Ako ušetriť čas? Toto sú najzákladnejšie kroky k jeho úspore

Poznáte to, na začiatku nového roka si dávate predsavzatia, ktoré vás majú posunúť ďalej a naozaj veríte tomu, že to tento rok zvládnete. Či už ide o zaradenie pravidelného cvičenia, zdravého stravovania alebo jazykového vzdelávania do vášho plánu dňa, môžete naraziť na jeden podstatný problém, ktorým je nedostatok času. V nasledovnom článku zhrnieme tie najzákladnejšie kroky, ktoré by vám mohli dopomôcť ušetriť čas a odhaliť skryté časové rezervy.

Čo je pre vás podstatné?

Čas je veľmi cennou komoditou. No pravdou je aj to, že vo všeobecnosti k nemu z najrôznejších príčin ľudia takto nepristupujú. Čo teda robiť, aby ste ním neplytvali? Možno to bude znieť paradoxne, ale na začiatok treba investovať trochu času. Pretože si treba v prvom rade dobre rozmyslieť a ujasniť, aké sú vlastne vaše priority. Môže sa to zdať triviálne, ale niekedy sa jednoducho priority rozptýlia v množstve iných aktivít, ktoré tak podstatné nie sú.

„Musíš vedieť, do ktorého prístavu smeruješ, aby si chytil ten správny vietor, ktorý ťa tam dovedie.“ (Seneca)

Rovnakú pozornosť ako prioritám pracovným by ste mali venovať aj prioritám z osobného života. Pretože práve tie sa často odkladajú „na potom“. A teda, aj keď sa hovorí, že rodina a zdravie bývajú na prvých miestach v hodnotových preferenciách ľudí, je to tak možno len v dotazníkoch rôznych výskumov, v praxi je situácia iná. Musíte najskôr sami seba presvedčiť, že to, čo za dôležité považujete, si vyžaduje aj vašu neustálu pozornosť a konkrétnu aktivitu.

Pozri aj: Ako odštartovať nový rok úspešne? Inšpiruj sa krásnymi citátmi!

ako efektívne zaobchádzať s časom

Zdroj: Shutterstock®

Plánovanie ako základ úspechu

V ďalšom kroku je dôležité, aby ste mali svoje priority neustále na pamäti. Najlepšie je však zapísať si ich do diára. Zo psychologického hľadiska je dokázané, že ciele, ktoré si napíšete rukou na papier, zostanú v mysli fixovanejšie, ako keby ste ich len naťukali do počítača alebo mobilu. Je teda pravdepodobnejšie, že takto rukou napísané plány sa napokon aj stanú realitou. Tendencia držať sa ich je v tomto prípade silnejšia. Naša rada znie, prehľadne si spíšte všetky plánované aktivity aj s dátumom naplnenia.

Netreba robiť veľké kroky, ale svojím tempom – krôčik po krôčiku ísť za cieľom. Cieľ je pritom dobré rozdeliť na čiastkové ciele. No a potom už len pravidelne kontrolovať ich plnenie.

„Čím je cieľ vzdialenejší, tým je nevyhnutnejšie ísť vpred. Nenáhli sa, ale ani neodpočívaj.“ (Giuseppe Mazzini)

ako zefektívniť činnosti

Zdroj: Shutterstock®

Eliminácia nepodstatností a „žrútov času“

Keď už viete a máte čierne (resp. modré) na bielom, čo vlastne chcete stihnúť, teda máte stanovené priority a spísaný časový plán, nasleduje identifikovanie a pacifikovanie „žrútov času". Môže sa zdať, že uberajú len nepatrný zlomok z dňa, ale zdanie často klame. Tieto na prvý pohľad nevinne strávené minúty sa v konečnom dôsledku zrátajú do hodín venovaných napríklad klebeteniu, bezduchému pozeraniu TV, neustálej kontrole mailovej schránky alebo Facebooku a podobne.

Ďalšou vecou, ktorá síce nie príliš okato, ale predsa len kradne čas, je neporiadok. Keď veci nie sú na svojom mieste, pobehujete, rozčuľujete sa a trávite drahocenné minúty hľadaním. V chaose je samozrejme tiež ťažké sústrediť sa. Neporiadok rozhodne oberá človeka aj o energiu.

„Žrútov času" je okrem spomínaných veľmi veľké množstvo, ale pretože sme každý iný, mali by ste postupne odhaliť všetky vaše individuálne časové medzery, aby ste sa stali efektívnejšími a trávili čas naozaj zmysluplne.

správne zaobchádzanie s časom

Zdroj: Shutterstock®

S nohami na zemi

Nezabúdajte však, že ste len ľudia a vo všeobecnosti je známa tendencia preceňovať svoje schopnosti zorganizovať si čas. Stane sa teda, že si toho naplánujete veľa, výsledky chcete hneď, no pritom nestíhate a dostávate sa do stresu. Preto je síce nutné byť cieľavedomým, ale tiež je dôležité nepreťažiť sa a nechať si priestor na psychohygienu.

Ak sa ale náhodou dostanete do časového sklzu a prestávate stíhať plán, či už pracovný alebo domáci, nevzdajte to. Stále majte na mysli, že urobiť niečo je rozhodne lepšie, ako neurobiť nič. Svoj časový plán prispôsobme aj nečakaným okolnostiam. Napokon, diár nie je Biblia. Môžete v ňom škrtať (ale nie veľmi často). Otravné veci, ktoré ale musíte urobiť, sa snažte vyriešiť medzi prvými, neodkladajte ich. Lebo aj odkladacia taktika môže vyvolávať frustráciu a plytvá váš čas, a to preto, lebo musíte na nevybavené záležitosti stále myslieť.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

05.01.2019 07:50

Výborný článok!

Vaše meno:

Jana Kladivíková

Jana Kladivíková

05.01.2019 11:35

Inšpirujúce, už len zrealizovať!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

05.01.2019 20:19

Poučný článok,dobré plánovanie ušetrí veľa času.

Vaše meno:

Janka Jurasova

Janka Jurasova

06.01.2019 07:34

super musím vyskúšať

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

09.01.2019 00:05

Občas niečo nestíham veď ten čas neskutočne letí

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.