Čo dokáže spôsobiť zubný kaz a zapálené ďasná? Tu je pravda o fatálnych následkoch

zubný kaz a zapálené ďasná

Stihli ste ísť minulý rok na preventívnu zubnú prehliadku? Rozumieme tomu, že návšteva ordinácie zubára so sebou prináša aj negatívne emócie, a to najmä v momentoch, keď sa nad vás doktor postaví s vŕtačkou a vy už nemôžete vystáť ani len ten jej zvuk. I keď môžete mať z kresla u zubára paniku, prekonajte sa a prípadné zameškané vyšetrenie rýchlo dožeňte.

Uchovať si úsmev s krásnymi zubami ako perličky určite stojí za to. Pozor však, vizuálna stránka zubov nie je všetko! Vedeli ste, že zubný kaz či zapálené ďasná, ktorých dôsledkom býva aj strašná bolesť, robia neplechu nielen na zuboch a v ústnej dutine? Dokonca zanedbanie prevencie, potrebných ošetrení u zubára, ale v prvom rade dôkladnej starostlivosti o chrup môže mať až fatálne následky. 

Poďte sa pozrieť na to, čo dokáže spôsobiť zubný kaz. Verte tomu, že venovať mu pozornosť a zamieriť k zubárovi vám môže zachrániť život! A nie je to vôbec prehnané tvrdenie. Aké iné zdravotne problémy môžu vzísť z toho, že podceníme zubný kaz alebo zápal ďasien? O tomto ste netušili!

Pozri aj: Mentolové cigarety v roku 2020 končia: Fajčiarov čaká výrazná zmena!

v zubárskom kresle
Shutterstock®

Ústna dutina – zrkadlo zdravia človeka

Ústna dutina vie čo-to napovedať o zdravotnom stave človeka, a to najmä vtedy, keď sa na ňu pozrie odborník svojím skúseným a školeným okom. Keďže v ústach žije ohromné množstvo mikroorganizmov a rozmnožujú sa v nich závratným tempom, je udržiavanie zdravia chrupu i ďasien naozaj vysoko dôležité a pravidelná dôkladná starostlivosť jednoducho nevyhnutná. 

Ak totiž situácia dospeje do štádia premnoženia škodlivých baktérií, tak nasledujú problémy, ako je zápal ďasien a pri šírení iného typu baktérií zas môže dochádzať k závažnému poškodzovaniu chrupu zubným kazom. 

No a toto má vysoký potenciál spôsobovať ďalšie nepríjemné zdravotné komplikácie. Pokiaľ vidíte človeka s evidentne pokazenými či dokonca chýbajúcimi zubami, s veľkou pravdepodobnosťou nebude ani jeho celkový zdravotný stav veľmi ideálny.

Odporúčame: Toto je prvá pomoc pri zarastajúcich nechtoch! Ako na to?

pokazený zub
Shutterstock®

Komplikácie zubného kazu a zápalu ďasien sú šokujúce!

Ak s návštevou dentistu váhate, potom môže taký neliečený zubný kaz spôsobiť zápal a škodlivé baktérie putovať hlbšie. Keď sa už kaz dostane do zubnej drene a následne do nervu, je zároveň jeho liečba komplikovanejšia. Nehovoriac o tom, že zo zapáleného ďasna sa baktérie dokážu dostať do krvného obehu pomerne ľahko a poškodzovať tak rôzne časti organizmu.

Špeciálne nepríjemnou je táto situácia u ľudí, ktorí už trpia na nejaké choroby, pretože sa ich diagnóza môže v tomto kontexte ešte viac zhoršiť. Ako príklad uvedieme cukrovku, ktorá dokáže byť naozaj sama osebe nebezpečná. Pokiaľ má človek s cukrovkou ešte aj problémy s chrupom, stáva sa, že sa jeho hodnoty cukru v krvi výrazne zhoršia, s čím sú, samozrejme, spojené ďalšie komplikácie.

Chronický zápal ďasien (gingivitída) a ateroskleróza

Vedci dokonca prišli s výskumom, podľa ktorého majú ľudia so zapálenými ďasnami väčší predpoklad na aterosklerózu, čiže zúženie tepien. Jedinci, ktorí prekonali srdcový infarkt či mozgovú mŕtvicu, mali v porovnaní so zdravými ľuďmi viac tých druhov baktérií, ktoré spôsobujú ochorenia ďasien. Zároveň bola ich krčná tepna v dôsledku tohto bakteriálneho devastačného pôsobenia skôrnatená.

Samozrejme, zápal z ústnej dutiny sa dokáže cez krvné riečište preniesť do ktorejkoľvek časti tela a tam následne spôsobovať špecifické problémy. Škodlivé je to v prvom rade pre cievy a ohrozený je tak v podstate celý kardiovaskulárny systém. Okrem zlého krvného tlaku môže byť dôsledkom aj upchatie ciev. Je teda zrejmé, že pokazený chrup môže človeka stáť i život.

Neprehliadni: Ako zabrániť únave očí pri práci s počítačom? Takto nebude zrak trpieť!

choroby spôsobené kazom a zápalom
Shutterstock®

Neviditeľné príznaky zubného kazu

Možno ani po prečítaní týchto varovných informácií nie ste stále presvedčení o návšteve zubnej ambulancie, lebo vás ďasná či zuby nebolia a voľným okom neevidujete žiadny problém. Je tu však jeden háčik! Zubný kaz je najmä zo začiatku takmer neviditeľný a ani nespôsobuje bolesť. No najmä ten zubný kaz, ktorý sa usídli v medzizubných priestoroch, sa dokáže rozšíriť do zubnej drene a napokon aj nervu celkom nepozorovane. Myslite teda na to, že zubný kaz dokáže správne identifikovať len zubár.

