Krvácajúce ďasná: Prečo mi krvácajú ďasná a ako ich liečiť?

Krvácanie ďasien je zväčša spôsobené nedostatočným odstránením zubného plaku, teda nedostatočným alebo nesprávnym čistením zubov.

 

Zubný plak, ktorý sa usádza na zuboch, obsahuje baktérie a tie napádajú tkanivo v okolí zubov. To spôsobuje, že ďasná sa zapália a podráždia, čo môže byť prvotnou príčinou krvácania ďasien.

 

 

Ak zubný plak nie je dostatočne odstránený, dochádza k jeho usádzaniu a tvorbe zubného kameňa. Tento zubný kameň tak tlačí na ďasná, čo prispieva k zvýšenému krvácaniu a pokročilejšej forme choroby ďasien známej ako parodontitída. Medzi ďalšie možné príčiny krvácania ďasien môžeme zaradiť:

  • prílišné tlačenie na zubnú kefku a nešetrné čistenie zubov
  • hormonálne zmeny počas tehotenstva
  • infekcia
  • nedostatok vitamínu C a K
  • lieky určené na zriedenie krvi

 

Pozri aj: Umývate si zuby správne? Zistite to!

Preventívna prehliadka

Zdroj: Shutterstock®

Ako liečiť krvácajúce ďasná?

Správna zubná hygiena je prvým krokom k zamedzeniu krvácania ďasien. Nepodceňujte preventívne prehliadky u zubných lekárov. Po dosiahnutí dospelosti máte nárok na preventívnu prehliadku raz ročne! Na tejto prehliadke vám zubný lekár poväčšine skontroluje stav zubného chrupu a odstráni zubný kameň. Ak to ten váš nerobí, odporúčame navštíviť dentálnu hygienu, odkiaľ budete odchádzať s lesklým úsmevom.

 

V prípade, že u vás zubný lekár spozoruje zapálené ďasná, odporučí vám, ako sa správne o zuby starať. Ukáže vám tiež správne techniky čistenia zubov, spôsob, ako efektívne používať medzizubnú kefku alebo dentálnu niť. Pretože len vďaka správnemu čisteniu zubov môžete zamedziť krvácaniu ďasien. 

 

Zaujme ťa: Kedy začať používať očný krém?

Ústna voda

Zdroj: Shutterstock®

Ďalším krokom je používanie antiseptickej ústnej vody, ktorá vás zbaví baktérií, ktoré sa usádzajú na zuboch. Skvelým príkladom je Lacalut Aktiv ústna voda - rozpúšťa bakteriálne plaky, ktoré sú príčinou zubných kazov a parodontitídy. Poprípade, ak dávate prednosť produktom, ktoré si sami doma viete pripraviť, tak odporúčame vyplachovanie úst teplou vodou zmiešanou so soľou. Tento roztok pomáha upokojiť opuchnuté ďasná, ktoré môžu ľahko začať krvácať. 

parodontitída

Zdroj: Shutterstock®

Aj to, akú zubnú kefku používate, má vplyv na krvácanie ďasien. Ak patríte k tým, ktorí si myslia, že tvrdá zubná kefka vyčistí zuby lepšie, tak asi neviete, že tvrdé vlákna kefky dokážu spôsobiť krvácanie ďasien. Ak sa u vás prejavuje krvácanie ďasien, skúste vymeniť tvrdú zubnú kefku za mäkkú, ktorá je jemná k zapáleným ďasnám a nespôsobuje krvácanie. Vyskúšajte napríklad Lacalut Aktiv zubnú kefku, ktorá má jedinečne zahrotené kužeľovité vlákna, ktoré prenikajú hlboko do priestoru medzi zubom a ďasnom, a do medzizubných priestorov. 

 

Odporúčame: Arnika - nenápadná rastlina s bohatými liečivými účinkami

Zubná pasta

Zdroj: Shutterstock®

Nesmieme zabúdať ani na prvotný produkt, ktorý slúži na čistenie zubov - tým je zubná pasta. Mnoho zubných lekárov odporúča v prípade krvácajúcich ďasien používať špeciálne zubné pasty, ktoré zastavujú krvácanie. Moja polovička si týmto problémom prešla. Spočiatku sme vôbec neverili, že zubná pasta môže zohrávať pri takomto probléme veľkú rolu. Ale tá, ktorú používal, nás a hlavne jeho presvedčila, že je tomu v skutočnosti tak.

 

My vám odporúčame Lacalut aktiv zubnú pastu proti parodontitíde, ktorá má výrazne adstringentný (sťahujúci) účinok, zároveň posilňuje ďasná a zastavuje ich krvácanie. Táto zubná pasta obsahuje alantoín a bisabolol - látky, ktoré majú protizápalový účinok a fluorid, ktorý zas spevňuje zubnú sklovinu a chráni zuby pred vznikom zubného kazu.

 

Pozri si:  Keď riasenka dokáže aj podporovať objem a rast rias

Ak máte problémy s tým, že pri umývaní zubov vypľúvate krv a radi by ste vyskúšali domácu liečbu, odporúčame Lacalut Aktiv systém. Tento kompletný balíček obsahujúci ústnu vodu, zubnú pastu a zubnú kefku teraz zakúpite za výhodnú cenu 6,17 € na e-shope www.naturprodukt.sk

9 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

19.08.2017 01:50

S týmto našťastie nemám najmenší problém, ale manžel si tým prešiel a tiež mu pomohol Lacalut.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

19.08.2017 07:21

nednoznacne makka zubbna kefka a lacakut pasta... plus k tomu uzivat vitaminky a navstivit zubara....

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

19.08.2017 07:25

aj ja mám radšej mäkkú zubnú kefku...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

19.08.2017 19:33

i ja mám tento problém, zubárka je niekedy z toho zúfalá

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

19.08.2017 19:46

Mäkkú kefku používam už roky.

Vaše meno:

Monika

Monika

19.08.2017 22:04

My tiež Lacalut použávame

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

20.08.2017 17:55

treba pravidelne chodiť na ústnu hygienu, používať medzizubnú kefku aj niť + dobrú kefku a ono to prejde :) hygiena je základ!

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

05.09.2017 17:47

ja tento problém nemám

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.05.2020 16:02

Tiež som mala ten problém a nakoniec mi zubárka povedala, že si mám kúpiť zubnú kefku aj pastu Meridol. Ale teraz si už kupujem mäkké kefky rôznych značiek, dokonca som už prešla na drevené a takisto aj zubnú pastu si kupujem na prírodnej báze, najlepšia je s kokosovým olejom :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE