Stretla som človeka, ktorý bol obdarený tým, po čom všetci túžime: láskou, bezpečím, rešpektom a zmysluplnou prácou.
Napriek tomu sa priznal, že zažíva prepadávanie sa do bezútešných pocitov. Keď vám napadne, že je možno nevďačný, tak nie. Uvedomuje si, že je požehnaný, len… cíti nepokoj a nespokojnosť.
Kto za to môže?
Keď sme sa rozprávali o tom, čo sa deje, keď cíti to, čo cíti, bol v rozpakoch. Hanbil sa za to, že od pohľadu zvonka nemá na svoje neutešené pocity nijaký dôvod. Debata nás doviedla k tomu, že jeho kríza je tak duchovného rázu, ako aj dôsledok rutiny. Vkradol sa mu do života ten druh stereotypu, kedy človek neprežíva žiadne dobrodružstvá, nestretáva nových ľudí a prestáva sa namáhať, aby niečo tvorivo riešil a k niečomu dobrému aktívne prispieval.
Kam sa esprit vytratí?
Stretávam sa s tým v praxi často – človek stratí iskru a jeho životná energia kulminuje na nízkych percentách tesne pred vybitím. A je to hotovo – človek sa zrazu prestane z čohokoľvek tešiť. Dobiť sa nie je ťažké, len to chce správne navoliť “sťavu”. Tá je tvorená rovnováhou, kedy potrebujeme venovať pomernú časť času tak aktivitám, ktoré nás živia a zabezpečujú náš “chod”, ako aj niečomu novému, čo nám vnesie do života impulzy prekrývajúce pocity nudy, frustrácie a emočného nepokoja.
Odporúčame tiež: Ako na to... Ušiť si život na mieru
Prvá pomoc
Vieme sa zaobísť bez väčšiny vecí na dlhý čas. To, bez čoho sa nezaobídeme, okrem fyziologických potrieb, je… Tipnite si, čo to bude? Vďaka tomu vzniká pocit harmónie a spokojnosti. Keď ste vsadili na radosť, máte pravdu. Väčšina z toho, na čom nám skutočne záleží, nie je tvorená tým, čo máme, ale tým, z čoho máme radosť. Radosť je hranicou medzi nudou a úzkosťou. Radosť je tá emócia, ktorá sprevádza napĺňanie našich pováh ako ľudí.
Nuda ako zabijak
Nech sme akokoľvek konzervatívni a nestojaci o rozruch vo svojich životoch, tak nové podnety a výzvy potrebujeme za každých okolností. Inak má náš život rozmer fádnosti, prázdnoty a bezprízornosti. Je na to prosté vysvetlenie – náš mozog bez prílevu nových zážitkov, skúseností a príležitostí zaháľa. Jeho nudenie sa spôsobí, že duša zostane nepokojná.
Odporúčame tiež: Recept: Vajíčka plnené avokádovým krémom
Žiadna revolúcia
Svoj život nemusíte každý deň zásobovať novotami a experimentmi, adrenalínovými zážitkami a učením sa ďalším a ďalším zručnostiam. Nejde o kvantitu, ale o kvalitu pravidelného prísunu nových podnetov a zážitkov. A práve tá pravidelnosť sa vám oplatí - je to jeden z najlepších spôsobov, ako ostať aktívny, energický a vyžarovať vášeň pre žitie.
Mám pre vás 7 tipov, ako sa v ústrety radostným zážitkom väčšmi rozpohybovať:
1. Odstrihnite sa od sveta
Minimálne 4x do roka aspoň na pár dní. Áno, počujem, ako sa to nedá. Nuž, v hre je zlepšenie a skvalitnenie vášho života, kedy potrebujete byť aj sami so sebou, aby ste počuli svoj vnútorný hlas neohrušovaný ničím zvonka. Toto je dôvod, ktorý za vyvinutie vynaliezavosti stojí.
Odporúčame tiež: Ako na to... Urobiť z uhlia diamant
2. Doprajte si dobrodružstvo
Najlepšie tak, že sa vyberiete niekam, kde ste ešte neboli, aj keby to malo byť iba do susedného mesta. Zmyslom je opustiť ulitu, bublinu, jaskyňu a ísť sa poobzerať, ako život inde plynie. Je v tom inšpirácia pre zmenu, aj vďačnosť za to, že niečo z toho, čo máte, stojí za to.
3. Prevetrajte priateľstvá a otvorte sa novým
Nemáte si čo so svojimi priateľmi povedať? Prešli ste kus cesty spolu, lenže v nejakom bode ste sa rozišli a teraz ste už každý niekde inde? Nie ste preto zlí priatelia, len máte iné záujmy. Spozorovali ste, ako veľa komunít sa vytvára? Môžete byť členom akéhokoľvek spoločenstva - dobročinného, záujmového, športového… Stačí si vybrať a otvoriť sa novým priateľstvám.
4. Rozmaznávajte svoje brucho
Kulinária je skvelá vec – ocitnete sa na nových miestach a sami sa môžete vystavovať výzvam, ako prekvapiť priateľov výbornou večerou. Jesť je vždy dobrý dôvod na to, aby vám bolo dobre. Dá sa to povýšiť na vyššiu úroveň so zmyslovými zážitkami.
Odporúčame tiež: Video Krok za krokom: Ako si nalíčiť obočie, aby nepôsobilo umelo?
5. Vyskúšajte niečo, čo vás láka
Vykašlite sa na to, že budete trápni. Moja kamoška z Klubu seniorov, ktorá má 85 rokov si minulý rok užívala jazdu na tobogáne, hoci sa k nej nikto zo seniorov nechcel pridať. Len čo sa sputila, druhú jazdu išli s ňou. Stačilo im presvedčiť sa, že sa nemusia starať o to, čo na to povedia ostatní. Tá spontánna živelnosť a návrat do detstva vždy stoja za to.
6. Vystavte sa mimokomfortnej zóne
Myslíte si, že niečo nedokážete? Ako to viete, keď ste to nevyskúšali? V mimokomforte sa učíme najviac a najviac to aj zvyšuje naše sebavedomie. Niečo by ste radi, ale bojíte sa, že zlyháte alebo vám to nepôjde? A čo také sa potom stane?
7. Naordinujte si pravidelný prísun endorfínov
Najlepší spôsob je nájsť pre seba taký druh pohybu, ktorý sa o to postará. Pri dnešných možnostiach a širokej ponuke je skutočne iba výhovorkou, že taký druh hýbania sa, ktorý by vám sedel, ešte nevymysleli.
Odporúčame tiež: 6 týždňový tréningový plán do plaviek – 2. level
Vaša Janette
P.S. Každý človek, ktorý dáva, prirodzene vie, že mu to spôsobuje veľkú radosť. Ak ale iba dávate a nedovolíte si aj prijímať, tak vytvárate nielen nerovnováhu, ale aj niekoho oberáte o radosť z dávania. Preto dovoľte aj iným, aby vám dávali.
Bronnie Ware
Nabudúce sa pozrieme na to, ako si myslieť o sebe viac a dokazovať to
Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk
Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk
Odporúčame tiež: AKO NA TO... Hľadať pomoc v duchovne