Najčastejšie choroby muškátov: Čo trápi tie tvoje?

Pelargónie, alebo ak chcete muškáty, nie sú na Slovensku ničím nezvyčajným. Práve naopak ich pokojne môžete zaradiť medzi najobľúbenejšie a najčastejšie pestované exteriérové rastliny, ktoré počas zimy vyžadujú zazimovanie. Balkóny, terasy alebo okná skrášlené touto vďačnou kvitnúcou zeleňou môžeme vidieť v menších aj väčších mestách či na dedinách.

Niet sa však čomu čudovať. Rôzne druhy muškátov krásne a bohato kvitnú, ich kvety hýria rôznymi odtieňmi červenej a ružovej, môžu byť biele, oranžové aj purpurové či dokonca viacfarebné. Ich pestovanie nie je nijako zvlášť náročné, vyžadujú hlavne svetlé stanovište, výživný substrát a primeranú zálievku. Vyhýbať sa treba premokreniu substrátu.

V niektorých prípadoch však môžu muškáty potrápiť rozličné choroby. Ich príčinou môže byť nevhodná starostlivosť, no rovnako sa môže stať, že si choré rastliny už priamo privezieme z obchodu. V nasledujúcom článku sa pozrieme na najčastejšie choroby, s ktorými sa stretol nejeden pestovateľ muškátov. 

Odporúčame: Panelákový balkón: Ako z neho spraviť najobľúbenejšie miesto v byte?

korkovitosť

Zdroj: Shutterstock®

Korkovitosť na listoch muškátov

Často sa vyskytujúcou chorobou spomínaných okrasných rastlín je takzvaná korkovitosť, ktorá sa prejavuje maličkými žltkastými až hnedými výrastkami na spodnej strane listov muškátov, často hlavne tých ťahavých.

Korkovitosť muškátov nie je spôsobená žiadnymi mikroorganizmami či škodcami, ide skôr o fyziologickú poruchu. Príčinou je vysoká vzdušná a pôdna vlhkosť a vyššia teplota pôdy ako teplota vzduchu.

Muškáty vo vyššej miere absorbujú vodu, miera odparovania vody z listov je však zároveň nízka, čo následne vedie k zväčšovaniu, praskaniu a odumieraniu buniek v listoch a vzniku spomínaných výrastkov. Prevenciou choroby je hlavne primeraná zálievka a zabezpečenie dostatočného odtoku prebytočnej vody z nádoby. 

hrdza

Zdroj: Shutterstock®

Hrdza na muškátoch

Ďalšou častou chorobou muškátov je i takzvaná hrdza. Toto ochorenie sa dá kvôli podobným prejavom ľahko pomýliť s predchádzajúcou korkovitosťou. Hrdza muškátov sa prejavuje bledšími škvrnkami na hornej strane listov a na ich spodnej strane zase môžeme spozorovať výrazné hrdzavé fľaky až chrasty.

V tomto prípade je reč o hubovom ochorení, ktorého pôvodcom je huba Puccinia pelargonii-zonalis. K rozvoju ochorenia prispieva nesprávna zálievka, zmáčanie listov a dlhšie daždivé obdobia.

Táto hubová infekcia sa rýchlo šíri, preto je choré muškáty nevyhnutné odčleniť od zdravých rastlín. Potrebné je ošetrenie fungicídnymi prípravkami, prípadne likvidácia ohniska a spálenie chorých rastlín. 

Pozri aj: Anglická záhrada aj u nás doma?! Čo by v nej nemalo chýbať?

hubové ochorenie

Zdroj: Shutterstock®

Čierna noha

U muškátov sa môžu rozvinúť aj ďalšie hubové ochorenia. Napríklad huby z rodu Pythium často spôsobujú sčernanie a hnilobu koreňov a spodnej časti stoniek zasadených odrezkov, čo tiež nazývame čierna noha.

K rozvoju problému prispieva nadmerné zalievanie substrátu počas rozmnožovania muškátov, teda sadenia odrezkov. Napadnutých rastlín je lepšie sa zbaviť. Prevencia ochorenia zahŕňa použitie sterilného substrátu a odrezkov zo zdravých muškátov.

