Kapustný list ako liek: Zisti, s akými ťažkosťami ti dokáže pomôcť!

kapustný list liečivé účinky

Kapustný list je niečo, čomu zväčša venujeme len málo pozornosti, vrchné listy bývajú v našich domácnostiach často dokonca odpadom. Oddnes to však bude úplne inak, veríme, že aj u vás. Viete, na čo všetko sa dá kapustný list použiť pri najrôznejších zdravotných problémoch. Namiesto do lekárne si preto zájdite pre hlávku kapusty, odtrhnite pár zdravých listov a pomôžte si podľa našich rád!

Aké účinky majú kapustové listy? Pomôžu pri problémoch pri dojčení alebo bolestiach kĺbov? Viac v článku!

Čo ste o kapuste možno nevedeli?

Kapusta je jednou z najstarších pestovaných zelenín a má dlhú históriu. V starovekom Grécku a Ríme bola kapusta považovaná za posvätnú a používali ju nielen na jedlo, ale aj ako symbol zdravia a odolnosti. Rimania verili, že kapusta môže pomôcť pri pití vína, a preto si ju často dávali pred alebo po hostinách na zmiernenie účinkov alkoholu. 

V stredoveku sa kapusta stala neoddeliteľnou súčasťou jedálnička v Európe, najmä pre svoju odolnosť v chladnom podnebí. Mnohí námorníci ju brali na svoje cesty, pretože sa dobre skladovala a vydržala dlho čerstvá, čím pomáhala predchádzať skorbutu.

Zaujímavosťou je tiež, že kapusta patrí do tej istej botanickej rodiny ako brokolica, kel, karfiol a ružičkový kel – všetky sú z čeľade kapustovitých (Brassicaceae). Moderné odrody kapusty, ktoré poznáme dnes, sa vyšľachtili zo spoločného predka a v priebehu storočí vznikli rôzne formy, ako je biela, červená, kučeravá či čínska kapusta. 

Existuje aj známa „morská kapusta“ – riasy, ktoré sa konzumujú podobne ako zelenina v Japonsku a ďalších ázijských krajinách, hoci ide o úplne iný druh rastliny. Kapusta je tak symbolom rôznorodosti a prispôsobivosti, s dlhou tradíciou, ktorá zasahuje do kultúr po celom svete.

Neprehliadni: Bobkový list: S jeho pomocou sa zbavíš bolesti aj kašľa!

ako si pomôcť pri bolesti hlavy
Shutterstock®

Obklad z kapustného listu – na bolesti hlavy aj boľavé prsníky

Tento obklad používajte, ak vás trápi bolesť hlavy, nôh či ramien, hemoroidy, výrastky na pätách alebo ak ste čerstvé mamičky a mávate silné bolesti, spôsobené naliatím prsníkov. Niekoľko zdravých a nepoškodených kapustných listov si namočte do vlažnej alebo teplej vody, osušte a následne po nich párkrát prejdite valčekom na cesto, aby sa uvoľnila šťava s liečivými látkami. 

Takýto list si priložte na: 

  • čelo (pri bolesti hlavy), 
  • časť nohy, päty alebo ruky (pri bolesti nôh a ramien či pri výrastkoch),
  • na prsníky (ak máte bolesť pri dojčení). 

Je potrebné tieto obklady každých 20 až 30 minút vymieňať za čerstvé, až kým bolesť neustúpi, pričom naraz používajte približne dva až tri listy na sebe.

Inšpiruj sa: Je zdravý alebo nie? Zisti, či sa oplatí konzumovať javorový sirup!

kapusta ako liek
Shutterstock®

Kapustové listy na hemoroidy

V prípade, že trpíte hemoroidmi, rovnakým spôsobom si kapustný list priložte na miesta okolo konečníka, ideálne na noc, pričom ráno postihnuté miesto umyte vlažnou vodou. 

Kapustový obklad na bolesť kĺbov

Takýto kapustný zábal vám vie vynikajúco stiahnuť aj bolesti kĺbov, dokonca, ak sa vám slabo prekrvujú končatiny, prikladajte si kapustné listy aj na ne. Určite ich vyskúšajte aj v prípade výronu alebo podvrtnutia členku. 

Kapustné listy na zmiernenie bolesti zubov

Ak vás trápia bolesti zubov alebo zápal ďasien, môžete si na líce priložiť teplý obklad z kapustného listu. Prírodné látky v kapuste môžu pomôcť zmierniť zápal a mierne utlmiť bolesť.

Odporúčame: Bylinky v tehotenstve: Vieš, ktoré ti môžu uškodiť a ktoré pomôcť?

ako si pomôcť pri bolesti prsníkov
Shutterstock®

Užitočné rady, ak chcete vyskúšať kapustový obklad

Týmto spôsobom vám dokáže pomôcť tak biela ako aj červená kapusta. Kapustné listy môžete k časti tela pripevniť gumičkou, čistou gázou, obväzom, inou textíliou, šálom, v prípade prsníkov podprsenkou a v prípade bolesti hlavy čiapkou. Ideálne je totiž aplikovať si kapustné obklady na noc.

Avšak pozor – na obklady z kapustných listov sa snažte využívať predovšetkým bio alebo vo vlastnej záhrade dopestovanú kapustu, nakoľko tá bežne kupovaná býva často postrekovaná, čo na vašej koži môže vyvolať nemalé podráždenia až alergické reakcie. 

Ďalšou radou je, že kapustný zábal je vhodné na postihnuté miesto prikladať teplý, preto je potrebné namáčať ho vopred v teplej vode, prípadne ohrievať na radiátore (nie v mikrovlnnej rúre). 

TIP: Aké využitie má šťava z kapustových listov?

Na záver ešte dodáme, že šťava z organických kapustných listov vám môže poslúžiť na dezinfekciu pleti pri akné, vyrážkach, ranách, odreninách alebo ekzémoch. Pomôže tiež pri ľahších popáleninách alebo, naopak, omrzlinách.

Zdroj úvodnej fotky: pexels.com

Aktualizovaný článok: 02.11.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.10.2018 08:20

Dobré rady, obzvlášť na záver!

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

27.10.2018 13:51

Veľmi dakujem za rady.. Určite vyskúšam na bolesť hlavy . Strašne som zvedavá ,či to pomôže ,lebo už som všetko možné skúšala ,a nič nezaberá ,iba na 2 hodiny liek .. !!!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.