Vďaka rôznym vedeckým pokusom a objavom v starostlivosti o pleť je niekedy ťažké určiť, ktoré zloženie kozmetických produktov je pre nás prospešné.
Dnes sa zameriame na látky, ktoré liečia najrôznejšie problémy, od jaziev, akné až po vrásky. Účinky kyselín totiž zaznamenávajú v posledných mesiacoch veľký "boom".
Hoci slovo "kyselina" môže znieť desivo, v skutočnosti sú naozaj jemné a ľahké. Čo myslíte, ktoré kyseliny sa používajú v kozmetických prípravkoch najčastejšie?
Odporúčame: Mlieko - veľký pomocník na rôzne škvrny i pre krásu pokožky!
Podľa dermatológov sú kyseliny veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť. Pomáhajú liečiť množstvo špecifických problémov, napríklad pigmentové škvrny, akné, vrásky, či dokonca jazvy po poranení.
Rozdeľujú sa do dvoch skupín: alfa-hydroxylové kyseliny a beta-hydroxylové kyseliny. AHA sú látky, ktoré pomáhajú spomaľovať proces prirodzeného starnutia buniek tým, že uvoľňujú kvapalinu, ktorá spája bunky na povrchu pokožky. BHA sú chemické exfolianty, ktoré sa zameriavajú na jemné línie, pigmentáciu a póry. Pre laikov to ozrejmíme zjednodušene. AHA nás udrží dlhšie mladých, zatiaľ čo BHA nám vytvorí krásnu pleť. :)
Pre lepšiu orientáciu pri budúcej kúpe vašich kozmetických pomocníkov sme vám pripravili zoznam kyselín, ktoré sa bežne nachádzajú v našich prípravkoch pre starostlivosť o pleť.
Odporúčame: Mužská vs. ženská pleť: Sú naozaj natoľko odlišné?
Kyselina citrónová
Získavaná z pomarančov a citrónov, kyselina citrónová sa používa hlavne pre svoje antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu slnkom a zjemňovať poškodenie spôsobené vplyvom životného prostredia.
Odporúčame: Spáleniny pleti - ako môže pomôcť kolagén pri opaľovaní
Kyselina hyalurónová
Kyselina hyalurónová je gél používaný na hydratáciu. Produkty obsahujúce túto kyselinu sú dostatočne bezpečné pre každodenné používanie a sú vynikajúcimi hydratačnými pomocníkmi pre takmer všetky typy pleti. Podľa odborníkov je veľmi nepravdepodobné, že by kyselina hyalurónová dokázala podráždiť pokožku bez ohľadu na jej akýkoľvek stav.
Odporúčame: Ako si vytvoriť vlastný hydratačný pleťový produkt?
Kyselina glykolová
Kyselina glykolová zo skupiny AHA je používaná ako chemický exfoliant. Bezpečne odstraňuje vrstvu odumretých buniek na povrchu pokožky a prináša nám nový a krajší vzhľad. Je prospešná pre tých, ktorí hľadajú zložky, ktoré pomáhajú v boji proti starnutiu. Kyselina glykolová môže tiež pomôcť zosvetliť sfarbenie pokožky, napríklad skryť škvrny od slnka a zároveň pomôcť tým, ktorí sú náchylní na vznik akné.
Odporúčame: Kozmetické problémy - nasaďte tieto vitamíny!
Kyselina mliečna
Kyselina mliečna sa ako inak samozrejme získava z mlieka. Používa sa tiež ako chemický exfoliant. Zlepšuje celkovú textúru pokožky jej hydratáciou, zbavuje ju odumretých buniek a podporuje nárast obsahu kolagénu. V dôsledku toho kyselina mliečna často funguje dobre aj ako protivráskový zázrak a zjemňuje drobné jazvy.
Odporúčame: Tieto produkty si na tvár nikdy nedávajte!
Kyselina retinová
Túto zázračnú kyselinu poznáme všetci pod jednoduchým názvom - vitamín A. Minimalizuje výskyt vrások, dodáva pokožke elasticitu a označujú ju za superhrdinu medzi kyselinami. Zosvetľuje škvrny, chráni nás pre UV žiarením. Rovnako tak dodáva pleti celkový zdravý vzhľad a sviežosť.
Odporúčame: Ako sa chrániť pred vznikom pigmentových škvŕn počas leta
Kyselina salicylová
Kyselina salicylová spadá do kategórie BHA, čiže exfoliuje, ale rovnako má aj protizápalové účinky. Účinne preniká do pórov, a tým pomáha v liečbe proti akné a pri odstraňovaní bielych pupáčikov či čiernych bodiek.
Odporúčame: Správna starostlivosť o pery - triky a rady pre krásne pery