„Zrkadielko, zrkadielko, povedzže mi, kto je najkrajší na zemi?“ pýta sa zlá stará kráľovná a keď ono spomenie mladú krásnu dcéru, ide ju od zlosti rozhodiť. Jasné, že to poznáme. Bohužiaľ, nie všetci len z rozprávky. Odborníci totiž upozorňujú na nie až tak nevšedný fenomén – materskú žiarlivosť.
Sú totiž ženy, ktoré sa potom, keď dajú svojim deťom všetko, cítia zrazu prázdne a frustrované. Žijú s pocitom, že sa deťom obetovali zbytočne, keďže oni si ako dospelé bez ohľadu na ne užívajú to, čoho sa matky kvôli nim zriekli – slobodu, úspech, naplnenie... Ako je to možné?
Pozri aj: Emočné prejedanie sa verzus fyzický hlad: Týka sa to aj teba?
Láska nie je vlastníctvo
„V prípade týchto žien bola motivácia od začiatku nesprávna. Ony totiž nerobili pre svoje deti všetko z dôvodu, že boli plné lásky, ale z akejsi potreby ich vlastniť. Spokojné dokázali byť totiž len cez ne,“ vysvetľuje psychologička Lenka Čadová, podľa ktorej matka spokojná sama so sebou vytvára spokojné vzťahy. „Toto sú naopak vzťahy závislosti, kedy matka nežije sama za seba, ale len cez deti. A keď sa tie potom osamostatnia a sú úspešné bez nej, má pocit, že ju zradili, hoci sa im obetovala. Ale obeť nie je láska. V mene lásky si totiž matka dokáže aj oddýchnuť, lebo obetovať sa a padať na ústa môže párkrát, potom už nevládze a je akurát zničená a nervózna. No zničená a nervózna matka nemôže ponúknuť nič iné len nervozitu. Určite nie láskyplný vzťah.“
Ako vyskočiť z kolotoča kritiky?
Výsledkom je začarovaný kruh, v ktorom sa potomstvo, aj keď štatistiky psychológov hovoria najmä o dcérach, môžu snažiť ako chcú, matke sa nezavďačia. Naopak, kolotoč jej kritiky ešte viac roztáčajú. Dá sa teda z neho vôbec vyskočiť? Odborníci ponúkajú takzvanú techniku otvorených dverí, ktorá spočíva v tom, že so všetkým, čo matka hovorí, ak je to možné, začnete prekvapivo súhlasiť. Proti systematickému súhlasu nejestvuje totiž nijaká dlhodobá obrana. A tak kritik nakoniec tému zmení sám.
Neprehliadni: Môžu mobily spôsobiť rakovinu? Zisti, čo na to vedci!