Asi by sme medzi nami len márne hľadali niekoho, kto nikdy neochutnal červené alebo čierne ríbezle. Teda, možno niekto taký sa nájde, avšak nakoľko sú ríbezle bežne pestované, je to menej pravdepodobné. Ich pôvod môžeme hľadať v strednej a východnej Európe, náramne sa im darí predovšetkým v oblastiach s miernym podnebím. Vedeli ste však, že už od 16. storočia sa ríbezle používajú aj na liečebné účely? Síce majú kyslejšiu chuť, no to by vás nemalo odradiť od toho, aby ste si tieto bobuľky počas sezóny vychutnali v dostatočnej miere. Dokonca sa v minulosti na liečebné účely nepoužívali len plody, ale aj samotné listy ríbezle.
Čo sú ríbezle?
Malé bobuľky vo veľkosti perly obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý ako vieme, podporuje náš imunitný systém. Existujú však 3 základné druhy ríbezlí – červené, čierne a biele. Červené sa u nás vyskytujú najčastejšie, no ani čierne za nimi nezaostávajú. No čo sa týka bielych, tak tie sú akousi raritou a sú skôr vzácnejšie. Avšak, ak sa rozhodujete, ktoré si zasadiť na záhrade, tak biele sú skvelou voľbou. Na rozdiel od červených sú oveľa sladšie, čo rozhodne ocenia deti, ktoré neobľubujú príliš kyslé ovocie.
Červené ríbezle majú priesvitnú červenú farbu. Vo svojom vnútri ukrývajú dužinu a šťavu s malými jedlými semenami. Čím však tieto bobuľky vynikajú?
Pozri aj: Pri kandidóze pomôže protikvasinková diéta. Aké sú jej hlavné zásady?
Čo obsahujú červené ríbezle?
Červené ríbezle sú častokrát označované aj ako multivitamínové pilulky z prírody, pretože obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Zaujímavosťou je, že červené ríbezle obsahujú až 4-krát viac tohto vitamínu než pomaranče. Z hľadiska výživy však môžeme hovoriť aj o ďalších dôležitých látkach, ktoré nám prospievajú. Častokrát sú považované aj za superpotravinu, pretože majú vysoké antioxidačné účinky.
Ak sledujete svoj kalorický príjem, tak by ste mali vedieť, že červené ríbezle majú len 63 kalórií na jednu plnú šálku tohto sezónneho ovocia. Neobsahujú žiadne tuky, no na druhej strane v nich nájdeme 2 g vlákniny a 4 g cukru. V ríbezliach sa nachádzajú ďalšie vitamíny, ako je vitamín B5, vitamín E a z minerálnych látok je to železo, draslík, horčík, mangán, vápnik i niacín.
Aké sú účinky červených ríbezlí?
Červené ríbezle je vhodné dopriať si surové (priamo odtrhnuté), no pri vysokých teplotách alebo až horúčkach je vhodné piť čaj alebo šťavu z nich. Unikátnu silu majú aj pri liečbe problémov s močovými cestami, no pri tomto probléme sa najviac osvedčil čaj z listov ríbezlí. Ríbezle sú podľa odborníkov tiež nápomocné pri obličkových kameňoch, no slúžia aj ako prevencia pred vznikom rakoviny.
- Chránia naše bunky pred vplyvom voľných radikálov
- Posilňujú imunitný systém
- Zlepšujú a posilňujú produkciu hormónov v organizme
- Podporujú svalovú činnosť a funkciu srdca
- Prispievajú k zlepšeniu nálady a upokojujú nervy
- Majú zázračné účinky na trávenie
- Napĺňajú nás pocitom plnosti, a teda držia náš apetít na uzde
- Regulujú hladinu cukru v krvi
- Majú diuretický účinok, čistia naše telo od toxínov
Odporúčame: Višne – podobajú sa na čerešne a predsa sú iné! Prečo si ich dopriať?
Vplyv ríbezlí na pokožku a krásu
Vitamín C nemá pozitívny vplyv len na našu imunitu, ale aj na našu krásu. Tento vitamín totižto podporuje produkciu kolagénu a pomáha udržiavať pokožku zdravú a žiarivú. Málokto vie, že kyselina askorbová sa osvedčila aj pri hojení drobných rán, akné i ďalších kožných problémov. Konzumáciou červených ríbezlí tiež môžete prispieť k zlepšeniu vzhľadu vašich nechtov. Bobuľové ovocie tiež bojuje proti vypadávaniu vlasov – stačí ho pridať do pleťovej masky alebo konzumovať v dostatočnom množstve, aby ste krásu a zdravie pokožky podporili z vnútra.
Tiež sa osvedčila čistá ríbezľová maska, pri ktorej stačí ríbezle jemne popučiť a aplikovať priamo na tvár. Poprípade ich môžete zmiešať s jogurtom alebo vhodným pleťovým olejom.
Sú červené ríbezle pre niekoho nebezpečné?
Popravde, červené ríbezle sú vhodné pre každého bez rozdielu. Vo veľkom množstve by ich však nemali konzumovať tí, ktorí majú citlivý žalúdok. Vysoká dávka vitamínu C by ho mohla podráždiť. Rovnako sa neodporúča ich konzumácia vo veľkej miere alergikom či pri žalúdočných ochoreniach ako je reflux alebo gastritída.
Ak pestujete červené ríbezle aj vo svojej záhrade a neviete čo s nimi, tak si uvarte domáci ríbezľový sirup, ríbezľový džem alebo sa pustite do prípravy ríbezľového vína. Odporúčame však aj nadýchaný ríbezľovo-čokoládový koláč.