Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že viac ako tri milióny úmrtí ročne zaviní práve alkohol, pričom väčšina obetí tejto návykovej látky sú muži. Z toho vyplýva, že väčšinou musíme život s alkoholikom trpieť my, ženy. Ako takýto život s osobou závislou od alkoholu zvládať, aby nebolo ohrozené vaše bezpečie a bezpečie vašej rodiny?
Chronické ochorenie
Alkoholizmus v prvom rade nikdy netreba brať na ľahkú váhu. Ide totiž o uznané chronické a dlhodobé ochorenie, nad ktorým väčšinou pacient nemá žiadnu moc, respektíve ho nedokáže kontrolovať. Chuť napiť sa alkoholu je silnejšia než on sám, a to napriek tomu, že dokonale pozná všetky riziká, ktorým vystavuje seba aj svojich blízkych.
Ani liečba alkoholizmu nie je jednoduchá a vyliečenie zázračne nepríde zo dňa na deň. Opäť ide o dlhodobý proces, ktorý môže trvať dlhé roky. Niektorí vyliečení alkoholici sa napríklad vrátia k alkoholizmu aj po desiatkach rokov, čo znamená, že sa nikdy skutočne nevyliečili.
Inšpiruj sa: Na čo použiť vodu z varených vajec? Budeš prekvapená, aké má využitie
Alkoholizmus a násilie
Agresivitu, ktorá prichádza u alkoholika v stave opitosti alebo keď prežíva abstinenčné príznaky, si zväčša štatisticky odnesú tí najbližší, teda rodina. Ohrození nie sú však len samotní členovia rodiny, ale aj celá domácnosť. Alkoholik v rodine sa môže podpísať na celkových financiách rodiny, ale aj na zdraví — fyzickom i mentálnom.
Rodinní príslušníci alkoholikov (vrátane detí) často upadajú do úzkostných až depresívnych stavov a v neposlednom rade prichádza v domácnostiach s alkoholikom aj k fyzickému násiliu. Deti, ktoré vyrastali v domácnosti s osobou závislou od alkoholu, majú tiež sklony k alkoholizmu v dospelom veku.
Ako žiť s alkoholikom?
Bez ohľadu na to, či je vo vašej domácnosti alkoholikom muž alebo žena, mali by ste v každom prípade vždy najskôr zohľadňovať svoje bezpečie a bezpečie ostatných členov rodiny, a to najmä ak sú v domácnosti maloleté deti. Ak je najhoršie, neváhajte svoje deti či domácich miláčikov, čo sú členovia rodiny, ktorí sa nevedia brániť sami, premiestniť na bezpečné miesto aspoň dočasne.
Dôležité je aj alkoholikovi zamedziť prístup k rodinným financiám, aby sa nestalo, že sa jedného dňa zobudíte a z vašich úspor nezostane vôbec nič. V neposlednom rade nikdy problém neignorujte, rozprávajte sa o ňom s vaším alkoholickým druhom či družkou a ak nepomôže ani to, poproste blízkych, aby vám pomohli a naliehali na liečbu spolu s vami. Alkoholici by sa mali liečiť a ak je to nutné, zaistite pre svojho rodinného člena s týmto problémom vhodné liečenie či terapiu.
A čo život s abstinujúcim alkoholikom? Bude od vás potrebovať najmä nekonečnú podporu a nielen od vás, ale od všetkých členov rodiny aj blízkych priateľov. Aj liečba alkoholizmu je behom na dlhé trate, počas ktorého celkom určite prídu aj ťažké časy, napríklad vo forme relapsu.
Pozri aj: Ako si vybrať ananás, ktorý je zrelý? Jediný trik, ktorý potrebuješ ovládať!