Niet pochýb o tom, že avokádo patrí medzi najzdravšie potraviny vôbec. No kým si pochutnávame na avokádovej nátierke či inej delikatese, kôstka z ovocia končí zvyčajne v koši.
Pritom je dobré povedať, že táto časť plodu ani zďaleka nie je žiadny odpad. Prečo nevyhadzovať kôstku avokáda? Kôstka avokáda totiž obsahuje množstvo účinných látok a má pozitívny vplyv na zdravie človeka.
Skryté benefity kôstky z avokáda vás určite prekvapia. V nasledujúcom článku zistíte, aké prínosy má avokádová kôstka a ako s ňou čo najlepšie naložiť. Aké účinné látky obsahuje a aké je využitie avokádovej kôstky?
Čo ste o avokáde a avokádovej kôstke nevedeli?
Avokádo môžeme zaradiť medzi tropické ovocie. Avokádo je plod hruškovca amerického, ktorý pochádza zo Strednej Ameriky, pravdepodobne z Mexika. Hruškovec je vždyzelený strom dorastajúci do výšky asi 20 metrov. Má dlhé, až 25-centimetrové listy.
Plody sú po dozretí tmavozelené až čierne a majú mäkké vnútro svetložltej farby. V strede avokáda sa nachádza jedno veľké jadro, a to vo veľkosti 3 až 5 centimetrov. Má žltú farbu a je pokryté hnedou drevnatou vrstvou.
Kôstka z avokáda sa po vybratí stáva zvyčajne odpadom. Kôstka z avokáda, podobne ako samotné ovocie, obsahuje množstvo účinných látok.
Je zdrojom bielkovín, antioxidantov, aminokyselín a omega 3 a 6 mastných kyselín. Taktiež v sebe skrýva celý rad minerálnych látok a vitamínov a vysoký podiel vlákniny.
Pozri aj: Patrí dentálna niť do koša alebo ju máme spláchnuť? Tu je odpoveď!
Účinky kôstky – prečo nevyhadzovať kôstku avokáda?
- Avokádové jadro má antiseptické a detoxikačné účinky.
- Až okolo 70 percent celkovej antioxidačnej kapacity avokáda sa skrýva práve v kôstke. Vďaka tomu môže pomáhať pri vysokom cholesterole a vysokom krvnom tlaku, a tiež podporovať imunitu.
- Jadro z avokáda má schopnosť potláčať zápaly, a to kvôli obsiahnutým flavonoidom. Tie intenzívne pôsobia proti ochoreniam žalúdka, napríklad pri gastritíde či žalúdočných vredoch.
- Protizápalové vlastnosti avokádového jadra robia z neho vhodný doplnok stravy pre ľudí s artritídou, reumou či so zápalovými ochoreniami kĺbov.
- Kôstka z avokáda tiež podporuje trávenie, prečisťuje tráviaci trakt, zabezpečuje pravidelnú stolicu a odstraňuje plynatosť.
- Rovnako predstavuje skvelú podporu metabolizmu, teda je veľmi vhodná aj pri diétach.
- V neposlednom rade pôsobí avokádové jadro i na stav pokožky, vlasov a nechtov, a to vďaka vysokému obsahu minerálov či omega 3 mastných kyselín.
Odporúčame: Ako odstrániť žmolky z oblečenia? 6 fígľov pre oblečenie ako nové!
Použitie avokádovej kôstky – je možná konzumácia kôstky avokáda?
Zdá sa, že kôstka z avokáda má skutočne množstvo pozitívnych účinkov na rôzne časti organizmu. Ako ale využiť kôstku avokáda? Určite do nej neskúšajte zahryznúť, ani nič podobné. Najjednoduchším riešením je avokádové jadro nastrúhať, napríklad ako muškátový oriešok.
Bez väčších problémov ho i rozrežete nožom. Strúhaním kôstok však zjednodušíte ich dokonalé strávenie, a tiež zvýšite absorpciu spomínaných výživných látok. Takto pripravenú časť avokáda môžete využiť do smoothie nápoja.
Vyskúšajte zmiešať polovicu zrelého avokáda, jeden menší banán, jedno kivi a kúsok zeleného jablka, desať listov baby špenátu a zopár kvapiek citrónovej šťavy. Samozrejme, nezabudnite pridať lyžicu nastrúhanej avokádovej kôstky.
Vhodná je i do šalátov, ovsenej kaše alebo čerstvo pripravených ovocných či zeleninových štiav. Postrúhané jadro sa však hodí len do studenej kuchyne, prípadne až do tepelne spracovaného jedla. Iba tak zabezpečíte uchovanie všetkých dôležitých živín.
Odporúčame: Viete aký je rozdiel medzi 3D a 4D mihalnicami?
TIP: Ako si vypestovať rastlinu z kôstok avokáda?
Avokádové jadro sa dá využiť ešte ďalším spôsobom, aj keď v tom prípade nevyužijete jeho skvelé zdravotné účinky. Neskončí ale ani v koši. Z kôstky si totiž môžete vypestovať strom – svoj vlastný hruškovec americký. Postup na vypestovanie stromčeka je úplne jednoduchý. Opatrne vyberte z avokáda jadro, nesmie sa poškodiť. Potom musíte nájsť jeho spodok a vrch.
Zo spodného konca budú vyrastať nové výhonky. Mierne vypuklý koniec je vrch a plochý koniec je spodok. Následne po obvode kôstky napichajte tri či štyri špáradlá pre lepšie uchytenie.
Takto pripravené avokádové jadro umiestnite na pohár s vodou tak, aby celá spodná časť kôstky bola ponorená vo vode. Potom pohár uložte na miesto s dostatkom svetla a tepla a čakajte.
Vyklíčenie môže trvať 4 až 8 týždňov. Počas tejto doby nezabudnite vodu pravidelne meniť. Keď bude mať váš hruškovec aspoň 15 centimetrov, môžete ho presadiť do pôdy. Takto jednoducho si vypestujete veľmi peknú rastlinku. Pestovanie avokáda nie je ničím náročným.
A čo pripraviť z chutného a zdravého avokáda? Inšpiruj sa:
- Avokádo na 3 spôsoby
- 5 receptov s avokádom
- Čokoládový puding z avokáda
- Avokádový puding
- Avokádový cheesecake
- Rýchla avokádová nátierka
- Avokádová polievka
- Avokádové košíčky s vajcom
- Zdravé recepty z avokáda
Článok aktualizovaný 10.1.2024