Herpetické vírusy nie sú len pôvodcom oparu. Aké ochorenia spôsobujú?

O herpetických vírusoch sa pravdepodobne najčastejšie hovorí v súvislosti s nepríjemnými oparmi na perách, ktoré v bežnej reči neraz nazývame aj ako herpesy. Pôvodcom oparu na pere je však len jeden zástupca skupiny herpetických vírusov. Sú pre človeka patologickí aj ďalší predstavitelia tejto skupiny? Herpetické vírusy sú v skutočnosti pôvodcom celého radu ochorení, a to nielen u človeka, ale dokonca aj u zvierat. Ktoré vírusy z tejto kategórie predstavujú pre človeka najväčšiu hrozbu a ktoré ochorenia spôsobujú?

Čo sú herpetické vírusy?

Pojmom herpetické vírusy označujeme skupinu vírusov z čeľade Herpesviridae. Ide o DNA vírusy s prevažne guľovitým tvarom, ktorých obal je tvorený lipoproteínmi. Sú pomerne veľké, dosahujú veľkosť približne od 120 do 220 nm. Herpetické vírusy sa replikujú v jadre infikovanej bunky, pre svoj život totiž potrebujú hostiteľskú bunku. Sú pritom pôvodcom jedných z najrozšírenejších vírusových infekcií v ľudskej populácii, taktiež sa hojne vyskytujú v živočíšnej populácii.

Typickou vlastnosťou herpetických vírusov je ich schopnosť dlhodobého pretrvávania v infikovanom organizme v latentnom stave. To znamená, že aj po odznení prvotnej infekcie vírus zotrváva v niektorých tkanivách, napríklad v nervových uzlinách, a to bez výskytu akýchkoľvek klinických prejavov, čomu hovoríme latentná infekcia. Vírus je v tele, takpovediac, skrytý, no za určitých okolností, napríklad v stresovej situácii alebo pri poklese imunity, môže dôjsť k jeho opätovnej aktivácii a prepuknutiu nového ochorenia. 

Herpetický vírus, ktorý je rozšírený v ľudskej populácii a je pôvodcom viacerých infekčných ochorení človeka, nazývame vo všeobecnosti ľudský herpes vírus, označovaný tiež skratkou HHV (z anglického human herpes virus). Celkovo bolo popísaných 8 základných druhov ľudských herpes vírusov, ktoré dostali označenia HHV-1 až HHV-8.

Odporúčame: Raynaudov syndróm: Ako sa prejavuje fenomén studených nôh a rúk?

vírusové ochorenia

Zdroj: Shutterstock®

HHV-1 (Herpes simplex vírus 1)

K najrozšírenejším ľudským herpetickým vírusom patrí vírus Herpes simplex (HSV). Rozlišujeme však dva typy, respektíve poddruhy toho vírusu, a to Herpes simplex vírus typ 1 (HSV-1) a Herpes simplex vírus typ 2 (HSV-2), pričom sú oba pôvodcom iných typov infekcií. Vírus Herpes simplex typ 1 je prítomný približne u viac viac 80 % populácie.

Je v prvom rade pôvodcom spomínaného ústneho herpesu, respektíve oparu na perách, no infekcia sa môže prejaviť aj na iných častiach tváre (napr. na očiach) a zriedkavo i na dolnej časti tela. Prvotnú infekciu týmto vírusom nazývame herpetická gingivostomatitída, pričom prebehne vo väčšine prípadov už v detskom veku, často bez príznakov. Prenáša sa najmä slinami, kvapôčkami vo vzduchu a priamym kontaktom s chorým.

HHV-2 (Herpes simplex vírus 2)

Herpes simplex vírus typ 2 (HSV-2) sa v populácii vyskytuje v menšej miere. Predpokladá sa, že infikovaných je asi 20 % percent populácie. Infekcia týmto typom herpetického vírusu sa prejavuje prevažne na spodnej časti tela, a to najčastejšie v genitálnej oblasti. HSV-2 je teda pôvodcom genitálneho herpesu, ktorý radíme medzi sexuálne prenosné ochorenia. K prenosu môže taktiež dôjsť z matky na novorodenca počas pôrodu. I v prípade genitálneho herpesu je v postihnutom mieste možné na pokožke pozorovať výsev vriedkov. 

HHV-3 (Varicella zoster vírus)

Pod označením HHV-3 sa skrýva vírus Varicella zoster (VZV). Infekciu týmto vírusom pritom prekoná skutočne väčšina populácie. Ide totiž o vírus spôsobujúci ovčie kiahne, ktoré patria medzi typické detské ochorenia. Ovčie kiahne, prejavujúce sa výsevom pupáčikov a pľuzgierikov po celom tele, sa však objavujú len v prípade primárnej infekcie. Po jej prekonaní získava jedinec, takpovediac, celoživotnú imunitu.

