Ako odhalíš nedostatok tekutín v tele? Prezradí ti to farba moču!

Voda hrá v ľudskom organizme dôležitú úlohu, pretože je kľúčom k jeho správnej a stopercentnej funkčnosti. Nedostatok tekutín v tele vedie k obmedzeniu ako mentálnych, tak i fyzických procesov, medzi ktoré patria napríklad aj športový výkon či sústredenosť aj pamäť. Našťastie existuje indikátor, ktorý odhalí, že váš pitný režim zlyháva pomerne jednoducho, rýchlo a spoľahlivo. Verte či nie, týmto indikátorom je farba moču.

Stačí sa vycikať

Na to, aby sme odhalili dehydratáciu organizmu nepotrebujete žiadne papieriky ani iné pomôcky z obchodu či z lekárne. Dokonca na to nepotrebujete ani len misku, pretože úplne postačí, keď sa vycikáte do záchoda s čistou vodou. Áno, voda farbu moču mierne rozriedi, no podľa odborníkov vám i tak postačí jeden jediný pohľad do záchodovej misy na to, aby ste zistili či pijete priveľa, dostatočne alebo príliš málo. Táto infografika všetko dokonale vysvetľuje.

Pozri aj: Mlieko s cesnakom – údajne zdravá pochúťka, pri ktorej idú predsudky bokom. No je to tak?

Galéria: Farba moču ako indikátor dehydratácie

Čo hovorí farba moču?

  • Transparentná farba moču signalizuje, že telo je hydratované až príliš. Dajte si od vody chvíľku pauzu.
  • Moč, ktorý farbou pripomína jemne zafarbenú žltú citronádu je takpovediac optimálny. Na svojom pitnom režime nič nemeňte. 
  • Ak váš moč farbou pripomína bledšie pivo, stále sa niet čoho obávať. Pitný režim je takmer dokonalý.
  • Jantárová farba moču signalizuje, že je čas napiť sa vody. Znamená miernu dehydratáciu.
  • Ak je váš moč sfarbený približne do sýto oranžova, ste dehydratovaní a musíte doplniť tekutiny. Okamžite.

Iné sfarbenie moču

Ak je váš moč sfarbený inak ako dožlta či oranžova, pravdepodobne nie je dôvod panikáriť. Môže to byť tým, že ste zjedli niečo, čo sfarbuje moč. Medzi takéto potraviny a nápoje patria čučoriedky, mrkva, potravinárske farbivá, rebarbora, repa či špargľa. Niekedy majú sfarbenie moču na rováši rôzne lieky, no môže to byť aj signál ochorení či ich sprievodný jav. Ak čudné sfarbenie moču sprevádza rybí zápach, bolesť v podbrušku, horúčka či dezorientácia, navštívte lekára.

Odporúčame: Obhrýzanie nechtov či ponocovanie: Vieš, ako sa zbaviť zlozvyku?

vzorka moču

Zdroj: Shutterstock®

Ako vyzerá poctivá hydratácia?

Na záver si povieme niečo o tom, ako doplniť do tela tekutiny rýchlo a najmä účinne. Vo všeobecnosti by mal dospelý človek vypiť 2 až 3 litre tekutín v závislosti od pohlavia, ale i fyzickej aktivity, ktorú počas dňa vykonáva. Najlepšie je telo pravidelne zásobovať obyčajnou vodou z vodovodu alebo neperlivými balenými vodami, no výborné sú aj nesladené čaje či 100-percentná šťava z ovocia a zeleniny bez akýchkoľvek aditív.

Telo môžete hydratovať aj prostredníctvom jedla, ktoré spadá pod najlepšie prírodné diuretiká. Vysoký obsah vody majú paradajky, červený melón, jahody, uhorky či ľadový šalát. Obmedzujte pritom alkohol, kofeín a príliš slané a sladké jedlá, ktoré na organizmus pôsobia dehydratačne. Počas celého dňa dodržujte pitný režim – majte po ruke fľašu s vodou a keď cvičíte či športujete, doprajte si pokojne aj dvojnásobnú dávku.

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

05.08.2020 06:44

Poučný článok, ďakujem!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

05.08.2020 09:39

dobre vedieť:)

Vaše meno:

Adriena Krzeminská

Adriena Krzeminská

05.08.2020 12:17

Ja sa snažím piť denne tak 2.5 litra čistej vody, čo si myslím, že je optimálne v mojom veku.

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

05.08.2020 22:41

Presne tak :) snažím sa piť dostatočne, niekedy to aj preženiem samozrejme počas dňa, ale dodržiavam pravidelný pitný režim. Všetko je ale fajn s mierou, nepreháňať to ani s tekutinami. . .aby to nebolo viac na škodu. Pociťujem ale rozdiel, ak vypijem o liter, dva litre menej ako obyčajne... som zvyknutá prijímať dostatočné množstvo vody počas dňa.

Vaše meno:

Renáta Gallerová

Renáta Gallerová

07.08.2020 21:39

Pitný režim sa snažím dodržiavať, hlavne aj teraz v lete... No nezabudnem sa sem-tam pozrieť do WC akú mám farbu moču...Ďakujem za poučný článok....

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

24.08.2020 18:17


Neviem koľko za deň príjmem tekutín ,ale pijem hlavne keď je teplo a čo mi telo dovolí.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

24.10.2020 14:52

Tak to som nevedel

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE