Čo by sme niekedy dali za to, keby sme poznali skryté vlastnosti ľudí, ktorých ešte nemáme úplne „oťukaných“. Možno aj preto vznikajú typológie na základe vonkajších znakov, ktoré mnohé odhaľujú už na prvý pohľad. Nech už si o podobných typológiách myslíte čokoľvek, zdá sa, že predsa len majú čosi do seba.
Overiť ste si to mohli napríklad aj v článku o tom, čo prezrádza farba očí o osobnosti človeka, ale našej pozornosti neuniklo ani to, čo prezrádza tvar zadku o jeho majiteľovi či majiteľke. Dnes budú pod drobnohľadom pery. Čo si myslíte, aké tajomstvá nám prezradia o tom druhom? Odhaľte ich s nami v nasledujúcich riadkoch.
Fyziognómia a vnímanie pier
Fyziognómia, teda štúdium čŕt tváre a ich prepojenia s osobnosťou, sa praktizuje už stáročia. V minulosti ju využívali nielen filozofi a lekári, ale aj umelci či panovníci, ktorí sa snažili odhaliť povahu svojich poddaných či potenciálnych spojencov. Hoci moderná veda nepodporuje jednoznačné prepojenie medzi rysmi tváre a charakterom, psychológia naznačuje, že neverbálna komunikácia, vrátane tvaru a pohybov pier, hrá významnú úlohu v tom, ako nás vnímajú ostatní.
Pery sú jednou z najvýraznejších častí tváre a ich tvar, plnosť či spôsob, akým sa pohybujú pri reči, môžu ovplyvniť dojem, ktorý zanechávame. Plné pery sú často spájané so zmyselnosťou a emocionalitou, zatiaľ čo úzke pery môžu signalizovať praktickosť a sebakontrolu.
Navyše, dynamika pier pri úsmeve alebo rozhovore dokáže odhaliť mnohé o našej sebadôvere, spoločenskej otvorenosti či sklonoch k introverzii. Aj keď nemožno vyvodzovať pevné závery len na základe ich tvaru, určite stoja za povšimnutie ako súčasť neverbálnej komunikácie.
Tvar pier a osobnosť
1. Plné pery
Veľké plné pery sú predovšetkým symbolom zmyselnosti a zvádzania. Majiteľky či majitelia takýchto mäsitých a výrazných pier sa však taktiež vyznačujú empatickou povahou a často majú až ochranárske sklony. Veľký dôraz kladú na emocionálne prežívanie, čo môže byť zároveň ich silnou aj slabou stránkou. Dôležité je pre nich zaiste to, aby vedeli svoje emócie „držať na uzde“.
Shutterstock®2. Úzke pery
Úzke, resp. tenké pery signalizujú veľké odhodlanie, vôľu a v neposlednom rade aj vysoké ambície. Zatiaľ čo v prvom spomínanom type plných pier dominujú emócie, tak pri tých úzkych je to naopak – do popredia sa dostáva najmä praktickosť a uvážlivosť. Niekedy však tieto pery značia i chladnú kalkuláciu a kde-tu aj kŕčovitosť či zatrpknutosť.
3. Dolná pera široká a horná úzka
Úplnú symetriu dolnej a hornej pery nemá asi nikto. Niekedy je však rozdiel medzi nimi výraznejší, čo znamená, že i ďalej spomínané vlastnosti sa budú s týmto rozdielom zintenzívňovať. Čím je dolná pera výraznejšia v porovnaní s tou hornou, môže to znamenať aj stúpajúce sebavedomie až panovačnosť. Taktiež sa s týmto tvarom pier spája i energickosť, spoločenskosť, lojálnosť, no taktiež tvrdohlavosť.
Shutterstock®4. Dolná pera úzka a horná široká
Pokiaľ je horná pera väčšia, resp. plnšia ako dolná, tak to poukazuje na vysokú charizmu, snahu dostať sa do centra pozornosti, no rovnako aj zmysel pre dramatickosť. Majitelia či majiteľky tohto typu pier možno niekedy až zbytočne zveličujú, čo môže vyplývať z ich väčšej citlivosti až precitlivenosti na vonkajšie podnety.
5. Široké pery
Širšie pery (nie v zmysle ich plnosti a objemu) znamenajú tiež o čosi väčšie ústa do strán. Úsmev týchto ľudí je tak naozaj výrazný a neprehliadnuteľný. A veru, väčšinou sa radi zabávajú i smejú. Charakterizuje ich uvoľnenosť až bezstarostnosť. V hlavách im však drieme veľký potenciál. Logické myslenie a analytické schopnosti hrajú rozhodne v ich prospech.
Shutterstock®6. Okrúhle pery
Akýmsi protikladom širších pier do strán sú zaokrúhlené pery, ktoré väčšinou zanechávajú dojem nevinnosti až krehkosti, čo zároveň aj vystihuje úprimné, no niekedy až naivné nastavenie ľudí s týmto typom pier. Taktiež môžu signalizovať menej spoločenskú, ba priam introvertnú povahu. Medzi pozitíva môžeme istotne zaradiť kreatívne zmýšľanie, novátorstvo a ako sme už naznačili, títo ľudia nevedia klamať.
Samozrejme, že niekedy môžu mať pery zmiešané znaky, ktoré nesedia len na jeden zo spomínaných typov. V tom prípade môže dôjsť k prelínaniu viacerých charakteristík. V prvom momente však treba vyhodnotiť ten najdominantnejší znak a vnímať ho ako kľúčový a najrozhodujúcejší.
Tak čo myslíte, sedí táto typológia aj na vás?
Zaujímavosti a historické pohľady na pery
V starovekej Číne sa verilo, že pery odrážajú nielen povahu človeka, ale aj jeho osud. Plné a dobre tvarované pery boli symbolom šťastia, hojnosti a silného charakteru, zatiaľ čo tenké pery mohli naznačovať rezervovanosť či nedostatok emocionálnej otvorenosti. Podobné interpretácie sa objavovali aj v starovekej Indii, kde pery hrali dôležitú úlohu vo fyziognómii spájanej s ájurvédou.
V európskej histórii boli pery vždy silným symbolom krásy a zvádzania. V 18. a 19. storočí boli v móde menšie, jemné pery, zatiaľ čo v 20. storočí sa ideál krásy postupne menil – od prirodzených pier Audrey Hepburn až po plné a výrazné pery Marilyn Monroe, ktoré sa stali ikonou ženskosti. V súčasnosti sú plné pery často považované za znak mladistvosti a vitality, čo vedie k ich estetickému zvýrazňovaniu.
Pery mali v histórii aj praktické využitie v neverbálnej komunikácii. V niektorých kultúrach bola mimika pier dokonca dôležitejšia ako samotné slová – napríklad u japonských gejších, ktoré si ústa maľovali intenzívnou červenou farbou, aby zvýraznili svoje výrazy a zaujali publikum. Aj dnes môžeme pozorovať, ako pery odhaľujú naše emócie a vďaka nim dokážeme vnímať náladu druhých ešte predtým, než prehovoria.
Aktualizovaný článok: 21.02.2025