Trápia ťa červené škvrny na tvári? Vieme, čo ich môže spôsobovať

červené škvrny na tvári

Farebné škvrny na tvári trápia mnoho ľudí, žien aj mužov. Je dôležité spoznať príčinu týchto problémov a popasovať sa s nimi. V mnohých prípadoch totiž nejde o žiadnu vážnu diagnózu, ale o obyčajný zlý návyk, ktorý sa neskôr prejavuje ako neestetické červené škvrny na tvári.

Poznáme hneď niekoľko dôvodov, prečo sa pravdepodobne s farebnými škvrnami na pleti potýkate a ako tento problém navždy eliminovať. Čo všetko môže spôsobovať fľaky na tvári? Čítajte ďalej!

Suchý typ pleti

Suchý typ pleti má prirodzený, geneticky podmienený sklon k začervenaniam a citlivosti. Suchá pleť má tendenciu mať oslabenú bariérovú funkciu, čo znamená, že ľahko stráca vlhkosť a je náchylnejšia na podráždenie. Tento typ pleti môže byť náchylný na šupinatenie, svrbenie a pocit napätia, čo sú prejavy dehydratácie a nedostatočnej tvorby kožného mazu. 

V dôsledku toho suchá pleť často vykazuje zvýšenú citlivosť na vonkajšie faktory, ktoré môžu viesť k začervenaniu a zápalu. Medzi bežné spúšťače začervenania suchej a citlivej pleti patria napríklad extrémne teploty (veľmi chladné alebo horúce počasie), prudké zmeny vlhkosti, silný vietor, a UV žiarenie. Chemické látky v kozmetických produktoch, ako sú alkohol a parfumy, môžu tiež dráždiť citlivú pleť a spôsobiť začervenanie. 

Ďalšie faktory môžu zahŕňať stres, hormonálne zmeny, niektoré potraviny a nápoje (ako korenené jedlá a alkohol), a dokonca aj fyzickú námahu. Tieto spúšťače môžu vyvolať prehnanú reakciu imunitného systému pleti, čo vedie k jej začervenaniu a podráždeniu.

Vyskúšaj: DIY ružová farba na pery: Dlhotrvajúci rúž si vyrobíš aj z repy

je SPF dôležité
Shutterstock®

Fľaky na tvári často spôsobuje kozmetika

Veľmi časti sú príčiny červených škvŕn na tvári banálne. Odborníci sa zhodujú na tom, že ak si za začervenanú pleť môžeme sami, väčšinou si to spôsobujeme používaním nevhodnej pleťovej kozmetiky. Často za ňu platíme veľa peňazí a nemáme z nej žiadny účinok, práve naopak. V prvom rade býva kameňom úrazu mydlo, ktoré používame na telo a dostáva sa aj na tvár. 

Na čistenie tváre by ste mali používať na to určené prípravky a v sprche by ste sa použitiu mydla v oblasti tváre mali vyvarovať. Avšak, nie je mydlo ako mydlo! Pretože v súčasnosti sú na trhu dostupné mydlá špeciálne určené na pleť a starostlivosť o ňu. 

Ani píling nie je v oblasti tváre žiadne neviniatko. Pílingy určené na pokožku tváre nemusia sedieť každému a keď používate také s veľkými pílingovými čiastočkami, môžete si pleť zapáliť. Ak teda radi pílingujete, zvoľte na tvár jemnejší píling s malými čiastočkami, napríklad s cukrom či kávou. Nezabúdajte, že píling by sa nemal robiť denne, stačí raz týždenne.  Začervenanie môže pri začiatku používania a hlavne pri nadmernom dávkovaní spôsobiť aj retinol.

Nedostatočná ochrana pred slnkom

Hovorí sa, že bez práce nie sú koláče, no v skutočnosti nebude vaša pleť nikdy zdravá, ak budete na slnko chodiť bez ochranného SPF faktora. Až 90 percent predčasných znakov starnutia spôsobuje práve škodlivé UV žiarenie opierajúce sa o vašu nechránenú pokožku. Prípravky s SPF 30 a vyšším je vhodné používať po celý rok ako podklad pod váš mejkap, pretože slnko svieti neustále, nielen v lete.