Ak na listoch vašich muškátov nachádzate mokvavé škvrny či sivohnedý povlak, možno ide o pleseň sivú, latinsky Botrytis cinerea. Príčinou choroby môže byť opäť nadmerná vlhkosť, pomôcť môžu fungicídy.

vírusové ochorenie

Zdroj: Shutterstock®

Bakteriálne a vírusové ochorenia muškátov

Muškáty môžu potrápiť aj rôzne choroby bakteriálneho a vírusového pôvodu. Problémy môže spôsobiť napríklad baktéria Xanthomonas campestris, ale aj iné. Ochorenie sa môže prejaviť škvrnitosťou aj hnilobou stoniek a často vedie k úhynu rastliny.

Riziko ochorenia zvyšuje príliš intenzívne hnojenie rastliny. Prevencia zahŕňa primerané hnojenie, používanie sterilného substrátu pri zakoreňovaní stoniek aj dezinfekciu pracovných nástrojov. Rôzne druhy vírusov môžu viesť k vírusovej škvrnitosti listov muškátov, pričom sa veľmi často toto ochorenie rozvíja hlavne na muškátoch krúžkovaných (latinsky Pelargonium zonale).

Na listoch sú prítomné hnedé, žltkasté či belavé škvrny. Charakteristický je spomalený rast rastliny a slabé kvitnutie. Príčinou choroby môže byť chorý odrezok, no rovnako môžu ochorenie preniesť vošky. Muškátov napadnutých vírusovým ochorením je lepšie sa úplne zbaviť. 

škodce

Zdroj: Shutterstock®

Škodce na muškátoch

Na záver môžeme spomenúť ešte nejaké škodce, ktoré rovnako môžu potrápiť vaše muškáty. Problém so živočíšnymi škodcami je spravidla viditeľný na prvý pohľad. Muškáty často napáda napríklad molica skleníková.

Reč je o drobných bielych muškách, ktoré sa vyskytujú vo veľkých húfoch. Na svojich muškátoch tiež môžete objaviť zelené vošky či červce, ktoré sa živia cicaním rastlinnej šťavy. Červce ľahko spoznáte vďaka akýmsi vatovým výlučkom, ktoré produkujú. Často sa ukrývajú na stonkách alebo pazuchách listov.

Okrem toho vás môžu nemilo prekvapiť aj húsenice požierajúce listy (napr. modráčika muškátového či mory bavlníkovej). Pri škodcoch sú spravidla pomocníkom rôzne postreky, o ktorých sa môžete bližšie informovať v záhradkárstve.

Nespoliehajte sa však na to, že problém so škodcami vyrieši prezimovanie rastliny. Mnohé škodce sú odolné voči nízkym teplotám, preto v prípade výrazného napadnutia rastliny pouvažujte o nových priesadách na ďalšiu sezónu.

Ďalšie problémy s muškátmi a ich možné príčiny:

  • slabý rast a slabé kvitnutie / nekvitnutie – obvykle ide o následok nedostatku slnečných lúčov alebo nedostatku živín v pôde,
  • vyblednutie rastlín – môže byť zapríčinené prelievaním, skontrolujte, či rastlina nehnije, 
  • žlté a slabé listy – príčinou býva nedostatočná výživa, muškáty možno potrebujú presadiť,
  • usychanie a vädnutie rastlín – môže byť spôsobené príliš vysokými teplotami,
  • opadávanie listov – príčinou môže byť nadmerná zálievka i nedostatok živín.

Aktualizovaný článok: 16.5.2023

4 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

28.05.2021 08:54

manželovi vadí vôňa muškátov, takže nemám doma ani jeden

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

29.05.2021 06:22

Muškáty môžu potrápiť rozličné choroby, žiaľ, naozaj sa môže stať, že si choré rastliny už priamo privezieme z obchodu.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

29.05.2021 18:48

Ja som mala hnusné zelené húsenice

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

29.05.2021 22:43

Mojim muškátom sa zatiaľ darí,ale dobrá rada sa vždy zíde.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE