Skalná ruža nie je len okrasa, ale aj účinný liek! Ako je to možné?

Vedeli ste o tom, že skalná ruža nie je len typická okrasná rastlina, ale je to aj liečivá rastlina, ktoré má rôzne liečivé účinky na zdravie? Kto by to bol povedal, že aj tento sukulent môže mať schopnosť liečiť? A predsa... Ak je teda roky súčasťou vašej skalky v záhrade, vedzte, že v nej máte oveľa väčší poklad, než len oku lahodiacu rastlinu.

Skalná ruža totiž obsahuje také vzácne zložky, že nevyužiť ich na niektoré problémy, ktoré nás bežne trápia, by bol hriech. Ktoré to sú? Pozrite sa s nami spolu na to, aké tradičná medicína pripisuje skalných ružiam účinky. Vedeli ste, aké má skalná ruža účinky?

Kráska aj liečivka – pestujete skalnú ružu?

Ešte predtým, než sa vyberiete do záhradky skontrolovať, či sa vašej skalnej ruži dobre darí, prípadne predtým, ako sa vyberiete do záhradníctva zaobstarať si ju, prečítajte si, čo všetko táto rastlina obsahuje a dokáže. Veríme, že budete prekvapené rovnako ako sme boli my.

Skalná ruža (lat. Sempervivum tectorum) alebo tiež skalnica strechová (uznávame, toto už nie je taký poetický názov), si trúfa na také ochorenia, ako je zápal stredného ucha, kurie oko, bolesť v hrdle a prechladnutie. Ako už napovedá odborný názov tejto rastliny, pôvodne sa pestovala výlučne na strechách.

Otestuj: Zisti, čo o tebe prezradí obľúbený kvet: Takáto žena naozaj si!

skalnica strechová

Zdroj: Shutterstock®

Skalná ruža v ľudovom liečiteľstve – aké sú jej liečivé účinky?

Keď už sme spomenuli, s čím všetkým vám vie skalná ruža pomôcť, nemôžeme zabudnúť ani na rôzne ochorenia horných dýchacích ciest, pri ktorých sa už neraz ukázala ako silný bojovník. Šťava zo skalnej ruže má silný dezinfekčný a protizápalový účinok.

V prípade kožných problémov, napríklad popálenín či štípancov od hmyzu, si dužinu tejto skalnice prikladajte na postihnuté miesto. Skalná ruža je nielen veľmi nápomocná a užitočná, ale aj mimoriadne nenáročná na pestovanie, preto sa do nej rozhodne oplatí investovať viac, než do drahých liekov z lekárne.

Stačí, keď nájdete skalnej ruži miesto s dostatkom slnka a skôr suchou, než vlhkou pôdou. Samozrejme, na to, aby ste si tento všeliek mohli vypestovať, nepotrebujete vyslovene záhradu, pokojne vám postačí balkón.

Skalná ruža je slovenské Aloe vera

Skalná ruža býva často porovnávaná s Aloe vera a nie náhodou. Vďaka svojej šťavnatej dužine môžete skalnú ružu pokojne pridávať do šalátov. Rovnako ako aloa, aj listy skalnej ruže sú plné gélu, čiže list len umyte, narežte a vychutnávajte si jeho mierne kyslastú chuť.

Aby ste využili jej liečivé vlastnosti, pripraviť si môžete liečivý čaj, a to tak, že umyté listy skalnej ruže pokrájate nadrobno, zalejete vriacou vodou a po 10-minútovom lúhovaní vypijete. Zloženie listov je také bohaté na účinné a liečivé látky, že vám postačí jeden takýto čaj denne.

Priprav si: Nakopni sa s prírodou: Bylinkové sérum je pohladením pre pleť!

pomoc na popáleniny

Zdroj: Shutterstock®

Uši, hrdlo, zuby – poradí si so všetkým

Pri bolesti a zápale hrdla šťavu z tejto rastliny kloktajte, pri spomínanom zápale ucha si ju zase nakvapkajte priamo do ucha a napríklad pri parodontóze si rozdrvenými lístkami potierajte zuby.

Tento sukulent sa osvedčil aj pri zápaloch mandlí. V tomto prípade sa odporúča šťavnaté lístky žuvať alebo šťavu nakvapkať do vody a tú využiť na kloktanie. Skalná ruža nie je prikrátka ani na bradavice či kurie oká. Ak sa ich chcete zbaviť prírodne, potierajte ich šťavou z listu skalnej ruže dovtedy, kým bradavice samé neodpadnú. 

Ako vidíte, ide skutočne o všeliek, bola by preto veľká škoda, keby zostala nepovšimnutá medzi rastlinkami na okrasu. Za zmienku tiež stojí, že skalnú ružu môže konzumovať ktokoľvek, nespôsobuje totiž alergické reakcie. Odhoďte teda predsudky a dôverujte prírode – dáva nám skutočne veľa, preto si našu dôveru a vďaku naozaj zaslúži.

