Starostlivosť o pleť pod lupou: Účinky kyselín v kozmetike

Vďaka rôznym vedeckým pokusom a objavom v starostlivosti o pleť je niekedy ťažké určiť, ktoré zloženie kozmetických produktov je pre nás prospešné.

 

Dnes sa zameriame na látky, ktoré liečia najrôznejšie problémy, od jaziev, akné až po vrásky. Účinky kyselín totiž zaznamenávajú v posledných mesiacoch veľký "boom".

 

Hoci slovo "kyselina" môže znieť desivo, v skutočnosti sú naozaj jemné a ľahké. Čo myslíte, ktoré kyseliny sa používajú v kozmetických prípravkoch najčastejšie?

 

Odporúčame: Mlieko - veľký pomocník na rôzne škvrny i pre krásu pokožky!

krém na tvár

Zdroj: Shutterstock®

Podľa dermatológov sú kyseliny veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť. Pomáhajú liečiť množstvo špecifických problémov, napríklad pigmentové škvrny, akné, vrásky, či dokonca jazvy po poranení. 

 

Rozdeľujú sa do dvoch skupín: alfa-hydroxylové kyseliny a beta-hydroxylové kyseliny. AHA sú látky, ktoré pomáhajú spomaľovať proces prirodzeného starnutia buniek tým, že uvoľňujú kvapalinu, ktorá spája bunky na povrchu pokožky. BHA sú chemické exfolianty, ktoré sa zameriavajú na jemné línie, pigmentáciu a póry. Pre laikov to ozrejmíme zjednodušene. AHA nás udrží dlhšie mladých, zatiaľ čo BHA nám vytvorí krásnu pleť. :)

 

Pre lepšiu orientáciu pri budúcej kúpe vašich kozmetických pomocníkov sme vám pripravili zoznam kyselín, ktoré sa bežne nachádzajú v našich prípravkoch pre starostlivosť o pleť.

 

Odporúčame: Mužská vs. ženská pleť: Sú naozaj natoľko odlišné?

kozmetické prípravky

Zdroj: Shutterstock®

Kyselina citrónová

Získavaná z pomarančov a citrónov, kyselina citrónová sa používa hlavne pre svoje antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu slnkom a zjemňovať poškodenie spôsobené vplyvom životného prostredia.

 

Odporúčame: Spáleniny pleti - ako môže pomôcť kolagén pri opaľovaní

kyselina citrónová

Zdroj: Shutterstock®

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je gél používaný na hydratáciu. Produkty obsahujúce túto kyselinu sú dostatočne bezpečné pre každodenné používanie a sú vynikajúcimi hydratačnými pomocníkmi pre takmer všetky typy pleti. Podľa odborníkov je veľmi nepravdepodobné, že by kyselina hyalurónová dokázala podráždiť pokožku bez ohľadu na jej akýkoľvek stav.

 

Odporúčame: Ako si vytvoriť vlastný hydratačný pleťový produkt?

hydratácia pleti

Zdroj: Shutterstock®

Kyselina glykolová

Kyselina glykolová zo skupiny AHA je používaná ako chemický exfoliant. Bezpečne odstraňuje vrstvu odumretých buniek na povrchu pokožky a prináša nám nový a krajší vzhľad. Je prospešná pre tých, ktorí hľadajú zložky, ktoré pomáhajú v boji proti starnutiu. Kyselina glykolová môže tiež pomôcť zosvetliť sfarbenie pokožky, napríklad skryť škvrny od slnka a zároveň pomôcť tým, ktorí sú náchylní na vznik akné.

 

Odporúčame: Kozmetické problémy - nasaďte tieto vitamíny!

starostlivosť o vrásky

Zdroj: Shutterstock®

Kyselina mliečna

Kyselina mliečna sa ako inak samozrejme získava z mlieka. Používa sa tiež ako chemický exfoliant. Zlepšuje celkovú textúru pokožky jej hydratáciou, zbavuje ju odumretých buniek a podporuje nárast obsahu kolagénu. V dôsledku toho kyselina mliečna často funguje dobre aj ako protivráskový zázrak a zjemňuje drobné jazvy.

 

Odporúčame: Tieto produkty si na tvár nikdy nedávajte!

zjemnenie tónu pleti

Zdroj: Shutterstock®

Kyselina retinová

Túto zázračnú kyselinu poznáme všetci pod jednoduchým názvom - vitamín A. Minimalizuje výskyt vrások, dodáva pokožke elasticitu a označujú ju za superhrdinu medzi kyselinami. Zosvetľuje škvrny, chráni nás pre UV žiarením. Rovnako tak dodáva pleti celkový zdravý vzhľad a sviežosť.

 

Odporúčame: Ako sa chrániť pred vznikom pigmentových škvŕn počas leta

pigmentové škvrny

Zdroj: Shutterstock®

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová spadá do kategórie BHA, čiže exfoliuje, ale rovnako má aj protizápalové účinky. Účinne preniká do pórov, a tým pomáha v liečbe proti akné a pri odstraňovaní bielych pupáčikov či čiernych bodiek.

 

Odporúčame: Správna starostlivosť o pery - triky a rady pre krásne pery

liečba akné

Zdroj: Shutterstock®

6 komentárov
Zuzana Úradníková

Zuzana Úradníková

22.07.2017 19:43

Uzitocne info ☺

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

23.07.2017 16:01

zaujímavé, najznámejšie účinky sú pre mňa tie kyseliny salicylovej a hyalurónovej

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

13.08.2017 17:22

ach tie vzacne kyselinky.. co by sme robili bez nich.. ked my chceme byt vsetky krasne

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

18.11.2017 09:10

Rada som sa dozvedela zas niečo nové

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

22.12.2017 20:59

teraz je ten správny čas na kyseliny v kozmetickom ošetrení...

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

24.11.2018 13:14

pouzivam na plet vitamin A avsak obcas mi drazdi plet na ocne okolie vobec neodporucam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE