Kýchanie, opuch slizníc, svrbenie očí... Predpokladáme, že alergici nevítajú jar práve vo forme. Alergia trápi čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia vysporiadať s nepríjemnými príznakmi tejto prehnanej reakcie imunitného systému organizmu. Ako si teda pomôcť? Poradíme vám šikovné prírodné riešenia, ktoré by vám mali v boji proti alergii naozaj fungovať.
Kurkuma – žltá spása
O blahodarnom pôsobení kurkumy na zdravie ste už pravdepodobne čítali či počuli. Tou dôležitou látkou v nej je kurkumín. Práve on má podľa odborníkov okrem silných antioxidačných a protizápalových účinkov aj významný potenciál znižovať tvorbu alergizujúcich imunoglobulínov. Ak chcete pomocou kurkumínu zmierniť príznaky alergickej reakcie, môžete si zadovážiť špeciálne výživové doplnky s touto látkou. Dajte si však pozor na dávkovanie, pretože nadmerný príjem kurkumínu môže taktiež spôsobiť alergickú reakciu.
Pozri aj: Recept na domáci sirup pre fajčiarov: Vyčisti si ním svoje pľúca!
Žihľava – výborná na príznaky sezónnej alergie
Žihľavový čaj je vynikajúcim prostriedkom pri rôznych zdravotných problémoch. Pomôže napríklad s anémiou, reumou, pri problémoch s prostatou či močovým mechúrom. Odborníci však zistili aj to, že je taktiež výbornou voľbou pri zmierňovaní prejavov alergie, a to aj preto, lebo blokuje účinky histamínu. Týmto spôsobom potláča príznaky sezónnej alergie. Najlepšie teda využijete protialergické benefity žihľavy v podobe čaju. Nemusí ísť len o jednozložkový čaj s touto bylinkou, ale popíjať môžete aj bylinnú zmes, v ktorej sa nachádza.
Ostropestrec mariánsky – bodliak proti alergii?
Ostropestrec mariánsky, alebo jednoducho pestrec, je vynikajúcou bylinkou nielen na posilnenie imunitného systému, odstraňovanie škodlivín z organizmu či regeneráciu pečene, ale funguje aj ako prírodný prostriedok proti alergiám. Pomôže so sennou nádchou, ale aj kožnými prejavmi alergie, akými sú napríklad žihľavka či ekzém.
Účinnou látkou je v tejto rastlinke silymarín, ktorý sa považuje za veľmi silný antioxidant. Proti prejavom alergie môžete použiť čaj zo semien tejto rastlinky, pričom je dôležité, aby boli semená dôkladne rozdrvené. Len takto sa lúhovaním dosiahne silný a účinný nápoj. Dopriať si ho môžete aj ako prevenciu v období, keď očakávate prvé problémy alergického charakteru. Okrem čaju si môžete naordinovať aj tinktúru, ktorú by ste mali taktiež bez problémov zohnať v lekárňach.
Pýr plazivý – poradí si s kožnými príznakmi alergie
Poviete si, taká obyčajná burina, avšak nie je to úplne pravda. Okrem toho, že pýr dokáže telo zbavovať toxických usadenín a podporiť správne fungovanie imunitného systému, má veľmi pozitívny vplyv na rôzne kožné ochorenia, a to aj na tie, ktoré sú spôsobené alergiami.
Pokiaľ uvažujete nad jeho využitím, môžete skúsiť tinktúru z pýru, no na kožné prejavy alergie sa javí ako najúčinnejší liečivý kúpeľ s touto bylinkou. V špecializovaných obchodoch by ste mali zohnať ako tekutú prísadu do kúpeľa, tak aj sušenú verziu pýru, ktorú však treba pred použitím do kúpeľa spracovať. Urobiť si z nej odvar, ktorý následne vlejete do vody kúpeľa.
Odporúčame: Tieto účinky čili oleja ťa dostanú! Ako si ho pripravíš v pohodlí domova?
Špeciálny ovocný nápoj proti alergii
A na záver máme pre vás ešte jeden skvelý tip. Proti alergii odborníci odporúčajú ako doplnkovú liečbu aj jednoduchý ovocný nápoj, ktorý si dokážete bez problémov pripraviť doma. Pokiaľ ho budete piť pravidelne každé ráno, mali by ste mať dlhodobo pokoj od nepríjemných alergických príznakov.
Na jeden liečivý nápoj budete potrebovať zhruba polievkovú lyžicu čerstvého zázvoru, ½ citrónu (aj s dužinou a chemicky neošetrenou kôrou), asi 4 cm hrubé koliesko z dužiny čerstvého ananásu a jedno celé jablko. Všetky tieto vitamínové bomby spolu rozmixujte a pite každé ráno, pričom sa tento nápoj odporúča servírovať aj s ľadom.