Masť zo skalnej ruže na pomliaždeniny i modriny

Čas od času sa nám na tele môžu vytvoriť nejaké tie modrinky alebo pomliaždeniny, a to hlavne pri našej neobozretnosti či neopatrnosti. Na ich skoršie vyliečenie však skvelo poslúži masť zo skalnej ruže. 

Lístky ruže skalnej pomliaždime v rukách alebo v mažiari a spolu s bravčovou masťou (môžete nahradiť kokosovým olejom, bambuckým maslom a pod.) povaríme. Po uvarení necháme aspoň 24 hodín odstáť, aby lístky skalnej ruže uvoľnili všetku svoju silu. Nasledujúci deň zmes ohrejeme, precedíme cez gázu a prelejeme do uzatvárateľnej sklenenej nádoby. Necháme stuhnúť a následne skladujeme v chladničke. 

Odporúčame: Čierna reďkovka je prírodný liek! S týmto vám pomôže

pestovanie skalnej ruže

Zdroj: Depositphotos

Tipy, ako pestovať skalnú ružu:

  • Výber správneho miesta: Skalná ruža potrebuje plné slnko alebo čiastočný tieň. Dlhé slnečné hodiny pomáhajú udržať farbu listov a podporujú kvitnutie.
  • Pôda: Základným predpokladom pre úspešné pestovanie je dobre drenážna pôda. Skalná ruža nesmie stáť vo vode. Ideálna je pôda s vysokým obsahom piesku alebo iné sukulentné zmesi. Preferujú neutrálne až mierne kyslé pôdy.
  • Zálievka: Zalievanie by malo byť mierne, pričom medzi zalievaniami nechajte pôdu úplne preschnúť. Prebytočná voda môže spôsobiť hnitie koreňov.
  • Hnojenie: Skalné ruže vyžadujú minimálne hnojenie. Stačí ich hnojiť raz za rok na jar jemným dávkovaním hnojiva pre sukulentné rastliny.
  • Rozmnožovanie: Rastliny sa ľahko rozmnožujú delením. Každá rozeta, ktorá vytvorí korene, môže byť oddelená a zasadená samostatne.
  • Ochrana pred mrazom: Hoci sú skalné ruže veľmi odolné voči suchu a chladu, v prípade extrémnych mrazov môže byť potrebné rastliny chrániť, najmä mladé sadenice.
  • Kontrola škodcov a chorôb: Skalné ruže sú celkovo odolné voči škodcom a chorobám, ale môžu byť napadnuté voškami alebo koreňovým hnilobou v dôsledku nadmernej vlhkosti. Pravidelná kontrola a udržiavanie sucha môže pomôcť predísť problémom.

Článok aktualizovaný 2.4.2024

15 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

05.09.2018 06:12

O skalnej ruži som toto naozaj netušila, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

05.09.2018 19:24

pestujeme na záhrade na streche, zatiaľ som využívala len na okrasu a dekorácie, vďaka za liečivé tipy

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

05.09.2018 21:22

Tešila som sa z nej v záhradke a vôbec som netušila o možnostiach jej využitia...skvelé

Vaše meno:

Martina Putoráková

Martina Putoráková

06.09.2018 11:42

Pestujem, no netusila na co vsetko sa da vyuzit.

Vaše meno:

Robert Jurčák

Robert Jurčák

06.09.2018 18:32

skalnú ružu máme na záhrade, ale toto som o nej nevedel....užitočné rady

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.09.2018 12:01

tieto informácie som vôbec nevedela o tejto skalnej ruži. Máme v záhrade, ešte dnes vyskúšam na kurie oko.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

07.09.2018 20:36

máme ju doma, ale ešte som ju neskušala, ale počula som, že je to ako aloe vera

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

08.09.2018 14:14

má teda celkom zaujímavé vlastnosti...

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

21.09.2018 12:18

Jej ...no zase som si rozšírila obzor..ďakujem..vedela som od starkej, že je dobrá na bolesť ucha ako aj aloe, ale čajík a do šalátov a na zuby veru nie..mám jej kopec v skalke..tak môžem využiť pri problémoch. Ďakujem.

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

25.09.2018 18:12

niekedy sme pestovali skalné rúže

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.09.2018 19:28

Pestujem ju ako okrasnú rastlinu v záhrade

Vaše meno:

Andrea Hrtúsová

Andrea Hrtúsová

02.06.2019 14:07

Super článok. Musím vyskúšať.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

25.05.2020 22:54

pestujem v skalke:)

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

26.04.2022 08:43

Táto skalnička je moja obľúbená. To, že je liečivá som ani netušila.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

26.04.2022 08:53

vyskúšala som ju na kurie oko a môžem potvrdiť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE