Čo škodí zdraviu? 8 návykov, na ktoré si treba dávať pozor!

návyky škodiace zdraviu

Myslíte si, že pre svoje zdravie robíte veľa užitočných vecí a choroby sa vám tak oblúkom vyhnú? Potom vás možno prekvapí, že mnoho zdravo vyzerajúcich zvykov má v konečnom dôsledku úplne opačný efekt. Spoznajte 8 návykov, ktoré vám rozhodne škodia.

Časté návyky, ktorými si ničíme zdravie:

1. Vyhýbame sa slnku

Ak sa kvôli obave z rakoviny kože neopaľujete alebo idete na slniečko len s opaľovacími krémami, mali by ste vedieť, že primerane dlhý pobyt na slnku je dokonca zdraviu prospešný. Slnečný svit napomáha produkcii vitamínu D, ktorý je dôležitý pre vstrebávanie vápnika a fosforu. 

To sú látky nevyhnutné pre zdravé kosti, zuby a svaly. Navyše každý šiesty človek má tohto vitamínu nedostatok. Čo je ideálne? Choďte aspoň na dvadsať minút denne na slnko, a to bez ochranných krémov. Vždy ale berte na vedomie typ a stav vašej pokožky!

2. Náš pitný režim je založený na káve a sladených nápojoch

Mnoho ľudí si denne dopraje niekoľko šálok kávy či energetických nápojov, no zabúda na čistú vodu. Nadmerný príjem kofeínu môže spôsobovať nervozitu, nespavosť a dokonca dehydratáciu, keďže kofeín má močopudné účinky. Sladené nápoje sú zase plné cukru, ktorý môže viesť k priberaniu a zvýšenému riziku cukrovky. 

Čo je ideálne? Zamerajte sa na pravidelný príjem čistej vody, bylinkových čajov alebo nesladených nápojov a snažte sa obmedziť nadmernú konzumáciu kofeínu.

pitie vína
Shutterstock®

3. Často pijeme víno na uvoľnenie

Pohár vína je plný antioxidantov a vitamínov, takže ak zostanete len pri jednom denne, svoje zdravie nijako neohrozíte. Ak ale budete pravidelne konzumovať väčšie množstvo alkoholu v krátkom časovom rozmedzí, dáte zabrať svojmu imunitnému systému a zabránite vylučovaniu nežiaducich baktérií z tela. A ešte pozor, dlhodobé pravidelné užívanie alkoholu narúša pravidelný spánkový cyklus.

Čo je ideálne? Pite s mierou, občas skúste na pár dní alkohol vynechať úplne. Len tak na skúšku, aby ste si dokázali, že ho vlastne nepotrebujete. A nezabudnite, že antioxidanty nájdete aj v čerstvých strapcoch hrozna.

4. Denne úporne cvičíme

Pohyb je nesmierne dôležitý, ale ako platí u všetkého v živote, tak je to aj tu – všetko s mierou. Ak cvičíte každý deň, svaly sa nemajú čas regenerovať. Odborníci sa síce zhodujú, že ľudia, ktorí sa pravidelne hýbu, bývajú menej chorí, ale pamätajte, že dôležitý je aj odpočinok. Počas cvičenia sa totiž do tela vyplavujú dva hormóny – kortizol a adrenalín, ktoré môžu dlhodobo imunitu organizmu naopak narušiť.

Čo je ideálne? Striedajte náročné tréningy s tými ľahšími a vždy dbajte na to, aby ste počas týždňa mali aspoň jeden alebo dva dni, kedy necháte svaly odpočívať.

5. Dlho sedíme bez pohybu

Pracovné povinnosti, dlhé hodiny pri počítači či sledovanie televízie – to všetko vedie k sedavému spôsobu života. Dlhodobé sedenie bez pravidelného pohybu môže mať negatívny vplyv na chrbticu, krvný obeh a celkové zdravie. Okrem toho spomaľuje metabolizmus a môže prispieť k nárastu hmotnosti. 

Čo je ideálne? Každú hodinu sa aspoň na pár minút postavte, ponaťahujte svaly alebo sa prejdite. Ak máte možnosť, zapojte do svojho dňa aj krátke cvičenie alebo prechádzku.

čistenie zubov
Shutterstock®

6. Čistíme si zuby po každom jedle

Než si po jedle vezmete kefku do ruky, počkajte aspoň pol hodinu. Vaše sliny totiž potrebujú čas na zneutralizovanie kyselín a posilnenie zubnej skloviny. Je tiež načase prestať zdieľať svoju kefku s priateľom a tú starú rozstrapkanú nemilosrdne vyhodiť.

Čo je ideálne? Kefku meňte každé tri mesiace a nikdy ju nikomu nepožičiavajte. Zuby si čistite najskôr 30 minút po jedle.

7. Vzdávame sa sacharidov

Ak ste zo svojho jedálnička vylúčili biely chlieb, ryžu a cukor, urobili ste dobre. Brániť sa ale úplne všetkým druhom sacharidov je nielen zdraviu škodlivé, ale ani sa vám nepodarí nadobro zhodiť nežiaduce kilá. Celozrnné potraviny by mali byť dôležitou súčasťou vyváženej a pestrej stravy. Nielenže sú zdrojom prospešnej vlákniny, ale tiež napomáhajú rastu zdravých baktérií v črevách.

Čo je ideálne? Zaraďte do jedálnička hnedú ryžu, quinou a celozrnné pečivo. Stačí ich zjesť denne jednu hrsť.

8. Dospávame cez víkend

Mnoho ľudí sa počas týždňa nevyspí dostatočne a snaží sa „dobehnúť“ spánok cez víkend. Hoci sa môže zdať, že ide o riešenie, dlhodobé narúšanie spánkového režimu môže mať negatívny vplyv na celkové zdravie. Striedanie krátkych a dlhých nocí narúša biorytmus tela, čo môže viesť k únave, podráždenosti či problémom s koncentráciou. 

Čo je ideálne? Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim počas celého týždňa – ideálne spať aspoň 7 – 9 hodín denne a chodiť spať a vstávať približne v rovnakom čase.

Aktualizovaný článok: 02.02.2025

7 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

03.02.2020 20:38

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Anna Tlachova

Anna Tlachova

03.02.2020 13:03

Pekný článok

Vaše meno:

Lenka Šluchová

Lenka Šluchová

03.02.2020 10:10

Zaujímavé rady :)

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

02.02.2020 23:36

Celý život sa riadim heslom "Všetko s mierou".

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

02.02.2020 18:10

s vínom sa nekamarátim, s cukrom je to horšie, ostatné OK

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

02.02.2020 17:00

Snažím sa dodržiavať všetky odporúčania.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

02.02.2020 12:21

bez sladkého to asi u mňa nepôjde, ale pravidelne cvičím:)

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.