Darina Veen-Kaššová – poradkyňa v oblasti feng šuej: Poznávanie feng šuej mi otvorilo oči

Feng šuej možno predstavuje staré čínske umenie, ktorého dejiny siahajú hlboko do minulosti, no rozhodne nie je ani v súčasnej dobe zabudnuté. Práve naopak! Nachádza si množstvo fanúšikov naprieč celým svetom a čoraz viac ľudí sa zaujíma o túto tému. Čo si však predstaviť pod pojmom feng šuej? Čo by mal človek o ňom vedieť a prečo? Tieto aj mnohé ďalšie otázky nám v dnešnom článku zodpovie Darina Veen-Kaššová, ktorá sa naplno venuje poradenstvu a vzdelávaniu v oblasti feng šuej. 

Čo presne by si mal človek predstaviť, keď sa povie feng šuej?

Feng šuej je v podstate umenie zdravého bývania. Učí nás starostlivo si vyberať miesto pre naše bývanie a potom ho cielene a uvážlivo stvárňovať. Je to prastará čínska náuka, v doslovnom preklade znamená „vietor a voda“. Tieto dve prírodne sily reprezentujú energiu, ktorej pôsobenie feng šuej opisuje a využíva. Ide o energiu – životnú silu – v obytných priestoroch. Čím vyššia je hladina energie v priestoroch, tým vitálnejšie sa cítia ľudia, ktorí sa v ňom zdržiavajú. 

Odporúčame: Kaktusové dekorácie do domácnosti: Nechaj sa inšpirovať!

feng šuej odborník

Zdroj: Darina Veen-Kaššová

Vy sa feng šuej priamo zaoberáte. Mohli by ste sa čitateľkám bližšie predstaviť? Čomu presne sa venujete?

Volám sa Darina Veen-Kaššová a pochádzam z Bratislavy, kde som sa narodila a vyštudovala stavebnú fyziku na SVŠT. Už od mladosti ma fascinovala múdrosť východných filozofií, orientálna medicína, akupunktúra a joga. Náhoda a šťastná zhoda okolností ma priviedli ku štúdiu feng šuej na čínskej Akadémii Qing Bai v Holandsku.

V mojej  poradenskej činnosti sa snažím priblížiť ľudom význam tohto čínskeho umenia o harmónii života a bývania a ukázať im, ako ho prakticky uplatňovať v živote. Pomáham im vytvárať si z bytu alebo domu miesto oddychu, regenerácie a radosti, kde sa stopercentne dobre cítia a každý deň čerpajú novú silu pre zdravý a šťastný život. Pôsobím v Holandsku a na Slovensku. Organizujem workshopy, kurzy, semináre, prednášky a poskytujem súkromné konzultácie v angličtine, slovenčine a holandčine. Pravidelne organizujem workshopy v štúdiu Jakaí v Bratislave – v centre vzdelávania a jogy – www.jakai.sk. Vyučujem tiež filozofiu feng šuej na večernej Univerzite v Hágu. 

feng šuej

Zdroj: Darina Veen-Kaššová

Čo vás k tomuto umeniu či učeniu priviedlo?

Pred mnohými rokmi sa mi dostala do rúk kniha o feng šuej. Po rokoch štúdia stavebnej fyziky, ktorá sa zaoberá otázkami šírenia tepla, svetla a zvuku v stavebných konštrukciách a vnútorných priestoroch, ma táto kniha veľmi zaujala. Pri povrchnom posúdení vyzerá pre moderného človeka náuka o živote a dizajne feng šuej ako zmes povier, náboženstva, meditácií, architektúry a akýchsi geometrických pravidiel. Na začiatku som bola trošku podozrievavá a chcela som sa dozvedieť viac, a tak som hľadala ďalšie a ďalšie informácie. Čím viac som sa dozvedela, tým viac ma táto východná filozofia fascinovala. Ponorila som sa do štúdia na čínskej Akadémii „Qing-Bai“ . 

Ovplyvnilo feng šuej nejakým spôsobom váš život. Ak áno, akým?

Poznávanie feng šuej mi v mnohých smeroch otvorilo oči. Všetko, čo sa mi prihodí, považujem za príležitosť sa niečomu naučiť. Pochopila som, že všetko so všetkým súvisí a ja môžem zobrať osud do vlastných rúk uvedomelým stvárnením svojho životného priestoru. Bývam v Holandsku dlhé roky, mám tu manžela a dcéru, ale v srdci zostavám stále Slovenkou, chýba mi rodina, vôňa domova a hory. Pomocou feng šuej sa mi podarilo vytvoriť si v Holandsku krásny a útulný domov, kde sa necítim ako v cudzine, ale cítim sa doma, šťastne, príjemne a v pohode. 

Odporúčame: Rastliny najvhodnejšie do spálne: Toto sú jasní víťazi!

poradenstvo v oblasti feng šuej

Zdroj: Darina Veen-Kaššová

Prečo by sa bežný človek vôbec mal začať zaujímať o feng šuej?

Kde a ako bývame, náš dom, zariadenie a prostredie ovplyvňujú výrazne naše zdravie a pohodu, ale aj náš celkový životný pocit viac, než si bežne myslíme. Sú priestory, ktoré nás unavujú a zle sa v nich cítime, odčerpávajú nám vzácnu životnú energiu. Sú priestory, kde akékoľvek podnikanie viazne v problémoch a trpí i náš osobný život. Kde hľadať príčinu? Kľúč sa nazýva „energia“. Opatreniami feng šuej možno rozprúdiť energiu v dome. Takýmito opatreniami môže byť napríklad správne využívanie miestností, využitie prirodzeného svetla, dobré rozmiestnenie nábytku alebo harmonické usporiadanie farieb, lámp a iných doplnkov. Treba dbať i na orientáciu budovy, polohu vchodu, umiestnenie dvier a okien. Veľkú pozornosť treba venovať spálni a umiestneniu postele, pretože naše zdravie veľmi ovplyvňuje kvalita spánku a miesto, kde človek spí. 

V prípade, že by sa človek chcel o feng šuej dozvedieť niečo viac, alebo ho nejakým spôsobom aj implementovať do života, ako by mal postupovať? Postačí samoštúdium, čítanie kníh, pozeranie videí atď., alebo je vhodnejšie vyhľadať odborné poradenstvo?

O feng šuej je toho napísaného veľa, na internete aj v časopisoch. Vždy je dobré prečítať si knihu alebo pozrieť video, ak sa chcete dozvedieť viacej. Odporúčam knihu Gunther Sator – Feng šuej alebo Simon Brown – Feng šuej pre šťastný život. Zvážte i účasť na workshope alebo kurze, kde pod odborným vedením zvládnete základné princípy a koncepty.

Ak však chcete implementovať feng šuej priamo doma alebo v byte a robiť cielené zmeny, je lepšie vyhľadať odborné poradenstvo. Prípadne otázky napíšte v slovenčine na email darina@feng-shui-design.nl. Rada vám odpoviem.

Viac informácií nájdete na www.feng-shui-design.nl/en

Pozri aj: Ako zariadiť kúpeľňu v byte či dome? Vytvor si svoj Feng Šuej ideál!

2 komentárov
QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 08:21

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 08:21

1

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE