Liečba helioterapiou: Vieš, prečo sa bez nej nezaobídeme?

Tento druh terapie, tiež nazývaný aj ako svetelná terapia, sa praktizuje už od čias Grékov. V gréckej mytológii bol Helios bohom slnka a na svojom voze každé ráno preháňal slnko po oblohe. I významný lekár Hippokrates bol veľkým zástancom liečivých vlastností slnka. Kontrolované a mierne vystavovanie slnečnému žiareniu pomáha našej pokožke, kostiam a duševnému zdraviu. Ak teda premýšľate, kam tento rok na dovolenku, my vám dáme dôvody, prečo sa ísť slniť k moru.

Pozri aj: Pociťuješ vyčerpanie organizmu? Povieme ti, ako okamžite dobiť energiu!

Čo je to helioterapia?

Zdroj: Shutterstock®

Čo je to helioterapia?

Celá veda okolo helioterapie je veľmi jednoduchá. Najlepšie na tom je, že je zadarmo. Všetko, čo potrebujete, je čerstvý vzduch a slnko. No a na spríjemnenie ešte nejaký ten chladený nápoj do ruky a pohodlné lehátko. Helioterapia je holistický prístup, ktorý sa opiera o liečivú energiu svetla, ktorá je v dnešnej modernej dobe trochu zabudnutá. Táto terapia tiež využíva schopnosť slnečného žiarenia regulovať hladinu vitamínu D, a tak udržiavať organizmus zdravý a myseľ čistú.

Neprehliadni: Poznáš tieto riziká sexu v horúčavách? O tomto si možno ani netušila!

Vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

Na čo je vitamín D?

Hovorí sa mu i slnečný vitamín, pretože najlepším zdrojom pre získanie tohto vitamínu je práve slnko. Celé tri štvrtiny roka, s výnimkou letných mesiacov, ho máme v tele nedostatok. Vitamín D je v skutočnosti látkou oveľa vyššieho významu, ako si myslíme. Jedná sa o hormón, ktorý komplexne pôsobí na celý organizmus, a to nielen počas detstva a vývinu, ale aj v dospelosti. Okrem správneho vývoja a rastu kostí, zubov významne vplýva na imunitu, správne fungovanie svalov i na celkovú psychickú a fyzickú pohodu. Optimálna hladina vitamínu D v našom tele napomáha k lepšiemu regulovaniu hladiny cukru v krvi, cholesterolu, podporuje imunitný systém a zlepšuje náladu. Nedostatočné množstvo tohto slnečného vitamínu spôsobuje bolesti kostí a svalov, únavu, dokonca môže viesť k zlomeninám.

Zázračné slnko

Zdroj: Shutterstock®

Zázračné slnko

Okrem dobrej nálady, pekne opálenej pokožky, potrebnej dávky vitamínu D slnečné lúče obsahujú i ďalšie významné látky pre náš organizmus. Železo, horčík, uhlík, sodík – nechajme tieto základné minerálne látky preniknúť do nášho tela príjemnejším spôsobom ako vo forme tabliet.

Pozri aj:  Módna inšpirácia na leto od celebrít: Ktoré trendy sú dominantné?

Kedy sa pustiť do helioterapie?

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa pustiť do helioterapie?

Najlepší čas, kedy vystaviť svoju pokožku slnečnému žiareniu, je v raňajších hodinách a v popoludňajších hodinách, v podvečer. V tomto čase na telo dopadá UVA žiarenie, ktoré je považované za menej nebezpečné a je práve vhodné pre tvorbu vitamínu D.  Najmä počas obeda a v čase medzi desiatou a šestnástou hodinou, kedy sa cez atmosféru dostáva nebezpečné žiarenie UVB, nie je vhodné vystavovať vašu pokožku slnku. Toto žiarenie môže spôsobiť akútne a chronické poškodenie kože, spáleniny, nadmernú pigmentáciu, rakovinu kože. Stále sa však nezabúdajte natierať krémom s ochranným faktorom. 

Všetko s mierou

Zdroj: Shutterstock®

Všetko s mierou

Ak máte pokožku ako Snehulienka a hneď sa spálite pri pobyte na slnku, nezúfajte. Aj vy môžete získať potrebnú dávku vitamínu D zo slnečného žiarenia. Dôležité je neprehnať to. Začnite krátkymi, a to desať až pätnásť minútovými pobytmi na slnku. Tento čas je vlastne aj potrebný na to, aby sa vaše telo začalo „dobíjať” vitamínom D. Keď vaša pokožka chytí jemné opálenie, môžete postupne túto dobu predlžovať. Ak ste skôr južanský typ s tmavšou pokožkou, potrebujete viac ako štvrť hodiny na to, aby vaše telo využilo zdravotné výhody slnečných lúčov.

Faktor pocitu

Zdroj: Shutterstock®

Faktor dobrého pocitu

Krásne opálená a zdravá pokožka, horúci piesok medzi prstami, slaná vôňa mora zmiešaná s vôňou opaľovacieho krému, jemný morský vánok – toto všetko má vplyv na našu myseľ. Vitamín D takisto pomáha regulovať spánok, takže nebuďte prekvapení, keď po celom dni ležania na pláži budete chcieť najradšej vliezť do postele.

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.07.2019 06:19

Všetko s mierou! Vitamín D je však ako mnohé iné naozaj veľmi dôležitý pre organizmus.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.07.2019 21:56

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE