Vedci najnovšími štúdiami zistili, že morská soľ získavaná z oceánov našej planéty je kontaminovaná plastom. V USA, v Číne a dokonca aj v Európe prenikajú stopy plastu do morskej soli.
Rovnako skúmali aj mikroplasty nachádzajúce sa v soli, pive a pitnej vode. Prítomný plast je, samozrejme, výsledkom nášho zaobchádzania s planétou. Môže nám to uškodiť? Aký to má vplyv na naše zdravie?
Výskum viedla Sherri Mason, profesorka na Štátnej univerzite v New Yorku, ktorá spolupracovala s výskumníkmi na univerzite v Minnesote. Spoločne sa pozreli na to, aký má zhoršujúci sa stav planéty vplyv na naše zdravie.
Odporúčame: Pomarančová kôra: 9 skvelých spôsobov na použitie!
Je naozaj taká škodlivá?
Vo svojej štúdii sa zamerali na 12 druhov morskej soli, vrátane takých, ktoré sa predávajú v bežných obchodoch s potravinami. Zistenia naznačili, že ak ľudia konzumujú odporúčané denné množstvo soli, ročne príjmu až 660 mikročastíc plastu. V niektorých krajinách však ľudia konzumujú oveľa väčšie množstvo morskej soli denne a tam už nebezpečenstvo narastá.
V našich končinách sa báť nemusíme, vzhľadom na našu konzumáciu morskej soli nehrozí veľké riziko zdravotných ťažkostí. Sústreďte sa však na to, čo obsahujú potraviny, ktoré dávate do svojho tela. Nebuďte voči sebe ľahostajní a zamerajte sa na všadeprítomnosť nielen plastov, ale aj iných škodlivých látok.
Odporúčame: Recept: Šťavnatá a vláčna bábovka s malinami