Pozor, aby ste nevyhoreli: Burnout syndróm útočí

Ak si práve spomeniete na prácu, zmizne vám úsmev z tváre. To, čo vás niekedy napĺňalo šťastím, už pre vás nemá zmysel.

 

Neznášate svojich kolegov. Pracujete s ľuďmi a neskutočne vám lezú na nervy. Cítite, že strácate energiu, ktorú ste kedysi mali na rozdávanie. Nespoznávate sa. Stres z práce sa premieta aj na rodinný život. Nevyhoreli ste?

 

 

 

Burnout syndróm a jeho nástrahy

 

Burnout syndróm alebo syndróm vyhorenie sa spája s prácou, ktorú človek vykonáva. Neprejavuje sa len stresom, s ktorým sa často zamieňa, ale aj fyzickou a psychickou únavou, podráždenosťou, úzkostlivou náladou a poklesom sebadôvery. Bežné sú aj poruchy spánku a sústredenia. Človek so syndrómom vyhorenia stráca chuť do práce, ktorá ho predtým napĺňala šťastím. Nechuť v ňom vzbudzuje prostredie zamestnania, kolegovia, klienti aj samotná podstata práce.

 

Bude vás zaujímať: Fakty, ktoré by ste mali vedieť o bulímii

Prečo začíname horieť?

 

Osoba so syndrómom profesionálneho vyhorenia je spočiatku zapálená do práce. Svoje úlohy si plní do bodky a včas, profesijné ciele má postavené vysoko a osobné zlyhania znáša ťažko. Od zamestnávateľa či kolegov očakáva aj patričné ohodnotenie a uznanie. Tu môže nastať problém. Psychické zaťaženie je veľké, zodpovednosť vysoká, stres z horiacich termínov narastá, ciele sa nedarí napĺňať a finančné ohodnotenie je malé. Prestížna práca stráca na svojej atraktívnosti a pracovisko, kde sa necítite komfortne sa stáva stresovým faktorom. Na oheň prikladá aj stres a problémy z práce, ktoré si osoba s burnout syndrómom prináša domov. Konflikty s partnerom a rodinou môžu prispieť k úplnému vyhoreniu.

 

Bude vás zaujímať: Vieme ako predísť jesennej depresií

Syndróm vyhorenia

Zdroj: Shutterstock®

Rozpoznajte počiatočné príznaky vyhorenia

 

Vyhorenie prebieha v niekoľkých fázach. Zvyčajne je jeho spúšťačom nadmerné pracovné vyťaženie. Zdroje energie sa postupne začnú míňať a na rad prichádza psychická i fyzická vyčerpanosť. Telo na tento stav reaguje rozličnými signálmi, a preto je dôležité poznať svoje schopnosti a hranice, ktoré sa neoplatí prekročiť. Spočiatku sa snažíte vyhovieť všetkým pracovným požiadavkám, aj keď tušíte, že sú nesplniteľné.

 

Prichádza prepracovanosť, stres z nedodržania termínu, bolesť hlavy a únava. Ďalej sa nakopia aj iné povinnosti a začnete mať pocit, že nič nestíhate a ste neustále zavalený prácou. Nastúpi úzkosť či strach. Rýchle a chaotické rozhodovanie nemusí byť správne. Ďalšou fázou je strata záujmu a životného elánu, sklamanie zo zlyhania, podráždenosť, konflikty s kolegami a vyčerpanie. Vyhoreli ste.

 

Bude vás zaujímať: Rafinovaný cukor – dôvody, pre ktoré ho vyradiť zo svojho života

Vyhnite sa stresu v práci.

Zdroj: Shutterstock®

Zasiahnite včas

 

Burnout syndróm môže dostihnúť každého, bez ohľadu na vykonávanú prácu. Dôležitá je prevencia. Dopriať si oddych, nenosiť si prácu pravidelne domov, venovať sa aktivitám, pri ktorých vypnete. Stanovte si len jasné a splniteľné ciele, nerobte prácu za svojich kolegov a naučte sa odpočívať. Liečba syndrómu vyhorenia je rôzna. Zaberá odpočinok, dovolenka, zmena pracovného prostredia alebo práce.

 

Bude vás zaujímať: Aké masáže si dopriať na jeseň?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Mária Maxianová

Mária Maxianová

12.11.2016 17:51

chvalabohu, som čerstvá dôchodkyňa, dožila som sa bez ujmy :-)

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

16.11.2016 10:39

clovek si to niekedy nechce priznat ale pod tlakom dnesnej doby sa to moze stat hocikomu...

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

03.12.2016 23:17

Pri čítaní tohto článku som v ňom našla moju kamarátku, ktorá je v neustálom kolotoči povinností, a vždy ju upozorňujem na syndróm vyhorenia.

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

07.12.2016 20:30

tak toto dôverne poznám,všetci a všetko mi ide na nervy,nič sa mi nedarí a mám všetkého mám plné zuby,ale veď pracovať s niekým 26 rokov a robiť robotu,ktorá vás totálne nebaví a nie ste za ňu patrične ohodnotení,do toho decká,ktoré sa vám tiež na dvakrát nevydarili a uhundraný chlap,tak bodaj by nám z toho nehrabalo.

Vaše meno:

Lucia

Lucia

22.12.2016 11:26

hmm, keby to bolo také jednoduché..nestresovať..

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

02.01.2017 15:20

je to v dnešnej dobe normálne

Vaše meno:

simona v.

simona v.

06.02.2017 13:29

presne ako pisete, nenalozit si vela, aby ohne nevzblkol a rychlo nevyhasol, ale aby sme prikladali postupne, nech nam ohen vydrzi :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.