Čo zaberá na úzkosť? Dajte jej zbohom prírodnými spôsobmi

Pocity finančnej či rodinnej neistoty, neustále zhony a stres vedú často k nežiadúcim prejavom nášho organizmu, akým je napríklad aj úzkosť. Vedci odhadujú, že viac ako 25 % populácie bojuje s určitým psychickým problémom, čo je už alarmujúce číslo.

 

Práve preto sa stávajú antidepresíva druhým najpredpisovanejším druhom liekov v súčasnosti. Tie však majú veľa vedľajších účinkov, ktoré môžu viesť až k samovražedným sklonom. Preto sa radšej inšpirujte naším článkom a skúste niektorý z prírodných receptov na úzkosť!

 

Čo je to úzkosť?

Pocit úzkosti zrejme zažil už každý človek. Ide o stav nervovej nepohody, kedy sa nám napríklad zrýchli tep, máme pocit, že sa niečo nebezpečné deje, vyschne nám v ústach či strácame koncentráciu. Tieto stavy môže sprevádzať napríklad aj žalúdočná nevoľnosť, závisí to však od človeka. Úzkosť si však nemusíme vypestovať sami, je dokázané, že sa dá aj zdediť.

Je dôležité poznamenať, že keď pociťujete úzkosť len veľmi sporadicky, nemusí ísť automaticky o poruchu. Venujte svojím pocitom pozornosť a snažte sa upokojiť spôsobom, ktorý vám vyhovuje najviac. V prípade, že neviete, ako na to, inšpirujte sa.

Pozri aj: Dámy, alkohol nám pre tieto závažné dôvody neprospieva!

stavy úzkosti

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb a meditácia

Okrem prírodných liečiv, ku ktorým sa dostaneme o chvíľku, zaberá na úzkosť aj pravidelný pohyb. Pohyb predstavuje naozajstnú oázu pre dušu... Veď je o ňom známe, že produkuje v našom tele endorfíny, teda „hormóny šťastia". Uznajte, aký liek je lepší na úzkosť ako šťastie?

Ak neholdujete športu, skúste to s meditáciou. Stačí 15 minút ráno a 15 večer a bude z vás nový človek. Keď neviete, ako meditovať, skúste iba zhlboka a pravidelne dýchať. Pokojne sa na váš dych zamerajte aspoň minútku každú hodinu.

Ukázalo sa, že dehydratácia a nezdravý životný štýl môžu tiež pridávať našej stresovanej mysli na negativite. Preto sa snažte piť veľa vody a stravovať sa zdravo.

Inšpiruj sa: Navštívte Vietnam: Krásny Saigon, Mekong a vojnové Cu Chi tunely

meditácia na úzkosť zaberá

Zdroj: Shutterstock®

Bylinky nad lieky

Dostávame sa k bylinkám, ktoré takisto zaberajú na úzkosť, pričom svoje telo nezaťažíte žiadnymi chemickými látkami obsiahnutými v liekoch. Pamätajte, že na upkojenie je najlepší teplý čaj, ktorý dokáže s vašou mysľou divy. Ak nemáte nič iné po ruke, postačí aj univerzálny zelený čaj. Ak však chcete niečo účinnejšie, siahnite napríklad po mučenke, známej aj ako passion flower, ktorá má sedatívne vlastnosti a upokojuje hysterické stavy. 

 

Zaujme ťa: Moderné farebné kabáty: Inšpiruj sa a oživ si zimu!

mučenka alias passion flower

Zdroj: Shutterstock®

Ďalším skvelým adeptom na pomoc pri upokojovaní sa je rozchodnica ružová, ktorá podporuje tvorbu pocitu šťastia, pričom potláča únavu a s ňou aj vznik úzkosti.

 

Neprehliadni: Jediný recept na medovníky, ktorý potrebuješ: Mäkkosť ťa prekvapí

rozchodnica ružová spôsobuje šťastie

Zdroj: Shutterstock®

V našich končinách je asi najznámejšia levanduľa, ktorá má upokojujúce účinky, čo všetci dobre vieme, napríklad z aromaterapie. Využíva sa pri masážach, ale aj ako prísada do olejových lámp či mokrých sáun. Má na našu náladu stabilizačné účinky, čo úzkosti príliš nehrá do karát.

levanduľa je účinná aj pri aromaterapii

Zdroj: Shutterstock®

V prípade, že prírodné liečivá nezaberajú a stavy úzkosti u vás pretrvávajú, neváhajte s vyhľadaním lekára!

10 komentárov
Jana Belicová

Jana Belicová

11.12.2017 07:35

Ja som už začala s levanduľou, nasadím čaje. Úzkosťou trpím raz za čas, ale môj otec, to je kapitola sama o sebe Neviem, ako mu pomôcť. Bohvie, ako sa ja vyrovnám s tým, čo prináša vyšší vek, ten strach, že človek už nemôže to čo predtým, rastúca závislosť na iných, vedomie, že má malý vplyv na to, čo sa bude diať. Užíva aj lieky, ale pohoda z prírody by mohla tiež pomôcť.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 08:37

keď som prišla do istého veku - prechodu, tiež mi hormóniky skákali,... príroda je mocná čarodejka, chce to čas, a trpezlivosť, určite, že záleží na stave človeka, na tom, v akom rozsahu sa ho to dotýka

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

11.12.2017 09:40

Nastastie ma moc netrapi uzkost, ale uz som ju zazila. A milujem levandulu v kazdej forme....

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

11.12.2017 14:24

Také tie bežné úzkosti sa ešte dajú zvládať svojpomocne, horší prípad je, keď sa z toho stane diagnóza, vtedy sa človek zbytočne utešuje čajíkmi a motivačnou literatúrou- vtedy pomôže jedine dobrý liek. A vtedy netreba podliehať predsudkom a zbytočne sa trápiť ,nechávať to zájsť do krajnosti..

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

11.12.2017 14:36

Mám rada rôzne čaje , určite pomôžu aj pri iných problémoch.. Ale najlepšie je si dať pohár červeného vínka a život je hned krajší ;-)

Vaše meno:

benynka

benynka

11.12.2017 15:41

mávala som tieto pocity v škole a zo začiatku v zamestnaní, ale teraz si poviem že už som aj horšie zažila a prejde ma to...ale to je tá bežná úzkosť ktorú máva asi každý

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

11.12.2017 16:17

psychická pohoda je nadovšetko...

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

11.12.2017 17:25

V dnešnej dobe...netrpieť akýmikoľvek "psychickými výkyvmi" je žiaľ jedno obrovitánske umenie.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

11.12.2017 17:27

niekedy bojujem s úzkosťou, obyčajne ju predýcham

Vaše meno:

Vlasta Tóthová

Vlasta Tóthová

14.12.2017 22:01

velmi dobry clanok
najucinejsia je asi ta prva rada - cvicenie respekvite vydanie "zlej" energie von
treba si ist zabehat, clovek sa citi lepsie a vacsina zlota odide

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE