Myslíte si, že sucho v ústach až nepríjemná dráždivá suchosť v hrdle aj krku súvisí len so smädom? Nuž, nie je to celkom tak. Tento stav môže mať mnoho rôznorodých príčin. Odborne problému so suchosťou v ústach, spôsobenou zníženou sekréciou slinných žliaz, hovoríme xerostómia. Sliny človeka pritom majú mnoho funkcií a ich význam v ústnej dutine rozhodne nie je zanedbateľný. Majú ochrannú funkciu (napr. podpora obnovy skloviny a ochrana proti kazu), taktiež sa podieľajú na spracovaní a trávení potravy, ale aj na tvorbe reči.
Rozvoj xerostómie môže súvisieť s užívaním niektorých liekov, ale rovnako môže ísť o príznak ochorenia. Nadmerná suchosť v ústach má neraz za následok zápach z úst, problémy s prehĺtaním aj rozprávaním, tiež zvýšenú kazivosť zubov. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo všetko sa môže skrývať za suchom v ústach a taktiež na to, ako tieto ťažkosti eliminovať.
Odporúčame: Molusky – nepríjemný spoločník malých detí. Ako ich spoznať a liečiť?
Pozor na dehydratáciu
Sucho v ústach v prvom rade skutočne do značnej miery súvisí s naším pitným režimom. Nedostatočný prísun tekutín vedie aj k zníženej tvorbe slín, a teda aj k pocitom suchosti v ústach, hrdle a krku. Na svoj pitný režim by sme si mali dávať dobrý pozor, a to v ktoromkoľvek ročnom období. Tekutiny je pritom nevyhnutné dopĺňať neustále v priebehu celého dňa, rozhodne nečakáme na moment, kedy pocítime smäd. Výrazný nedostatok tekutín môže viesť k vážnej dehydratácii organizmu a rozvoju viacerých zdravotných ťažkostí. Na dehydratáciu poukazuje:
- nadmerná únava,
- suché sliznice ústnej dutiny,
- popraskané pery,
- suchá pokožka,
- suché oči, nedostatok sĺz,
- znížené potenie,
- mdloby,
- bolesti hlavy,
- dezorientácia.
Čo spôsobuje suchosť v ústach, ak nie smäd?
Ako sme však už spomenuli vyššie, nedostatok tekutín a smäd rozhodne nie sú jedinou príčinou pocitov sucha v ústnej dutine. Možno vás prekvapí, koľko rôznorodých faktorov sa môže podieľať na vzniku spomínaného problému. Znížená tvorba slín môže napríklad súvisieť aj so starnutím. Xerostómia sa veľmi často vyskytuje u jedincov po 50. roku života, vo vyššej miere však u žien. Zníženie tvorby slín môže ďalej súvisieť s liečbou, ktorú pacient podstupuje, s užívanými liekmi aj duševným zdravím jedinca. Uvádzané sú najmä nasledovné príčiny a rizikové faktory sucha v ústach:
- užívanie väčšieho množstva liekov (lieky na tlak a srdce, diuretiká, antidepresíva, antihistaminiká a mnohé ďalšie),
- užívanie niektorých návykových látok,
- nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, žuvanie tabaku,
- nadmerná konzumácia kofeínu,
- podstupovanie chemoterapie, rádioterapie v prípade liečby rakoviny (najmä v oblasti hlavy a krku),
- dýchanie ústami a chrápanie (dochádza k vysúšaniu slizníc),
- depresívne stavy, stres, úzkostné poruchy,
- hormonálne zmeny v organizme.
Odporúčame: Hodgkinov lymfóm: Aké sú prejavy tohto zhubného ochorenia?
Príčinou suchosti v ústach môže byť aj Sjögrenov syndróm
Okrem vyššie spomínaných príčin a rizikových faktorov môžu za nadmernými pocitmi sucha v ústach a nedostatkom slín stáť v niektorých prípadoch aj vážne ochorenia. V tomto prípade však platí, že choroby na seba nepoukazujú len jediným príznakom, ale spravidla sa ich objavuje viac, preto je nevyhnutné sledovať svoj zdravotný stav a výskyt prípadných ťažkostí neignorovať. Sucho v ústach je pritom jedným z typických príznakov cukrovky, najmä ak toto ochorenie nie je vhodne kontrolované. Okrem toho sa sucho v ústach môže objaviť pri onkologických ochoreniach v oblasti hlavy a krku, Alzheimerovej chorobe, infekcii HIV, poruchách štítnej žľazy, kvasinkovej infekcii v ústnej dutine a mnohých iných ochoreniach (vrátane duševných).
