Pamätáte sa ešte na svoje detstvo? Telesná výchova bola vtedy najobľúbenejším predmetom, na ktorý sa deti tešili a pohyb bol bežnou súčasťou vášho dňa. Vtedy nebol problém niekoľko hodín hrať futbal alebo skákať gumu. Dnes by sme to podaktorí zvládli už len s problémami alebo vôbec.
Sedavý spôsob život, v ktorom trávime v kancelárii na jednom mieste príliš veľa času a zo stoličky sa zdvihneme, len ak si musíme odskočiť, nie je pre ohybnosť nášho tela ideálny a zanecháva na ňom svoju daň. My však hovoríme, že nikdy nie je neskoro na to, aby sme ho rozhýbali. Naučte sa, ako spraviť šnúru v ktoromkoľvek veku!
Panva v strese
To, že sedíme za počítačom v práci osem hodín, sedíme za volantom a napokon aj doma pred telkou, naše telo nepochybne cíti. Ani naše kosti a svaly sa nebudú ohýbať ako guma, pokiaľ ich nerozhýbeme. Ak máte sedavé zamestnanie a teda väčšinu dňa sa nehýbete, je pravdepodobné, že vaša panva, boky a svaly sú akýmsi hromozvodom stresu a napätia. Nič však nie je stratené, keď sa začnete hýbať, pravidelne preťahovať a využívať vhodné cviky; kosti aj svaly budú zrazu oveľa ohybnejšie a prispôsobivejšie a ani šnúra nebude nemožná.
Zaujme ťa: Ako na správne držanie tela? S týmito tipmi to hravo zvládneš!
Jogou do šnúry
Na pretiahnutie celého tela je nepochybne skvelá veľmi populárna joga, obzvlášť niektoré z jej pozícií. Ak chcete docieliť šnúru, práve joga je správna cesta. Skúste sa inšpirovať cvikmi, zhrnutými v koláži vyššie, od cvičiteľky z Pinterestu.
- Začnite s hlbokým predklonom, pričom ruky by mali byť až na podložke a hlava čo najbližšie ku kolenám. Nikdy sa však nepreceňujte a choďte len tam, kam vás vaše telo pustí. Ak to nie je príliš ďaleko, dajte si pauzu a skúste to opäť na druhý deň. Uvidíte, že budete každým dňom ku kolenám bližšie.
- Vynikajúcim základným cvikom je aj motýlik, čo je sed so spojenými chodidlami. Chvíľu seďte, pritláčajte kolená čo najbližšie k podložke. Potom začnite s kmitaním kolien hore dole, podobne ako to robí motýľ s krídlami. Tento cvik je výborný na rozhýbanie práve bedrových kostí.
- Prejdime k niečomu náročnejšiemu, do pozície polovičného holuba, čo je na obrázku vyššie číslo 5. Jedna noha je zohnutá v kolene vpredu pred trupom tak, aby chodidlo smerovalo k panve. Druhá noha je za telom, kolenom a špičkou k podložke. V pozícii zotrvajte, mali by ste poriadne cítiť, ako sa vám preťahuje svalstvo. Nohy nezabudnite vymeniť.
- Keď už polovičného holuba zvládate ako nič, prejdite do pozície úplného holuba. Predná noha zostáva tam, kde predtým, zadnú však zohýbame v kolene a chodidlo sa snažíme priťahovať k telu. Pomôžeme si záklonom hlavy a rukami, ktorými si prichytíme špičku a zotrváme v pozícii.
Tieto joga pozície by vám mali postupne dopomôcť k oveľa ohybnejšiemu telu a to najmä v partiách, ktoré potrebujeme rozhýbať pre potreby zvládnutia šnúry. Do jej realizácie sa príliš nehrňte, dajte tomu dostatok času. Preťahovacie cviky praktizujte pokojne aj každý deň niekoľko minút aj mesiac bez prestávky. Šnúru začnite skúšať až vtedy, ak sa budete cítiť pripravená.
Vyskúšaj: TOP rada nad zlato: Zisti, ako správne vyčistiť fén alebo štetec!