Červené fľaky na tvári ako prejav chronických kožných ochorení

Niekedy môžu byť príčiny červených škvŕn na tvári vážnejšie, pričom môže ísť o nejaké chronické ochorenie pokožky. Príčiny môžu byť nasledovné:

  • Rosacea (ružienka): Chronické kožné ochorenie, ktoré spôsobuje sčervenanie a viditeľné krvné cievy na tvári. Môže byť sprevádzané malými, červenými, hnisavými vyrážkami.

  • Ekzém (atopická dermatitída): Chronické zápalové ochorenie kože, ktoré môže spôsobiť suché fľaky, červené a svrbivé miesta na koži, vrátane tváre.

  • Kontaktná dermatitída: Reakcia na dráždivú látku alebo alergén, ktorý prichádza do kontaktu s pokožkou. Môže spôsobiť červené, svrbivé a opuchnuté miesta.

  • Akné: Môže spôsobiť červené škvrny a vyrážky na tvári. Akné je často spojené s hormonálnymi zmenami, stravou alebo stresom.

  • Lupienka (psoriáza): Autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje rýchle nahromadenie kožných buniek, čo vedie k šupinatej, červenej a niekedy svrbivej koži.

  • Kuperóza: Stav, ktorý spôsobuje rozšírenie malých krvácajúcich ciev na povrchu kože, čo vedie k trvalému začervenaniu.

Pozri aj: Starnúť pomaly? Toto sú potraviny vhodné pre ženy po štyridsiatke!

šport a začervenanie pleti
Shutterstock®

Infekcia

Bakteriálne, vírusové alebo plesňové infekcie môžu spôsobiť červené škvrny alebo vyrážky na tvári. Infekcie môžu byť významným faktorom spôsobujúcim červené fľaky na tvári. Bakteriálne infekcie, ako napríklad impetigo, spôsobené baktériami Staphylococcus aureus alebo Streptococcus pyogenes, sa prejavujú červenými škvrnami, ktoré sa môžu zmeniť na hnisavé pľuzgiere a chrasty. Vírusové infekcie, ako herpes simplex, spôsobujú bolestivé červené pľuzgiere okolo úst a nosa, ktoré sa menia na chrasty. 

Plesňové infekcie, ako tinea faciei, môžu viesť k červeným, kruhovým vyrážkam na tvári. Tieto infekcie spôsobujú svrbenie a môžu sa šíriť, ak nie sú správne liečené. Každý typ infekcie vyžaduje odlišný prístup k liečbe, vrátane antibiotík, antivirotík alebo antimykotík, v závislosti od príčiny. Je dôležité konzultovať sa s dermatológom pre správnu diagnózu a liečbu.

Tip na pretrvávajúce začervenanie

Cvičenie a aktívny životný štýl vedie v súčasnosti väčšina ľudí. Ak však vychádzate z posilky alebo dobiehate svoj poobedný beh s tvárou červenou ako paprika, nejde o nič prevratné. Vaše telo sa pri aktivite prehrieva a toto je prirodzený prejav. Problém nastáva vtedy, ak začervenanie tváre neustupuje ani po sprche, hodine ani dvoch a vy už prešľapujete medzi dverami a chcete odísť.

Ale takto? Skúste osvedčený trik s kockou ľadu. Vložte si ju do úst do zadnej časti, kde sa nachádzajú receptory ovplyvňujúce teplotu tela. Začervenanosť by mala ustúpiť aj keď si za krk umiestnite niečo ľadové, napríklad aj chladnú plechovku.

Vyskúšať môžete aj ľadovú terapiu. Kockou ľadu si prejdite po tvári - zmiernite tak opuchy na tvári. Aby vám to bolo príjemnejšie, kocku ľadu zabaľte do bavlnenej utierky.

Článok aktualizovaný 22.7.2024

Aktualizovaný článok: 22.07.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Simona Káčerová

Simona Káčerová

03.02.2019 17:56

skvelé tipy.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

04.02.2019 22:56

Našťastie s týmto problém nemám.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

05.02.2019 21:00

Rada som si prečítala naštadtie tento problém nemám

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.02.2019 13:13

môže to byť nepríjemné- mať takéto škvrny na tvári

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.