Sauna, či saunovanie je vo všeobecnosti považované za zdraviu prospešné.
Čítame o tom, ako pomáha odstraňovať toxíny, redukuje celulitídu, či blahodárne vplýva na naše zdravie tým princípom, že pot čistí naše telo.
V zásade sa nikde nepíše o nevýhodách, či negatívnych vplyvoch. Preto sme si zobrali tému sauny pod drobnohľad.
Odporúčame prečítať: Nápoje, ktoré podporujú vaše zdravie
Termín sauna označuje miestnosť, ktorá prostredníctvom suchého alebo vlhkého tepla pomáha zrelaxovať telo a myseľ. Podľa hodnotení v rámci vedeckej literatúry sa skúma najmä ich vplyv na znižovanie srdcového zlyhania, či pomoc pri optimalizácii krvného tlaku.
Ďalšími výhodami tepla sú najmä:
Teplo zvyšuje objem plazmy a prekrvenie srdca. To má sa následok zníženie kardiovaskulárnych chorôb a znižovanie srdcovej frekvencie pri vysokej záťaži. Tým prospieva najmä vrcholovým športovcom.
Zvyšuje prietok krvi. Odstraňuje vedľajšie metabolické produkty ako kyselinu mliečnu.
Zvýšená citlivosť inzulínu, čo dáva nádej najmä diabetickým pacientom.
Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad.
Zrýchľuje metabolizmus organizmu, pôsobí protizápalovo a baktericídne. Sauna pomáha aj proti niektorým typom alergií, kvasinkovým a hubovým infekciám, ekzémom, akné a iným kožným ochoreniam. Má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest. Zároveň pôsobí upokojujúco a relaxačne.
Kedy sauna nie je vhodná :
Kontraindikáciou je tehotenstvo. Vtedy sa sauna neodporúča.
Návštevu sauny treba zvážiť, aj ak trpíte chorobami ako angina pectoris, alebo ste prekonali infarkt myokardu. Určite nechoďte do sauny pod vplyvom alkoholu.
Odporúčaná doba saunovania je 1x týždenne, po 90 až 120 minút.
Odporúčame prečítať: Víno - elixír života
thinkstockphotos.com
pinterest.com