Problémy s očami nie sú ničím príjemným. V mnohých prípadoch obmedzujú funkciu zraku, čo je náš najvýznamnejší zmysel, ktorým získavame 90 % všetkých informácií o okolitom svete. Zdravotné problémy týkajúce sa očí môžu zahŕňať akútne infekčné ochorenia, tiež chronické choroby, ako aj získané a vrodené poruchy videnia. Mnohé z ochorení postihujúcich oči pritom môžu byť veľmi vážne a môžu dokonca viesť až k slepote.
Očné ochorenie zvané glaukóm alebo tiež zelený zákal prebieha dlhodobo a môže rovnako viesť až k oslepnutiu. Čo je glaukóm, aké sú príznaky zeleného zákalu a aké možnosti liečby sú v súčasnosti dostupné? Zistite všetko dôležité v našom článku!
Čo je glaukóm alebo zelený zákal?
Pod pojmom glaukóm označujeme chronické progresívne ochorenie oka, pre ktoré je charakteristické poškodenie očného nervu. Vo všeobecnosti ide o súhrnný názov pre skupinu chorôb oka, ktoré sú sprevádzané postupným nezvratným poškodením zrakového nervu. V ľudovej reči sa tomuto ochoreniu hovorí aj zelený zákal, čo súvisí so zelenkastým odtieňom, ktorý oko získava v prípade závažného štádia glaukómu.
Spomenutý zrakový nerv má veľmi dôležitú funkciu. Tento párový hlavový nerv prenáša informácie z oka do mozgu, respektíve z očnej sietnice do zrakových centier. Ak dôjde k jeho nezvratnému poškodeniu, postupne dochádza k problémom s videním až strate zraku. Celosvetovo je glaukóm považovaný za jednu z najčastejších príčin slepoty.
V praxi sa obvykle rozoznávajú 3 základné typy zeleného zákalu, resp. formy – primárny, sekundárny a vrodený glaukóm.
Formy zeleného zákalu:
- primárny glaukóm – pri tejto forme nie je zelený zákal spôsobený inou očnou chorobou, spravidla sa rozlišuje primárny glaukóm s otvoreným uhlom (najrozšírenejší typ) a primárny glaukóm so zatvoreným uhlom (závažná forma),
- sekundárny glaukóm – táto forma glaukómu je spôsobená iným očným ochorením, úrazom oka, prípadne aj chorobou, ktorá s očami primárne nesúvisí, napríklad cukrovkou alebo nádorovým ochorením,
- vrodený glaukóm – táto forma glaukómu sa rozvíja krátko po narodení, postihnuté oko dieťaťa je viditeľne zväčšené, objavuje sa najmä v rozvojových krajinách.
Odporúčame: Čo sú zubné fazety a ako dokážu premeniť úsmev na dokonalosť?
Zdroj: Depositphotos
Aké sú príznaky glaukómu
Glaukóm je pomerne zákerné ochorenie aj z toho dôvodu, že sa dlho rozvíja bez zjavných príznakov a človeku v podstate nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti. Priebeh a prejavy však závisia aj konkrétnej formy glaukómu. Pri niektorých formách sa príznaky môžu objaviť až v pokročilých štádiách z dôvodu vážneho nezvratného poškodenia zrakového nervu.
Vo všeobecnosti patria medzi príznaky glaukómu:
-
zhoršenie, resp. strata zrakovej ostrosti,
- zahmlené videnie,
- zhoršenie kontrastu zraku,
- zhoršenie priestorového videnia,
- výpadky zorného poľa, resp. zúženie zorného poľa (zvonka smerom dnu),
- zvýšená svetloplachosť,
- chronické bolesti hlavy v oblasti očí.
Dôjsť môže aj k vzniku glaukómového záchvatu (resp. glaukómový infarkt alebo akútny glaukóm), čo sa stáva najmä u osôb s primárnym glaukómom s úzkym (zatvoreným) uhlom. Tento stav býva sprevádzaný náhlou dočasnou stratou zraku, prudkou bolesťou hlavy a očí, začervenaním oka, citlivosťou na svetlo, nevoľnosťou až zvracaním. Typickým znakom je aj vnímanie akejsi farebnej dúhy okolo zdrojov svetla.
