Myšlienka knihy rekordov sa zrodila začiatkom 50. rokov 20. storočia, keď sa sir Hugh Beaver, generálny riaditeľ pivovaru Guinness, zúčastnil streleckej párty v grófstve Wexford. On a jeho hostitelia hádali, ktorý z vtákov v Európe je najrýchlejší. Odpoveď ale v žiadnej referenčnej knihe nenašli. V roku 1954 Sir Hugh, pripomínajúc si argumentáciu počas streleckej udalosti, vyzval dvojičky Norrisa a Rossa McWhirterovcov, aby zostavili knihu faktov a čísel. Spoločnosť Guinness Superlatives bola založená 30. novembra a kancelária bola zriadená v dvoch izbách v telocvični na najvyššom poschodí domu Ludgate House, 107 Fleet Street.
Po počiatočnej fáze výskumu sa začala písať kniha, ktorá trvala dokopy niečo vyše 13 týždňov, vrátane víkendov a sviatkov. McWhirterovci vtedy ani netušili, že pracujú na knihe, ktorá sa stane najlepšie predávajúcou všetkých čias a jednou z najuznávanejších a najdôveryhodnejších na svete.
Dodnes bola kniha vydaná v 100 krajinách a 23 jazykoch. Medzinárodná frančíza rozšírila popularitu mimo tlače aj na televízne seriály, múzeá a viedla k tomu, že Guinness World Records sa stal primárnou medzinárodnou autoritou v oblasti katalogizácie a overovania svetových rekordov. Organizácia zamestnáva i úradných sudcov, ktorí sú oprávnení overovať pravosť nastavenia a porušenia záznamov.
Najdlhší, najmenší, najväčší
Prelomenie svetového rekordu si nevyžaduje vždy obrovské zručnosti alebo jedinečnú vlastnosť, s ktorou ste sa narodili. Niektoré z kategórií sú naozaj zvláštne. A možno i trochu nepodstatné a hlúpe. Najdlhšie podanie a potrasenie rukou na svete. Fotografia s najväčším počtom dievčat v bikinách. Točenie basketbalovej lopty na hrote zubnej kefky. Najviac pohárov zjedenej majonézy za tri minúty.
Poďte sa s nami pozrieť (a zasmiať) na niekoľkých ďalších zápisoch v Guinnessovej knihe rekordov. Alebo sa necháte i inšpirovať?
Pozri aj: 10 najbohatších mužov sveta: Aká je hodnota ich majetku a čím sa živia?
Galéria: Najzvláštnejšie svetové rekordy
Najdlhšie vlasy
Táto indická Rapunzel, 17-ročná Nilanshi Patel, dosiahla v roku 2019 svetový rekord za najdlhšie vlasy v kategórii tínedžer – s dĺžkou 190 cm. V roku 2018 si zaslúžila zápis do knihy v rovnakej kategórii s dĺžkou 170,5 cm. A aký je jej recept na dlhé vlasy? Nilanshi ho neprezradila, len povedala, že jej mama pripravuje olej na vlasy z tajných prísad. Čo sa týka starostlivosti o vlasy, Nilanshi uviedla, že si umýva vlasy raz týždenne a jej vlasy asi pol hodiny schnú a hodinu ich rozčesáva.