Aké koreniny najčastejšie používate vo svojej kuchyni vy? Koreniny sú pri varení aj pečení skrátka nevyhnutné, napomáhajú nám vytvoriť dokonalú chuť a arómu jedla. Ako koreniny sa využívajú rozličné časti rastlín či už čerstvé alebo v sušenej aj drvenej forme. V slovenských kuchyniach má dozaista pevné miesto bobkový list, čierne korenie, červená paprika, klinčeky, rasca, majoránka, škorica, ale aj muškátový oriešok či kôpor. A čo tak vyskúšať niečo exotickejšie? Ak obľubujete a doma pripravujete rôzne pochúťky pochádzajúce z východu, tak vám v kuchyni nesmie chýbať takzvaná garam masala. Poznáte ju?
Čo je garam masala?
Pod pojmom garam masala sa ukrýva hneď celá mletá zmes viacerých korenín. Jej pôvod možno hľadať v Ázii, typická je hlavne pre indickú kuchyňu, v ktorej je súčasťou mnohých tamojších pokrmov. Garam masalu pridávajú do jedál aj v Nepále, Pakistane, Bangladéši a ďalších ázijských krajinách. Dnes však ide o jednu z najobľúbenejších koreninových zmesí a je využívaná naprieč celým svetom.
Garam značí zahriať telo a slovné spojenie garam masala môžeme preložiť ako teplé korenie. Podľa ajurvédy má totižto táto zmes presne takéto účinky. Jej charakteristickou črtou je mierne pikantná chuť. Garam masala pozostáva z mnohých výrazných a aromatických korenín, v zložení ich môžeme nájsť aj viac ako desať. Jednotný recept na jej prípravu však neexistuje, pretože zloženie zmesi sa líši podľa konkrétneho regióna. Bežne sa však na prípravu používa hlavne kardamóm, čierne korenie, koriander, rímska rasca, muškátový oriešok, škorica, klinčeky, fenikel, kurkuma a ďalšie.
Pozri aj: Poznáš korenie adžvajen? Prekvapí ťa, ako dokáže podporiť zdravie!
Liečivá sila korenín
Garam masala má rozhodne viacero pozitívnych účinkov na zdravie človeka, a to vďaka svojmu zloženiu. Ukrýva predsa mnoho korenín s rôznorodými vlastnosťami. Napríklad taký kardamóm, latinsky Elettaria cardamomum, ktorý má spravidla v garam masale pevné miesto, má blahodarný vplyv na tráviaci systém človeka. Pomáha eliminovať problémy s plynatosťou, čiže je vítaný v pokrmoch, ktoré tieto ťažkosti často spôsobujú. Kardamóm pôsobí aj proti žalúdočným kŕčom a páleniu záhy. Ak máte napríklad problém so zápachom z úst, skúste požuť semienka kardamómu.
V garam masale tiež môžeme nájsť fenikel (Foeniculum vulgare), ktorý rovnako podporuje proces trávenia. Ďalšou ingredienciou býva muškátový oriešok, ktorý má priaznivý vplyv na zuby, ďasná a celkovo ústnu dutinu. Obsiahnuté klinčeky sú známe svojimi protizápalovými účinkami a pozitívnym vplyvom na hladinu cukru v krvi. Do spomínanej ázijskej zmesi korenín tiež býva pridávaný koriander, latinsky Coriandrum sativum, ktorý zase podporuje dobré hladiny cholesterolu. Tieto koreniny sa skrátka v kuchyni oplatí používať či už samostatne alebo v garam masale.
Pozri aj: Ázijská korenina, ktorú sa oplatí poznať: Vieš, o čom je reč?
Ako si zmes korenín pripraviť doma?
Ako sme spomenuli už vyššie, jednotný recept na prípravu tejto ázijskej zmesi korenín prakticky neexistuje. Každá zmes tak môže byť originálom a môže vás prekvapiť jedinečnou chuťou. Ak si chcete pripraviť vlastnú garam masalu, vyskúšať môžete i nasledujúci recept, prípadne si ho môžete trochu dotvoriť podľa seba, napríklad podľa toho, ktoré koreniny sú vám viac po chuti.
Ingrediencie:
- ½ hrnčeka koriandrových semienok
- ¼ hrnčeka rímskej rasce
- 25 ks zeleného kardamómu
- 10 ks čierneho kardamómu
- 6 ks bobkového listu
- 10 ks klinčekov
- 6 ks muškátového kvetu
- 5 ks škorice
- 2 ks badiánu
- 1 PL feniklu
- 1 ČL čierneho korenia
Postup je úplne jednoduchý. Všetky uvedené koreniny zmiešame a na suchej panvici krátko opečieme, aby sa dokonale uvoľnili všetky ich vône. Vychladnutú zmes korenia následne zomelieme na jemný prášok a garam masala je hotová. Zmes je vhodné skladovať v dobre uzatvárateľných nádobkách. A ako garam masalu využiť? Samozrejme, pridávať ju môžete do rôznych ázijských pochúťok, ktoré sa rozhodnete doma pripraviť. Do jedla je ju však vhodné pridávať až na konci varenia. Garam masala so hodí k červenému mäsu aj hydine, strukovinám, pečenej zelenine či ryži. Pridať ju môžete do omáčok na indický spôsob (napr. v štýle karí) či marinád na mäso.
Pozri aj: Čo dokáže oregano? Famózne liečivé účinky vyskúšaj nasledovne