Voda hrá v ľudskom organizme dôležitú úlohu, pretože je kľúčom k jeho správnej a stopercentnej funkčnosti. Nedostatok tekutín v tele vedie k obmedzeniu ako mentálnych, tak i fyzických procesov, medzi ktoré patria napríklad aj športový výkon či sústredenosť aj pamäť. Našťastie existuje indikátor, ktorý odhalí, že váš pitný režim zlyháva pomerne jednoducho, rýchlo a spoľahlivo. Verte či nie, týmto indikátorom je farba moču.
Stačí sa vycikať
Na to, aby sme odhalili dehydratáciu organizmu nepotrebujete žiadne papieriky ani iné pomôcky z obchodu či z lekárne. Dokonca na to nepotrebujete ani len misku, pretože úplne postačí, keď sa vycikáte do záchoda s čistou vodou. Áno, voda farbu moču mierne rozriedi, no podľa odborníkov vám i tak postačí jeden jediný pohľad do záchodovej misy na to, aby ste zistili či pijete priveľa, dostatočne alebo príliš málo. Táto infografika všetko dokonale vysvetľuje.
Pozri aj: Mlieko s cesnakom – údajne zdravá pochúťka, pri ktorej idú predsudky bokom. No je to tak?
Galéria: Farba moču ako indikátor dehydratácie
Čo hovorí farba moču?
- Transparentná farba moču signalizuje, že telo je hydratované až príliš. Dajte si od vody chvíľku pauzu.
- Moč, ktorý farbou pripomína jemne zafarbenú žltú citronádu je takpovediac optimálny. Na svojom pitnom režime nič nemeňte.
- Ak váš moč farbou pripomína bledšie pivo, stále sa niet čoho obávať. Pitný režim je takmer dokonalý.
- Jantárová farba moču signalizuje, že je čas napiť sa vody. Znamená miernu dehydratáciu.
- Ak je váš moč sfarbený približne do sýto oranžova, ste dehydratovaní a musíte doplniť tekutiny. Okamžite.
Iné sfarbenie moču
Ak je váš moč sfarbený inak ako dožlta či oranžova, pravdepodobne nie je dôvod panikáriť. Môže to byť tým, že ste zjedli niečo, čo sfarbuje moč. Medzi takéto potraviny a nápoje patria čučoriedky, mrkva, potravinárske farbivá, rebarbora, repa či špargľa. Niekedy majú sfarbenie moču na rováši rôzne lieky, no môže to byť aj signál ochorení či ich sprievodný jav. Ak čudné sfarbenie moču sprevádza rybí zápach, bolesť v podbrušku, horúčka či dezorientácia, navštívte lekára.
Odporúčame: Obhrýzanie nechtov či ponocovanie: Vieš, ako sa zbaviť zlozvyku?
Ako vyzerá poctivá hydratácia?
Na záver si povieme niečo o tom, ako doplniť do tela tekutiny rýchlo a najmä účinne. Vo všeobecnosti by mal dospelý človek vypiť 2 až 3 litre tekutín v závislosti od pohlavia, ale i fyzickej aktivity, ktorú počas dňa vykonáva. Najlepšie je telo pravidelne zásobovať obyčajnou vodou z vodovodu alebo neperlivými balenými vodami, no výborné sú aj nesladené čaje či 100-percentná šťava z ovocia a zeleniny bez akýchkoľvek aditív.
Telo môžete hydratovať aj prostredníctvom jedla, ktoré spadá pod najlepšie prírodné diuretiká. Vysoký obsah vody majú paradajky, červený melón, jahody, uhorky či ľadový šalát. Obmedzujte pritom alkohol, kofeín a príliš slané a sladké jedlá, ktoré na organizmus pôsobia dehydratačne. Počas celého dňa dodržujte pitný režim – majte po ruke fľašu s vodou a keď cvičíte či športujete, doprajte si pokojne aj dvojnásobnú dávku.