Existuje obrovské množstvo rôznych známych terapií a veríme, že aspoň s jednou z nich máte svoju skúsenosť aj vy. Menej známou formou terapie je ale terapia, ktorú sme sa rozhodli vám dnes predstaviť.
Apiterapia je vzácna terapia, ktorú väčšina z nás podstupuje bez toho, aby o tom vôbec vedela. Pozrite sa s nami na jej účinky!
Využívate rôzne včelie produkty?
Isto nám dáte za pravdu, že vlastnosti včelích produktov a ich účinky na ľudský organizmus sú nenahraditeľné. Včelie produkty však nie sú len med, vosk či propolis. Včely nám dávajú oveľa väčšie bohatstvo než si uvedomujeme.
Od obnôžkového peľu a pergy, cez materskú kašičku a medovinu, až po trúdie mlieko a včelí jed. Apiterapia (api – včela, therapeia – liečba) vznikla ako podporná terapia pri najrôznejších problémoch, tak telesných, ako aj psychických, a hovorí sa o nej ako o mimoriadne efektívnej metóde, na konci ktorej je výrazné zlepšenie zdravotného stavu.
Čo obsahujú včelie produkty?
- Med obsahuje enzýmy, vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu podporovať imunitný systém a pomáhať pri hojení rán.
- Peľ je bohatý na bielkoviny, vitamíny, minerály a enzýmy, a je známy svojimi protizápalovými a antioxidantovými účinkami. Obsahuje viac ako 250 rôznych látok.
- Propolis je prírodný liek, ktorý včely využívajú na dezinfekciu úľov. Obsahuje rôzne zlúčeniny s antimikrobiálnymi a protizápalovými účinkami.
- Včelí vosk je používaný v kozmetike na hydratáciu a ochranu pokožky.
- Včelí jed obsahuje rôzne proteíny a peptidy, ktoré majú protizápalové účinky a môžu pomáhať pri zmiernení bolesti.
- Materská kašička je výživná látka produkovaná včelami pre kŕmenie lariev a včelej matky. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, vitamíny, minerály, enzýmy a ďalšie bioaktívne zlúčeniny.
Odporúčame: Oslaď si život zdravou formou a priprav si medovo-mandľový snack
Poznáte apiterapiu?
Apiterapiu objavil lekár Philipp Tertsch, uvádzaný aj ako Filip Terč, a v mnohých krajinách (napríklad v Rusku alebo Izraeli) je už uznaná ako plnohodnotný medicínsky odbor. Môže zahŕňať medový zábal alebo dezinfekciu v podobe propolisu, ako aj materskú včeliu kašičku v kozmetike či vosk s čiastočkami včelieho peľu, ktorý uľaví dýchacím cestám.
Súčasťou tejto terapie je však aj nasávať cez masku vzduch z úľov (apiresterapia alebo aeroapiterapia), pričom špeciálne zariadenie býva nainštalované na hornej časti úľa. A áno, hneď aj vyvrátime vašu obavu – maska je špeciálne vytvorená tak, aby nedošlo ku kontaktu včely a človeka inhalujúceho vzduch od včiel. Teplota vdychovaného vzduchu je približne 36 °C.
Odporúčame: Rakovina kože ohrozuje každého z nás. Tu je 7 hlavných zásad prevencie!
Aplikácia včelieho jedu
Neodmysliteľnou súčasťou apiterapie je aj aplikácia včelieho jedu, takzvaná apitoxínoterapia. Čoraz väčšie sympatie ľudí voči apiterapii len dokazujú náš postupný návrat k prírode. A to je dobre. Veď je to jednoznačne ten najsilnejší, rokmi osvedčený liek na všetky choroby.
O apiterapii sa dokonca hovorí ako o najstaršej liečebnej metóde, akú kedy ľudstvo využívalo. Táto metóda je pre ľudí o to vzácnejšia, že včely, ako vieme, sú už v dnešnej dobe ohrozeným druhom.
Pozri aj: Májová bryndza: Čo by si mala vedieť o tomto slovenskom poklade?
Pre koho je apiterapia určená?
- pre ľudí, trpiacich autoimunitnými ochoreniami (skleróza multiplex, cukrovka, alergie),
- pre celiatikov (tu pomáha predovšetkým propolis, ktorý má blahodarný vplyv na tenké črevo),
- pre ľudí, ktorí sa liečia na zápal pľúc, astmu a bronchitídu (zápal priedušiek),
- pre pacientov, bojujúcich s rakovinou,
- pre ľudí, ktorých trápia bolesti hlavy, Alzheimerova choroba, nespavosť, slabosť a depresie,
- pre reumatikov (využíva sa najmä včelí jed, ktorý je tým najúčinnejším liekom, pochádzajúcim od včely, ale pozor – aplikuje sa len pod dohľadom lekára, keďže ide o riadené bodnutie včelou!),
- pre ľudí, trpiacich opakovanými zápalmi močových ciest (pomáha hlavne perga, čo je prírodné probiotikum).
Odporúčame: Kurkumín – poklad pre tvoje zdravie a vitalitu. Kde ho hľadať?
Pre koho apiterapia nie je vhodná?
Naopak, absolútne nevhodná je apiterapia pre ľudí, ktorí trpia alergiou na propolis. Ak vás táto včelia metóda liečby zaujala, na viacerých miestach v rámci Slovenska môžete nájsť včelíny, kde túto terapiu praktizujú.
Alebo sa jednoducho zásobte tým najlepším, čo nám vedia včielky dopriať – kvalitným medom, propolisom či produktami s materskou kašičkou. Včely, hoci bez titulu MUDr., sú lekárky na nezaplatenie. Povýšte aj vy ich význam a užitočnosť na vyššiu úroveň a pomôžte si vďaka neuveriteľnej sile prírody!
Aktualizovaný článok: 11.6.2023