Ak aj vy doma pestujete kvety, určite ste už aspoň raz bojovali s otravnými muškami. Najčastejšie poletujú okolo kvetín a kvetináčov, no ak sa premnožia, budú skutočne všade. Zoznámte sa s malými drobnými muškami, smútivkami.
Smútivky nie sú ovocné mušky
Smútivky sú malé čierne mušky a často sa zamieňajú s vínnymi muškami. Kým vínne mušky obľubujú zrelé a hnijúce ovocie, smútivky nájdeme najčastejšie v pôde izbových rastlín alebo v ich okolí. Stačí, ak kvety polejeme viac, než je potrebné.
Niekedy si však môžeme larvy smútiviek nechtiac doniesť kúpou novej kvetiny. Nachádzať sa môžu aj v zakúpenom substráte.
Mušky smútivky kladú svoje vajíčka priamo do substrátu, v ktorom je rastlina zasadená. Pre rastliny sú nebezpečné práve larvy, ktoré sa živia plesňami, rozloženými časťami rastliny či ich koreňmi. Ak nezasiahneme včas, najmä slabšia rastlina môže odumrieť.
Odporúčame: Našla si vošky v kvetoch? Nevyhadzuj ich, ale skús tento trik!
Ako s nimi bojovať?
Smútivky sa zaraďujú medzi častých škodcov izbových rastlín. Najúčinnejšia bude chémia, no ak po nej siahnuť nechcete, vyskúšajte nechemické a prírodné alternatívy.
- Smútivky obľubujú vlhké prostredie, v ktorom sa im darí. V prípade, že je kvetina prepolievaná, je vhodné najprv substrát vysušiť. Aby ste zamedzili ďalšiemu výskytu mušiek, vodu nalievajte do misky.
- Veľmi účinným prostriedkom v boji proti smútivkám sú aj lepiace pasce. Majú väčšinou žltú výraznú farbu, čo mušky láka a na pascu sa ľahko nalepia.
- Kúpili ste nový substrát na izbové kvety a chcete si byť istý, že z neho po čase nevylezú smútivky? Vypáľte ho v trúbe na plechu. Nevýhodou je možný zápach z vypaľovania pri vyššej teplote. V lete môžete substrát nechať poriadne presušiť na horúcom slnku.
- Cesnak je všeliekom na všetko. Mnohí skúsení pestovatelia ho možno aj preto odporúčajú v boji proti muškám. Rozrezané strúčiky cesnaku zapichnite do substrátu. Cesnak priebežne kontrolujte a vymeňte, ak začne hniť.
- Pomôcť môžu aj obyčajné zápalky, a to vďaka obsahu síry na ich hlavičke. Zapichnite ich do pôdy hlavou nadol. Počet prispôsobte podľa veľkosti konkrétneho črepníka.
- Účinným riešením môže byť aj použitie piesku. Na substrát naneste vrstvu piesku (asi 1 centimeter) a jemne utlačte rukou. Larvy vďaka nedostatku vzduchu vyhynú a mušky sa dnu nedostanú. Vodu nalievajte kvetom do misky.
- V boji proti smútivkám sa odporúča aj žihľavový výluh, ktorý je pre mušky toxický. Asi 100 gramov čerstvej žihľavy nechajte lúhovať v litri vody po dobu 24 hodín. Po scedení striekame rastlinu a substrát týmto výluhom.
Pozri aj: Časté škodce na izbových rastlinách: Ako ich odhaliť a odstrániť?
Keď nepomáhajú babské rady, skúste to inak!
V prípade, že ste vyskúšali všetky babské tipy a triky na boj so smútivkami, no aj tak sa ich neviete zbaviť, skúste s nimi bojovať pomocou odborníkov. Možno sa chcete chémii vyhnúť, no ak nič nepomáha, tak odporúčame siahnuť po chemických prípravkoch dostupných v záhradných centrách.
Vhodnou voľbou sú aj parazity, ktoré sa živia larvami smútiviek. Možno to neznie ako najlepšie riešenie, ale je 100 % účinné. Tieto parazity vás zbavia smútiviek a keď už nebudú mať čo „konzumovať“, tak uhynú.
Aktualizovaný článok: 7.2.2023