V súčasnej dobe nám obchodné reťazce ponúkajú veľké množstvo rozličných sladidiel, ktoré sa pýšia tým, že sú oveľa zdravšie ako klasický biely cukor. V mnohých prípadoch je však pravda trochu iná.
V dnešnom článku sa zameriame na nie až tak rozšírené sladidlo. Datľový sirup pripravovaný z datlí využijete v studenej aj teplej kuchyni. Je podobný medu, má výraznú chuť a ukázalo sa, že obsahuje niekoľko cenných látok.
Čo všetko by sme však o ňom mali vedieť? V článku sa dozviete, ako sa pripravuje, aké má účinky a akým spôsobom si ho môžete vyrobiť i v pohodlí domova!
Poznáte prírodný sirup z datlí?
Datľový sirup predstavuje prírodné sladidlo, ktoré sa pripravuje z prezretých sušených datlí. Pri výrobe datľového sirupu sa obvykle datle miešajú s vodou, mixujú a filtrujú, pričom výsledná šťava je následne koncentrovaná na požadovanú hustotu a konzistenciu.
Pre tento sirup nie je typická tekutá konzistencia. Charakteristický je hustejšou konzistenciou a najmä tmavou farbou. Prirovnať by sme ho mohli napríklad k lesnému medu. Jedinečný je aj svojou charakteristickou chuťou. Prekvapí vás prirodzene sladkou ovocnou chuťou, ktorá je skutočne výrazná. Pri sladení teda stačí použiť iba malé množstvo tohto sirupu.
Datľový sirup dnes zoženiete vo väčších supermarketoch, na internete i v predajniach so zdravými potravinami. Cena sa môže líšiť. Priemerne však za 250 ml balenie v bio kvalite zaplatíte od 2,50 eura. Pri výbere sirupu však dávajte pozor na jeho zloženie. Mali by ste v ňom v prvom rade nájsť vysoký podiel datlí a potom vodu. Pridaný cukor či konzervačné látky a arómy sú nežiaduce.
Pozri aj: Mungo fazuľky: Objav ich liečebné a jedinečné čaro aj ty!
Čo obsahuje datľový sirup?
Datle sú zdravou potravinou, ktorá je nabitá viacerými cennými látkami. Mnohé z nich môžeme nájsť práve aj v datľovom sirupe. Aký je obsah živín? Datlový sirup je z drvivej väčšiny tvorený, samozrejme, sacharidmi, no v stopovom množstve sú v ňom prítomné i bielkoviny.
Okrem toho obsahuje aj niektoré minerály a vitamíny. Je zdrojom mnohých vitamínov skupiny B a tiež vitamínov A a C. Z minerálnych látok a stopových prvkov sú v datľovom sirupe zastúpené draslík, železo, horčík, mangán alebo fosfor.
Aké má datľový sirup účinky?
Tmavý sirup z datlí má nižší glykemický index, vďaka čomu sa z neho cukor dostáva do krvi pomalšie a rovnomernejšie. Tým je zabezpečené efektívnejšie dodávanie energie do organizmu. Do kariet mu tiež nahráva fakt, že na rozdiel od rafinovaného bieleho cukru tak neprekysľuje žalúdok a tráviaci trakt.
Datľový sirup však pozitívne ovplyvňuje i procesy trávenia a prečistenia organizmu. Dokonca blahodarne pôsobí na nervový systém. V datliach bolo nájdené i množstvo látok s antibakteriálnymi a antioxidačnými účinkami.
Ukázalo sa, že datľový sirup môže byť dobrým pomocníkom pri liečbe bakteriálnych infekcií a zápalov. Je vhodný pre vegánov a vegetariánov.
Odporúčame: Doprajte si hrsť arašidov denne
Ako používať zdravý sirup z datlí?
Datľový sirup je ako tradičné sladidlo značne využívaný najmä v okolí Stredného východu. Možné je ho využiť v studenej kuchyni i tepelne upravených pokrmoch. Osladiť si ním môžete biely jogurt, tvaroh, ovsenú kašu, puding, čaj či smoothie nápoje.
Vyskúšajte ním poliať palacinky, lievance alebo čerstvý ovocný šalát. Využitie však nájde aj pri príprave cukroviniek či dezertov. Nezabúdajte však na to, že datľový sirup, či už kupovaný alebo doma pripravený, je skutočne sladký a na ochutenie jedla vám postačí i malé množstvo.
I napriek menovaným blahodarným účinkom spomínaného sirupu by sme to však s jeho používaním určite nemali preháňať. Stále je totiž reč o sladidle. Najvhodnejšie je používať sirup z datlí v rozumných množstvách.
Recept na domáci datľový sirup
Úžasné sladidlo z datlí si dokonca môžete pripraviť i v pohodlí domova. Stačia vám na to kvalitné sušené datle a voda.
Ingrediencie:
-
sušené datle 500 g
- 1 l vody
Postup: Datle zalejeme horúcou vodou a necháme odležať asi 1 hodinu. Potom ich posekáme a dáme do väčšieho hrnca. Pridáme 1 l vody a na miernom ohni povaríme asi 2 hodiny. Potom odvar scedíme cez sitko alebo gázu a datle poriadne vyžmýkame.
Scedený odvar dáme variť a zredukujeme jeho objem asi na polovicu. Môže to trvať až 1 hodinu. Hotový hustý sirup nalejeme do uzatvárateľnej sklenej fľašky a po vychladnutí skladujeme v chladničke.
Aktualizované na 15. 01. 2024