Príčiny zubného kazu – čo podporuje proces tvorby zubného kazu?

  • Nedostatočná ústna hygiena: Hromadenie zubného povlaku vedie k tvorbe kyselín, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu. Preto je pravidelné čistenie zubov nevyhnutné.
  • Nadmerná konzumácia cukrov a kyslých potravín: Cukry sú zdrojom pre baktérie, ktoré produkujú kyseliny, a kyslé potraviny oslabujú zubnú sklovinu.
  • Baktérie v ústach: Baktérie ako Streptococcus mutans premieňajú cukry na kyseliny, čo vedie k poškodeniu zubov.
  • Suchosť v ústach (xerostómia): Nedostatok slín znižuje schopnosť neutralizovať kyseliny a odstrániť zvyšky potravy.
  • Slabá výživa: Nedostatok vitamínov a minerálov, ako sú vápnik a vitamín D, môže oslabiť zuby.
  • Genetika: Dedičné faktory môžu ovplyvniť náchylnosť zubov na kaz.
  • Zubná anatómia: Zuby s hlbokými ryhami a štrbinami sú náchylnejšie na zachytávanie povlaku.
  • Časté občerstvovanie a sladené nápoje: Neustále vystavenie cukrom a kyselinám zvyšuje riziko tvorby kazu.
  • Používanie tabaku: Tabak môže znížiť tvorbu slín a prispieva k zvýšenému riziku kazov.

Príčiny zápalu ďasien

Zápal ďasien, známy ako gingivitída, je najčastejšie spôsobený nedostatočnou ústnou hygienou, ktorá vedie k hromadeniu zubného povlaku. Tento povlak obsahuje baktérie, ktoré dráždia ďasná a spôsobujú ich zápal. Ak sa povlak neodstraňuje pravidelným čistením, tvrdne a mení sa na zubný kameň, ktorý ďasná ešte viac dráždi. 

Ďalšie faktory, ktoré prispievajú k zápalu ďasien, zahŕňajú fajčenie, hormonálne zmeny (tehotenstvo, menopauza), niektoré lieky, slabú výživu (najmä nedostatok vitamínu C), a stres. Ľudia s chronickými ochoreniami, ako je cukrovka, sú tiež náchylnejší na infekcie ďasien. Genetické predispozície môžu tiež zvýšiť riziko zápalu ďasien, zatiaľ čo zle prispôsobené zubné náhrady alebo korunky môžu spôsobovať mechanické podráždenie ďasien. 

Bez správnej starostlivosti o ústnu hygienu a včasnej liečby môže gingivitída viesť k závažnejším problémom, ako je parodontitída, ktorá môže spôsobiť stratu zubov. Preto je nevyhnutné pravidelne čistiť zuby, používať zubnú niť, navštevovať zubára a vyhýbať sa faktorom, ktoré zvyšujú riziko zápalu.

Anketa: Stihli ste ísť minulý rok na preventívnu kontrolu k zubárovi?

Odpovedalo 908 ľudí

55%
45%

Článok aktualizovaný 8.9.2024

12 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.01.2020 06:40

Dôsledky zubného kazu a zápalu ďasien sú naozaj šokujúce; poznám prípady a zanedbávanie sa v žiadnom smere nevypláca!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

25.01.2020 12:34

Bolesti zubov a zápaly ďasien sú veľmi nepríjemné....

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

25.01.2020 16:00

chodím pravidelně, mám strach, ale neudržované zuby jsou horší

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

25.01.2020 22:59

Na preventívky chodím pravidelne. U nás v meste raz zomrel asi 40 ročný chlap a povrávalo sa,že práve kvôli zubom,lebo sa bál zubára...tak na to bohužiaľ doplatil.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

28.01.2020 18:27

zubný lekár nezistí vždy kaz- vyšetruje leda-bolo, dobrého zubára nájsť je už v dnešnej dobe zázrak

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

28.01.2020 19:10

chodím pravidelne:)

Vaše meno:

Anna Tlachova

Anna Tlachova

29.01.2020 09:10

Určite sa neoplatí po žiadnej stránke zanedbávať chrup

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

29.01.2020 13:26

Preventívnu zubnú prehliadku netreba nikdy vynechať. Ja som mala obdobie, kedy som sa o svoje zuby až tak dobre nestarala na čo som samozrejme neskôr doplatila- zopár nepekných kazov a poriadne drahý zubár :/ Teraz si už dávam pozor

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

30.01.2020 15:32

Chodím na preventívnu prehliadku keď zúbok bolí je to hrozná bolesť

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

31.01.2020 23:19

Preventívka prebehne len ako že, aby bolo potvrdenie a zaplatená preventívka zo zdravotnej poisťovne.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

17.01.2023 18:05

Zuby treba udržiavať v poriadku.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

18.01.2023 13:43

Niet nad zdravé zuby .... treba mať na pamäti, že ten sajrajt za zubného kazu každým prehltnutím sa dostáva aj k vnútorným orgánom...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE