Čo by ste povedali na dubákovú praženicu ako predjedlo, lokšovú polievku, ako hlavné jedlo jahňací perkelt, potom tatranský krémeš a niečo zo špajzy – hriatô s medom?
Toto všetko a ďalších takmer 150 receptov nájdete v novinke Poklady slovenskej kuchyne – tentoraz zo Spiša, Gemera, Tatier a Zamaguria.
Ak ste si obľúbili sériu kuchárskych kníh Poklady slovenskej kuchyne, máte už šiesty diel do zbierky. Nájdete v nej opäť prekvapivo pestré kulinárske dedičstvo našich predkov. Recepty všeobecne známe a obľúbené, ale aj dávno zabudnuté skvosty, ktoré autorka Silvia Pilková objavila v zapadnutých kútoch Slovenska alebo starých rodinných archívoch.
Všetci poznáme spišské párky, ale len málokto vie, že vznikli v meste pod Spišským hradom – v Spišskom podhradí.
Pôvodný recept sa nezachoval, vieme však, že na spiske parki sa používala bravčovina a teľacina, a plnili sa do husacích črievok, ohrievali sa (nevarili), podávali s s chrenom, horčicou, rožkom a zapíjali vínom, či pivom.
Takýchto zaujímavostí, ale naj Silvia Pilková viedla dva roky dve výborné reštaurácie, kde prešla všetkými pozíciami. Istý čas pracovala v reštauráciách v Moskve, Prahe a vo Viedni a zvyšok času zbierala skúsenosti v Bratislave.
Vyskúšajte recept na Mrkvový koláč
Cesto
1 a 1/2 hrnčeka cukru
4 vajcia
3/4 hrnčeka oleja
2 hrnčeky polohrubej múky
1 prášok do pečiva
1 lyžička škorice
4 hrnčeky strúhanej mrkvy
3/4 hrnčeka nasekaných orechov
Poleva
120 g masla
250 g jemného tvarohu
1 hrnček práškového cukru
1 vanilkový cukor
nastrúhaná čokoláda podľa chuti
Postup:
Všetky suroviny na cesto spolu dobre premiešame a vylejeme na vymastený plech vysypaný múkou. Pečieme asi 25 minút pri teplote 180 °C. Upečený koláč vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Tvaroh vymiešame s maslom, cukrom a vanilkovým cukrom do peny a natrieme na vychladnutý plát cesta. Vrch môžeme ozdobiť nastrúhanou čokoládou a dáme stuhnúť do chladničky.
Viac receptov nájdete v novinke Poklady slovenskej kuchyne – Spiš, Gemer, Tatry a Zamagurie.