Príčiny a rizikové faktory zeleného zákalu
Za najčastejšiu príčinu zeleného zákalu je považovaný najmä zvýšený vnútroočný tlak, ku ktorému dochádza z rôznych príčin, niekedy aj neznámych. Zvýšenie tlaku vo vnútri oka môže viesť k poškodeniu spomínaného zrakového nervu. Avšak, vznik zeleného zákalu nemusí súvisieť iba s vysokým vnútroočným tlakom.
Stav poškodenia očného nervu pri normálnych hodnotách očného tlaku nazývame aj normotenzný glaukóm. Zelený zákal je označovaný za multifaktoriálne ochorenie, na rozvoji ktorého sa môže podieľať viacero činiteľov. Často sa toto ochorenie dáva do súvislosti so staršími jedincami.
Platí, že riziko glaukómu je spravidla vyššie po 40. roku života, avšak tento zdravotný problém sa môže rozvinúť prakticky vo všetkých vekových kategóriách. Uvádzajú sa aj nasledujúce rizikové faktory glaukómu:
- genetická predispozícia a rodinný výskyt (u jedinca je zvýšené riziko zeleného zákalu, ak sa ochorenie už vyskytlo v rodine),
- ženské pohlavie,
- cukrovka,
- kardiovaskulárne ochorenia,
- kolísajúci krvný tlak alebo veľmi nízky tlak,
- prekonané zápaly oka,
- úrazy oka,
- migrény,
- očné choroby a refrakčné chyby oka,
- liečba kortikoidmi, antidepresívami a inými liekmi,
- fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.
Odporúčame: Rozšírené žilky: Už si skúsila všetko? Daj šancu domácim receptom!
Zdroj: Depositphotos
Diagnostika zeleného zákalu
Včasná diagnostika zeleného zákalu je rozhodujúca, pretože podcenenie problému, ignorovanie liečby alebo nesprávne nastavená liečba môžu mať vážne následky – tým najzávažnejším je strata zraku z dôvodu nezvratného poškodenia očného nervu. V rámci diagnostiky je potrebné hlavne očné vyšetrenie. Uplatňuje sa:
- meranie vnútroočného tlaku,
- vyšetrenie zorného poľa (perimeter),
- vyšetrenie zrakového nervu,
- vyšetrenie dúhovkovo-rohovkového uhla (gonioskopia),
- meranie hrúbky rohovky a ďalšie testy podľa potreby.
Keďže glaukóm prebieha dlhú dobu bez príznakov, neraz dochádza k diagnostike náhodne pri preventívnom vyšetrení. Najmä u jedincov po 40. roku života sa odporúčajú pravidelné očné vyšetrenia s cieľom odhaliť prípadné rozvíjajúce sa zdravotné problémy. Preventívne prehliadky s pravidelnou kontrolou vnútroočného tlaku fungujú navyše aj ako vhodná prevencia glaukómu.
Liečba zeleného zákalu
Efektívna liečba glaukómu má zabezpečiť spomalenie progresie ochorenia a zabrániť zhoršeniu až strate zraku. Uplatňuje sa v prvom rade konzervatívna liečba zeleného zákalu, teda liečba medikamentami (najčastejšie kvapkami) a režimovými opatreniami.
- Liečba kvapkami pomáha znížiť vnútroočný tlak, musí byť pravidelná a spravidla dlhodobá.
- Ak liečba glaukómu touto cestou nie je postačujúca, pristupuje sa k invazívnejším metódam. Je možné podstúpiť chirurgický zákrok, ktorý sa však prevádza len v naozaj nevyhnutných prípadoch. Operácia zeleného zákalu zahŕňa vytvorenie umelého otvoru medzi prednou komorou oka a bielkom, aby mohol odtekať mok. Ide o takzvanú trabekulektómiu.
- Dnes sa často uplatňuje laserová liečba, ktorá je bezbolestná a trvá len pár minút. Pomáha ovplyvniť tvorbu a odtok moku.
Prognóza glaukómu
Prognóza glaukómu závisí od mnohých faktorov, a to od veku a celkového zdravotného stavu pacienta, formy zeleného zákalu a, samozrejme, aj od toho, v ktorom štádiu je ochorenie diagnostikované. Včasná diagnostika a správne nastavená a dodržiavaná liečba sa spravidla spája s lepšími prognózami a menšími rizikami nezvratného poškodenia zraku. Neskoro odhalené alebo neliečené ochorenie máva horšie prognózy.