Vírus však naďalej v tele pretrváva a môže dôjsť k jeho reaktivácii, napríklad pri zníženej imunite. Vtedy sa však infekcia prejaví vo forme pásového oparu, k čomu môže dôjsť opakovane. Vírus sa šíri kvapôčkami a pri priamom kontakte s chorou osobou. Ak sa nakazí zdravý jedinec, ktorý neprekonal ovčie kiahne, od osoby s aktívnym pásovým oparom, infekcia u neho prepukne vo forme ovčích kiahní. 

Odporúčame: Pupok – jazva, ktorú má každý z nás. Čo si o ňom možno nevedela?

vírus

Zdroj: Shutterstock®

HHV-4 (vírus Epsteina a Barrovej)

Ľudský herpes vírus HHV-4 je tiež označovaný EBV, čo je skratka pre Epsteina-Barrovej vírus. Prenáša sa ako kvapôčková infekcia, napríklad aj pri bozkávaní, tiež krvou alebo pohlavným stykom. Väčšina jedincov (90 až 95 %) sa počas života týmto vírusom nakazí a získa imunitu vďaka protilátkam.

Bežne je infekcia asymptomatická a nespôsobí človeku žiadne sprievodné ťažkosti. Avšak v niektorých prípadoch sa u určitej časti jedincov infekcia vírusom prejaví vo forme infekčnej mononukleózy, napríklad pri poklese imunity či pri veľkej záťaži organizmu. K prepuknutiu tohto infekčného ochorenia dochádza najčastejšie počas dospievania. Hovorí sa mu i choroba z bozkávania. Typickým prejavom sú horúčky, zväčšenie krčných lymfatických uzlín, povlak na mandliach, bolesť v hrdle a problémy s prehĺtaním. 

HHV-5 (cytomegalovírus)

Piaty herpetický vírus, HHV-5, predstavuje takzvaný ľudský cytomegalovírus (CMV). Tento vírus je rovnako rozšírený naprieč celým svetom, pričom sa prenáša najmä kontaktom so slinami infikovaného. Primárna infekcia týmto vírusom sa môže prejaviť chrípkovým stavom, no prebehnúť môže bezpríznakovo. Vírus nie je nebezpečný pre zdravého a odolného jedinca, rizikový je však pre osoby s oslabenou imunitou, ale aj pre tehotné ženy.

Infekcia matky v úvode tehotenstva môže spôsobiť vážne komplikácie. V niektorých prípadoch sa cytomegalovírusová infekcia prejaví stavom, ktorý sa podobá na mononukleózu. V prípade cytomegalovírusovej mononukleózy však chýbajú biele povlaky na mandliach. 

HHV-6 a HHV-7

Ľudské herpetické vírusy HHV-6 a HHV-7 sú blízko príbuzné. Ide o pôvodcov takzvanej šiestej choroby, i keď HHV-6 je oveľa častejšou príčinou. Ide o infekčné ochorenie typické pre detský vek, ktoré sa šíri ako kvapôčková infekcia, teda hlavne slinami a sekrétmi z nosa pri kýchaní, kašľaní, rozprávaní. Typickými prejavmi sú horúčky, zväčšenie lymfatických uzlín, potenie, opuch slizníc alebo očného okolia, kašeľ, podráždenosť a nesvrbivý výsev červených vyrážok. Po prekonaní choroby jedinec spravidla získava celoživotnú imunitu. 

HHV-8

Posledný ľudský herpetický vírus HHV-8 má tiež označenie KSHV (z anglického Kaposi's sarcoma-associated herpesvirus). Ide o herpetický vírus, ktorý v tele človeka môže spôsobiť nádorové bujnenie. Infekcia HHV-8 môže viesť k rozvoju Kaposiho sarkómu, čo je zriedkavé zhubné ochorenie postihujúce vnútornú výstelku krvných ciev a kapilár. Typickým prejavom sú tmavofialové hnedasté ploché fľaky, vyvýšené uzly či hrbole na koži.

U zdravého jedinca si s týmto vírusom vie dobre poradiť imunitný systém. Podnetom pre rozvoj nádoru je hlavne výrazné oslabenie imunity. Preto sa toto ochorenie častejšie vyskytuje napríklad u osôb s AIDS. 

Odporúčame: Nadmerná konzumácia alkoholu: Riziko ktorých ochorení zvyšuje?

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.01.2022 07:11

Zaujímavé, netušila som, že herpetické vírusy sú v skutočnosti pôvodcom celého radu ochorení, a to nielen u človeka, ale dokonca aj u zvierat.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE