoká vlhkosť vzduchu prispieva k zdravému rastu, čo z Monstery deliciosy robí ideálnu rastlinu pre kúpeľňové prostredie alebo pre použitie zvlhčovača vzduchu v jej blízkosti.
Čo sa svetelných podmienok týka, táto rastlina najlepšie prosperuje v prípade, ak má jasné rozptýlené svetlo. Avšak, vie dobre zvládať aj tmavý kút, no v takomto prípade sa spomaľuje jej rast. Ak nepotrebujete, aby vám v interiéri rástla ako divá, môžete ju umiestniť aj do tmavšej miestnosti.
Ďalšie izbové rastliny, ktoré prežujú na tmavých miestach:
- paprade,
- zelenec chocholatý
- dracena sander (šťastný bambus, lucky bamboo),
- filodendrón,
- svokrin jazyk,
- pieprovec,
- begónia,
- tilandsia,
- Aloe vera.
Článok aktualizovaný 23.3.2024