Keď sa istý americký spisovateľ chystal do chomúta, vypýtal si do manželstva pár dobrých rád od svojich čitateľov. Ako neskôr priznal, najviac mu bodla tá, že bez práce ani vo vzťahu nie sú koláče. Nie náhodou.
Podľa psychológov je totiž práve to, že nie sme naučení na vzťahu pracovať jedným z hlavných manželských kameňov úrazu. „Vždy ma fascinuje, ako sa ľudia, ktorí sú inak vcelku precízni a úspešní vo svojom remesle, v partnerskom vzťahu správajú ako slon v porceláne,“ upozorňuje aj klinický psychológ Jeroným Klimeš, podľa ktorého pritom na šťastný vzťah existuje zaručený návod – presne tak, ako akékoľvek remeslo si vyžaduje pozornosť a sebadisciplínu.
Pozri aj: Zdravý detox tela: Pravidlá, ktoré musíš poznať a osvojiť si!
Láska je drina
Lenže to akoby nám s láskou nesedelo. „Akoby u nás pretrvával pocit z obdobia študentských zamilovaností, keď sa nám zdalo, že láska vzniká samovoľne, že sme spolu skrátka preto, že je nám dobre, nič nie je potrebné riešiť, veď ono to určite pôjde takto nejako až do smrti. Až keď párkrát narazíme, pochopíme, že služba partnerskému vzťahu a starostlivosť o deti je náročná a nie vždy príjemná práca, o akej sa nám zamlada ani nesnívalo,“ hovorí na rovinu Klimeš.
Právo na telo
Pri slovách „musím to či ono“ sa však mnohým otvára pred očami rovno tlačivo so žiadosťou o rozvod, lebo to sa im k láske skrátka nehodí. Odborník ich však brzdí. „Viete ako definovalo manželstvo rímske právo? Doslova ako právo na telo druhého. Keď to zľahčím, tak keď manželka potrebuje priniesť zemiaky so špajzy, tak má právo využiť na to moje telo...”