Špeciálne však musíme spomenúť i takzvaný Sjögrenov syndróm. Ide totiž o autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje exokrinné žľazy, teda žľazy s vonkajšou sekréciou. Narušená je funkcia slinných, slzných aj potných žliaz, tiež žliaz pankreasu alebo dýchacích ciest. Sjögrenov syndróm má nasledujúce charakteristické príznaky:
- nedostatok slín a sucho v ústach,
- popraskaný jazyk s trhlinami,
- problémy so žuvaním a prehĺtaním,
- suchá sliznica nosa,
- suché oči, pálenie a zvýšená únava očí,
- nadmerná suchosť kože,
- u žien vaginálna suchosť.
Čo pomáha pri nadmernej suchosti v ústach?
Ak vás problémy so suchom v ústach trápia pravidelne a vo veľkej miere, prípadne nepríjemná suchosť vám spôsobuje i ďalšie ťažkosti, rozhodne sa neobávajte konzultovať váš zdravotný stav s lekárom. Lekár môže nariadiť potrebné vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť či nejde o príznak nejakého ochorenia. Je potrebné zohľadniť všetky klinické príznaky pacienta, pri vyšetrení sa napríklad meria rýchlosť toku slín alebo sú tiež vyšetrené aj slinné žľazy a kanáliky. Ak dôjde k odhaleniu nejakej choroby, ktorá vyvoláva sucho v ústach, riešením je najmä liečba základného ochorenia. Ak však sucho v ústach nie je prejavom ochorenia, ale iba súvisí s niektorými vyššie spomínanými rizikovými faktormi, vhodné je zamerať sa priamo na riešenie problémov s nedostatkom slín a suchou ústnou dutinou.
Pri riešení problémov so suchom v ústach je vhodné dodržiavať nasledujúce opatrenia a postupy, ktoré môžu pomôcť stav výrazne zlepšiť:
- pravidelné dopĺňanie tekutín počas celého dňa (časté pitie v menšom množstve),
- žutie žuvačiek, cmúľanie cukríkov (podporuje tvorbu slín),
- dostatočná ústna hygiena,
- umiestnenie zvlhčovača ovzdušia do izby (suchý vzduch ešte viac vysúša sliznice),
- používanie takzvaných umelých slín z lekárne a prípravkov na zvlhčovanie a tvorbu slín (napríklad vo forme spreju, gélu či pastiliek),
- podpora tvorby slín vhodnými potravinami (pravidelne chrúmajte mrkvu, zeler, jablká či hrušky),
- dýchanie nosom (dýchanie ústami vysušuje sliznicu).
Čo môže zhoršiť suchosť v ústach?
Ak vás problémy so suchom v ústach trápia pravidelne, vhodné je dodržiavať aj isté preventívne opatrenia. Kým niektoré vyššie spomínané prírodné látky, potraviny či liečivá podporia tvorbu slín, a tým aj utlmia nepríjemné sucho v ústach, mnohé praktiky môžu naopak znížiť množstvo slín, a tým aj zhoršiť stav. Negatívny vplyv na produkciu slín má napríklad alkohol, kofeín aj cigarety. Taktiež sú v tomto smere rizikové časté výplachy úst rôznymi roztokmi a ústnymi vodami, najmä teda tými, ktoré obsahujú spomínaný alkohol. Ťažkosti tiež môže zhoršovať konzumácia veľmi horúcich nápojov a jedál, suchých potravín či korenistých jedál. Jedinci, ktorým chýbajú zuby, by sa zase mali vyhýbať nenoseniu zubných protéz, v opačnom prípade opäť hrozí vyššie riziko rozvoja suchosti v ústach.
Odporúčame: Prejavy syndrómu polycystických vaječníkov: Ktoré problémy neignorovať?