Mnohé z nás majú často problém so sebavedomím, a to najmä v práci. Na tento problém môžu už od detstva vplývať rôzne faktory. Nie je to nič príjemné a mnohokrát to znepríjemňuje nielen náš deň, ale nízke sebavedomie môže vplývať na prácu a taktiež aj na vzťahy.
Dnes však nebudeme hovoriť o psychologických problémoch, ale o reči tela, ktorá môže ešte viac znížiť naše sebavedomie tým, že náš nedostatok dáme najavo navonok. Sú situácie, kedy si nemôžeme dovoliť vyzerať nesebavedomo. Počas schôdzky s klientom, či na dôležitej porade. Preto sme pre vás prichystali 5 rád, ako sa vyvarovať prejavom nízkeho sebavedomia.
Odporúčame prečítať si: Prvé dni v novej práci - 10 trikov ako zapadnúť v novom kolektíve
1. Udržujte očný kontakt
Očný kontakt je alfou a omegou v pracovnom prostredí. Nie je dobré vyhýbať sa mu, pretože to potom svedčí o tom, že ste neistá a máte nedostatok sebavedomia. Na strane druhej to však s očným kontaktom netreba preháňať. Je potrebné nájsť zlatú strednú cestu. Udržiavaním očného kontaktu dávate druhej osobe najavo váš záujem, čím budete pôsobiť otvorenejšie a priateľskejšie.
Odporúčame prečítať si: Stop každodennej rutine: Nevyhýbajte sa zmenám
2. Pevný stisk ruky
Tu je tiež potrebná zlatá stredná cesta. Hovoríme o pevnom stisku ruky, ktorý je prejavom sebavedomia. Pri zoznamovaní či uvítaní sa natiahnite ruku a jemným zatrasením, ale zároveň pevným stiskom sa zvítajte s druhou osobou. Príliš jemný či príliš silný stisk ruky môžu vypovedať o vašej nestabilite.
Odporúčame prečítať si: Ako dodať telu aj duši energiu?
3. Dávajte pozor na postoj
Často sa stáva, že stojíme s prekríženými rukami. Tento postoj je jedným z najčastejšie viditeľných znamení toho, že máte problém so sebavedomím a že sa v danej chvíli necítite sebaisto. Skúste si to pri najbližšej príležitosti uvedomiť a vyvarovať sa tomuto postoju. To isté platí aj pri nohách, neprekrižujte ich.
Odporúčame prečítať si: Starajte sa o svoje zdravie aj počas práce v kancelárii!
4. Seďte pri stole
Mnoho z nás si väčšinou na porade vyberie miesto vzadu, na stoličke pri stene, na mieste, kde nie ste tak na očiach. A to je chyba. Sadnite si k stolu. Tak o sebe dáte vedieť a okolie vás bude vnímať ako sebavedomú. A nielen to. Môžete sa veľmi jednoducho zapojiť do diskusie. Tým si vás kolegovia a aj šéf zapamätajú.
Odporúčame prečítať si: Stop hádkam: Pracujte vo fungujúcom kolektíve
5. Buďte sama sebou
Nesnažte sa napodobňovať iných. V ničom vám to nepomôže. Môžete sa inšpirovať, no vždy si zachovajte svoj postoj a svoj názor a nebojte sa ho prejaviť. Okolie si vás viac zapamätá a bude vás vnímať ako sebavedomú, ak budete mať svoj osobitý spôsob prejavu.
Sebavedomie nie je niečo, čo máme celý deň a každý deň. Preto je niekedy nutné zahrať si túto "hru". Buďte sebavedomá, aj keď sa tak necítite. Nakoniec presvedčíte aj samú seba, čo vám v konečnom dôsledku môže zlepšiť náladu a aj celý deň.
Odporúčame prečítať si: Ako bojovať proti závislostiam?
www.shutterstock.com